Maciejka Gwizd – recenzja patronatu

Tytuł: Maciejka Gwizd
 Autorka: Joanna M. Chmielewska
➜ Ilustracje: Marcin Minor
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Nie ma wątpliwości, że dzieci potrzebują autorytetów. Czasami szukają ich na ekranie, w internecie lub w czasopismach. Zazwyczaj idolami są sławni i bogaci rówieśnicy, często osoby, które zasłynęły talentem lub nieprzeciętnymi umiejętnościami.

W najnowszej książce Joanny M. Chmielewskiej od Wydawnictwa Dwukropek, którą z wielką przyjemnością objęłam bajkochłonkowym patronatem medialnym, przeczytacie wciągającą opowieść o pewnym dorosłym, który stał się autorytetem… dla całej szkoły. To historia o dorosłej, która będąc woźną, potrafiła nie tylko słuchać i dobrze radzić, ale również być w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie!

TAJEMNICZA SPRAWA DLA DETEKTYWÓW

Tytułowa bohaterka książki ,,Maciejka Gwizd” nie pojawia się w historii od razu. Najpierw poznajemy główną postać i zarazem narratora całej fabuły, czyli Kubę – ucznia czwartej klasy szkoły podstawowej. Przyjaźni się on z Tosią, koleżanką, która urodziła się tego samego dnia, co on!

Chłopak pewnego dnia staje się świadkiem bardzo nietypowej rozmowy telefonicznej dyrektorki szkoły ,,Szczypawki” z pewną tajemniczą osobą. Kobieta prosi o pomoc w niecierpiącej zwłoki sprawie. Podobno w pracowni pojawił się jakiś duży problem i tylko ta jedna osoba, może pomóc go rozwiązać.

KIM JEST MACIEJKA GWIZD?

W Kubie natychmiast budzi się detektyw. Razem z Tosią postanawiają dowiedzieć się nieco więcej o tej zagadkowej sprawie. Kiedy w szkole niespodziewanie zostaje ogłoszony apel i dyrektorka informuje wszystkich o nowej woźnej… dzieciaki są już przekonane, że coś poważnego wisi w powietrzu!

Maciejka Gwizd okazuje się bardzo nietuzinkową osobą – przychodzi do pracy ze swoim kotem Karmelkiem, nosi rude dredy, wydaje się czytać w myślach i ma imponującą wiedzę na temat zwierząt oraz roślin. 

W jaki sposób Maciejka związana jest z tajemniczą sprawą ,,Szczypawki”? Czy dzieciom uda się dowiedzieć, co takiego wydarzyło się w pracowni?

MACIEJKA I JEJ ATUTY

,,Maciejka Gwizd” to jednak nie tylko książka detektywistyczna. Porusza ona mnóstwo istotnych zagadnień, takich jak np. szantażowanie. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki został poprowadzony ten wątek. Autorka nie tylko charakteryzuje szantażystę, ale przedstawia bardzo skuteczny sposób jak sobie można z nim poradzić!

Książka jest również bardzo edukacyjna pod kątem zwierząt (szczególnie kotów). Część fabuły poświęcona jest pomocy pupilom, w tym inicjatywie budowania domków dla kotów wolno żyjących. Ale i również podsuwa pomysły np. na skuteczną naukę… tabliczki mnożenia!

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

,,Maciejka Gwizd” to niezwykle wartościowa pozycja, która łączy w sobie świetnie napisaną historię, autentycznych bohaterów oraz wątki uświadamiające. Ja pochłonęłam ją (jak na Bajkochłonkę przystało) na jednym posiedzeniu! Uważam, że będzie wspaniałą lekturą dla wszystkich czytelników powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/maciejka-gwizd/


Poprzedni wpis
Przyjaźń. To, co nas łączy – recenzja przedpremierowa
Następny wpis
Pucio na wsi – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +8, +9, 2022, autorytety, blog książkowy, Dwukropek, Joanna M. Chmielewska, kot, koty, książka detektywistyczna dla dzieci, książki dla dzieci, Maciejka Gwizd, Marcin Minor, patronat medialny, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, szantaż, szkoła, Wydawnictwo Dwukropek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja