Rok 2022 bardzo mnie rozpieszczał – w ciągu dwunastu minionych miesięcy miałam przyjemność objąć patronatem medialnym kilkadziesiąt (!) niesamowitych tytułów z literatury dziecięcej oraz młodzieżowej. Zebrałam te ostatnie pozycje w jednym miejscu, mając nadzieję, że być może zainspirujecie się nimi, wybierając gwiazdkowe prezenty (i nie tylko). Każda z tych książek to wartościowa lektura, która zabierze młodych czytelników do świata przygód oraz ważnych ciekawostek.
Poniżej zestawienie moich patronatów w kolejności od najstarszego wydaniem (z początku 2022 roku), aż po najnowsze pozycje. Dla ułatwienia oprócz tytułu, autorów i nazwy wydawnictwa, znajdziecie tutaj również sugestie dotyczące wieku oraz kilka zdań streszczających. Jeżeli macie ochotę przeczytać o danej książce więcej – kliknijcie w jej tytuł, a przeniesiecie się do mojej recenzji. Miłej zabawy!
➜ Tytuł: Wszystkie zaułki przeszłości
➜ Autorka: Katarzyna Rygiel
➜ Wydawnictwo: Dwukropek
➜ Rok wydania: 2021/2022
➜ Dla kogo: 10+
To nie tylko cenna lekcja historii oraz wspaniała, fabularna uczta. To opowieść o walce dobra ze złem czy pielęgnowaniu pamięci o potrzebach innych. To przestroga przed zbyt częstym skupianiem się na sobie oraz nauczka dla tych, którzy nie potrafią słuchać swoich przyjaciół.
-> recenzja Wszystkie zaułki przeszłości <-
➜ Tytuł: Pan Pies i jeżyk Perzyk
➜ Autorzy: Ben Fogle, Steve Cole, Nikolas Ilic
➜ Wydawnictwo: Wilga
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 4+
Oferuje czytelnikom wspaniałą, dynamiczną fabułę, nagłe zwroty akcji oraz mnóstwo momentów, które na chwilę odejmują oddech. W wątki historii autor zręcznie wplata jednak wiedzę o jeżach, dzięki czemu książka dostarcza nie tylko świetnej rozrywki, ale i przy okazji pozwala się nauczyć wielu ciekawostek o tych małych stworzeniach.
-> recenzja Pan Pies i jeżyk Perzyk <-
➜ Tytuł: Kazik Pegazik kontra jednorożce
➜ Autorzy: Philip Reeve, Sarah McIntyre
➜ Wydawnictwo: Akapit Press
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 5+
Książka powiela dobre wzorce na temat akceptacji swojego wyglądu, różnorodności oraz empatii. Choć dobro zdecydowanie zwycięża w niej ze złem, to jednak są momenty tzw. szarości, kiedy pokazuje się dziecku, że czasami nie wszystkich dosięgnie sprawiedliwość. Znaczenie ma także pokazanie (co jest często pomijane w książkach o tej tematyce), że zwycięstwo nie jest najważniejszą kwestią w konkursach. Liczy się uczciwa konkurencja, staranie się oraz satysfakcja z własnych osiągnięć.
-> recenzja Kazik Pegazik kontra jednorożce <-
➜ Tytuł: Wszystko o różnorodności
➜ Autorzy: Felicity Brooks, Mar Ferrero
➜ Wydawnictwo: Papilon
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 4+
Przekaz książki opiera się przede wszystkim na niesieniu idei otwartości, tolerancji i zrozumienia. Autorką publikacji jest Felicity Brooks, a ilustracje przygotował Mar Ferrero. Została podzielona na serię krótkich rozdziałów, rozpoczynających się od bardzo wymownej rozkładówki. Po lewej stronie mamy różne sceny z życia, z udziałem tak samo wyglądających bohaterów oraz miejsc, a po prawej – kolorowy, różnorodny tłum. Narrator pyta czytelnika, która strona wydaje mu się ciekawsza.
-> recenzja Wszystko o różnorodności <-
➜ Tytuł: Mama w occie. Bursztynowe śledzie
➜ Autorzy: Marcin Przewoźniak, Agata Kopff
➜ Wydawnictwo: Wilga
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 11+
,,Mama w occie. Bursztynowe śledzie” to kolejna po ,,Mama w occie. Zabójcze pierogi” doskonała książka Marcina Przewoźniaka, w której wyborne poczucie humoru splata się z wartką akcją, ciekawostkami ze świata oraz nastoletnim punktem widzenia.
-> recenzja Mama w occie. Bursztynowe śledzie <-
➜ Tytuł: 100 faktów. Psy
➜ Autorka: Anna Młynowska
➜ Wydawnictwo: Wilga
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 6+
W książce ,,100 faktów. Psy” oprócz ciekawostek czy też historycznych informacji, poruszane są kwestie behawioralne, o których mówi się zdecydowanie zbyt rzadko. Autorka wspomina na przykład o psim psychologu, zwraca uwagę jak umiejętnie głaskać psa (to, co czasami wydaje się oczywiste, wcale nie musi takie być!) lub pisze o psiej niepełnosprawności.
-> recenzja 100 faktów. Psy <-
➜ Tytuł: Maciejka Gwizd
➜ Autorzy: Joanna M. Chmielewska, Marcin Minor
➜ Wydawnictwo: Dwukropek
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 8+
,,Maciejka Gwizd” to niezwykle wartościowa pozycja, która łączy w sobie świetnie napisaną historię, autentycznych bohaterów oraz wątki uświadamiające. Ja pochłonęłam ją (jak na Bajkochłonkę przystało) na jednym posiedzeniu!
-> recenzja Maciejka Gwizd <-
➜ Tytuł: Tajemnica strażników nocy
➜ Autorka: A. M. Howell
➜ Wydawnictwo: Akapit Press
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 9+
,,Tajemnica strażników nocy” to niezwykła opowieść, w której głównym przesłaniem jest odwaga i szczerość dzieci, a także potrzeba prawdomówności. Historia przedstawia losy zastraszonej rodziny, która przez wiele lat żyje w stagnacji, bojąc się przeciwstawić swojemu oprawcy.
-> recenzja Tajemnica strażników nocy <-
➜ Tytuł: Opowieści z Białej Doliny
➜ Autorzy: Przemek Corso, Marcelina
➜ Wydawnictwo: SQN
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 4+
Książkę ,,Opowieści z Białej Doliny” powinno się szybko przenieść na deski teatru, a następnie ją zekranizować, oglądać oraz czytać naprzemiennie, z przerwami na kubek kakao oraz ciepłą szarlotkę z bitą śmietaną. Opowiadania przynoszą mnóstwo radości, rozwijają wrażliwość i pozwalają miło spędzić czas w gronie całej rodziny.
-> recenzja Opowieści z Białej Doliny <-
➜ Tytuł: Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom
➜ Autorzy: Caroline Pellissier, Virginie Aladjidi, Kei Lam
➜ Wydawnictwo: Papilon
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 3+
Głównymi bohaterami książki jest czwórka zwierząt, które przyciągnęło w to samo miejsce ogromne drzewo akacji. To właśnie tam spędzają dużo czasu, odpoczywając lub bawiąc się. Szakal Feluś, zebra Albert oraz małpa Zyzio pewnego dnia zaczynają się kłócić.
-> recenzja Przestańcie się kłócić! Porozumienie bez Przemocy objaśnione dzieciom <-
➜ Tytuł: Brygada Brawurowych Kur 5
➜ Autorzy: Adam Skrodzki, Kasia Gerwazy
➜ Wydawnictwo: Akapit Press
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 8+
Do miejscowości dzielnych kur, ale również miasteczka Daniela i jego sympatii Sylwii przyjeżdża śmietanka polskich literatów. To wydarzenie nie tylko ujawnia liczne talenty pisarskie naszych bohaterów, ale również daje autorowi książki pretekst do tego, aby opowiedzieć czytelnikom o genezie powstania Brygady. W tej części poznajemy więc historię niezwykłych niosek!
-> recenzja Brygada Brawurowych Kur 5 <-
➜ Tytuł: Kaloszem przez czas
➜ Autor: Przemysław Hytroś
➜ Wydawnictwo: Dwukropek
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 8+
Głównymi bohaterami książki jest rodzeństwo – Szymon i Oliwka, którzy nieco się nudząc, spędzają wakacje u swojej babci na wsi. Doskwiera im brzydka pogoda, przez którą uwięzieni są w domu. Pewnej nocy dostrzegają jednak nad pobliską polanką tajemnicze światła. Już następnego dnia, nie zwlekając ani chwili dłużej niż to konieczne, wybierają się tam zobaczyć, co było źródłem tego nietypowego zjawiska.
-> recenzja Kaloszem przez czas <-
➜ Tytuł: Migracje. Niezwykłe podróże zwierząt
➜ Autorzy: Mike Unwin, Jenni Desmond
➜ Wydawnictwo: Czytalisek
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 4+
,,Migracje. Niezwykłe podróże zwierząt” to także doskonałe połączenie wiedzy z wybitnymi ilustracjami. Każda rozkładówka jest jak dzieło sztuki, a tekst podawany jest w sposób ciekawy i uruchamiający wyobraźnię. To tak, jakby ktoś opowiadał historie o różnych zwierzakach, ale robił to z prawdziwą pasją i zaangażowaniem.
-> recenzja Migracje. Niezwykłe podróże zwierząt <-
➜ Tytuł: Jeden dzień z życia psa
➜ Autorzy: Christian Giove, Stefano Tartarotti
➜ Wydawnictwo: FoxGames
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 7+
Najnowszy komiks paragrafowy dedykowany jest czytelnikom w wieku wczesnoszkolnym (do przechodzenia np. ze starszym rodzeństwem pomocnym w odczytywaniu tekstu) lub dla samodzielnie czytających odbiorców. Przedstawia on wiele możliwych scenariuszy z życia Lusi, która nudząc się w domu, postanawia przeżyć jakąś przygodę.
-> recenzja Jeden dzień z życia psa <-
➜ Tytuł: Frida z butelki
➜ Autorzy: Ulrike Rylance, Magdalena Babińska
➜ Wydawnictwo: Dwukropek
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 8+
,,Frida z butelki” wciąga w fabułę jak wodny wir! Ta nadmorska historia z wieloma wspaniałymi bohaterami, którą chętnie obejrzałoby się także w formie kinowego filmu. To po prostu tego rodzaju, niesamowita opowieść! Jeżeli poszukujecie więc książki, która zostanie w pamięci, ale też wyostrzy zmysły na rozmaite butelki spotykane w antykwariatach… koniecznie po nią sięgnijcie! 😉
-> recenzja Frida z butelki <-
➜ Tytuł: W stronę morza
➜ Autor: Cale Atkinson
➜ Wydawnictwo: CzytaLisek
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 4+
,,W stronę morza” to opowiastka definiująca przyjaźń, jako wydarzenie na które nie do końca mamy wpływ. Ona się po prostu przytrafia, jest przypadkowa i sprawiedliwa – może dotknąć każdego, dzięki czemu ma taką wartość oraz urok.
-> recenzja W stronę morza <-
➜ Tytuł: Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły
➜ Autor: Oliver Schlick
➜ Wydawnictwo: Dwukropek
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 9+
To pierwszy tom zapowiadanej serii książek o niezwykłych bohaterach, emocjonujących sprawach i pewnej małej dziewczynce, która ma niezły dryg do dedukowania. Co więcej – z przyjemnością objęłam ten tytuł swoim bajkochłonkowym patronatem medialnym!
-> recenzja Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły <-
➜ Tytuł: Britfield. Utracona korona
➜ Autor: C.R. Stewart
➜ Wydawnictwo: Dwukropek
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 9+
Głównym bohaterem, a właściwie głównymi bohaterami ,,Britflied. Utracona korona” jest dwoje przyjaciół – dwunastoletni Tom oraz jego rówieśnica, dziewczynka Sarah. Mieszkają w sierocińcu Weatherly, położonym w północnej części Anglii. Choć akcja rozgrywa się współcześnie, to można w tamtym miejscu poczuć się jak w XIX-wiecznej, wywołującej momentami ciarki na plecach powieści grozy.
-> recenzja Britfield. Utracona korona <-
➜ Tytuł: Ekspres grudniowy, czyli odjazdowy kalendarz adwentowy
➜ Autorki: Ewelina Włodarczyk, Anna Łazowska
➜ Wydawnictwo: Dwukropek
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 4+
Książka ,,Ekspres grudniowy” udowadnia, że dzieciom niepotrzebne są wymyślne atrakcje lub drogie prezenty, aby były szczęśliwe. Małe rytuały, ale także możliwość pomocy czy spędzanie czasu z kuzynami lub dziadkami to aktywności, które z pewnością je zachwycą. Taki kalendarz adwentowy – przeciwnie do w zasadzie popularnych, ale mało ciekawych ,,bombonierek” z okienkami, pokazuje jaki jest sens odliczania oraz samych Świąt.
-> recenzja Ekspres grudniowy, czyli odjazdowy kalendarz adwentowy <-
➜ Tytuł: Mysia Dolina. Świąteczna opowieść
➜ Autorki: Agnieszka Wiszowata, Paulina Engen
➜ Wydawnictwo: Bookolika
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 4+
Książka oprócz ważnych wartości, które przekazuje, takich jak: szczerość, gotowość do przyznawania się do błędów oraz działanie dla dobra społeczności, ukazuje także urocze, zimowe krajobrazy i przytulne wnętrza. Na fotografiach znajdują się własnoręcznie wykonane przez Paulinę Engen myszki, ale także akcesoria, domki choinki, ozdoby świąteczne czy nawet sanki!
-> recenzja Mysia Dolina. Świąteczna opowieść <-
➜ Tytuł: Opowieści pełne emocji
➜ Autorzy: Gabriel Garcia de Oro, Purificacion Hernandez
➜ Wydawnictwo: ToTamto
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 5+
,,Opowieści pełne emocji” jest książką bez wątpienia wyjątkową. Bije od niej ponadczasowa mądrość oraz uniwersalne przesłania. Każda historia zawiera jakąś znaczącą dla małych odbiorców puentę. Każda pokazuje rozmaite emocje, dając solidne fundamenty do rozmowy na ważne tematy.
-> recenzja Opowieści pełne emocji <-
➜ Tytuł: Tatu i Patu. Szalone maszyny
➜ Autorzy: Aino Havukainen, Sami Toivonen
➜ Wydawnictwo: Bona
➜ Rok wydania: 2022
➜ Dla kogo: 4+
,,Tatu i Patu. Szalone maszyny” to swego rodzaju wyszukiwanka połączona z eksplozją kreatywności oraz workiem nieszablonowych pomysłów. Rozkładówki składają się na niezwykle szczegółowe ilustracje, opisy przedstawianych maszyn oraz możliwości ich zastosowań.