Wszystkie zaułki przeszłości – przedpremierowa recenzja patronatu

Tytuł: Wszystkie zaułki przeszłości
Seria: Strażnik Klejnotu
Tekst: Katarzyna Rygiel
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2021/2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Cyprian Kamil Norwid napisał wiersz w którym symbolicznie ukazuje stratę oraz nieodwracalność pewnych decyzji. Katarzyna Rygiel w drugim tomie doskonałej serii rozgrywającej się na warszawskich ulicach różnych czasów – pokazuje, że miasto może mieć przed nami niejedną, pyszną tajemnicę!

,,Wszystkie zaułki przeszłości” to kontynuacja wciągającej powieści ,,Strażnik Klejnotu”, o dwójce nastolatków – Feliksie i Uli, którzy otrzymali niebywałą moc podróżowania w czasie. Nie mogło być inaczej, z przyjemnością objęłam tę najnowszą książkę swoim patronatem medialnym! 

 

Tym razem młodzi ludzie podążają tropem słynnego fortepianu Chopina, który (podobno) został zniszczony przez rosyjskich żołnierzy, chcących w ten sposób zemścić się za nieudany finalnie zamach na namiestnika Teodora Berga.

Co jednak, gdyby okazało się, że losy tego instrumentu nie są tak oczywiste, jak mogłoby się to dotychczas wydawać? Czy Feliksowi i Uli uda się trafić na trop… zmieniający historię?

Za każdym razem, kiedy sięgam do tej serii, jestem pod ogromnym wrażeniem, jak wiele ciekawostek udało się zgromadzić autorce na stronach powieści. ,,Wszystkie zaułki przeszłości” to pokaz historii stolicy w różnych wiekach, ukazany jednak w niezwykle intrygującej, fabularnej formie!

Feliks jako posiadacz niezwykłego i cennego Klejnotu oraz Ula – obdarzona nie tylko wielkim talentem wokalnym, ale i… pewnymi nadnaturalnymi zdolnościami, postanawiają (mniej lub bardziej samodzielnie) odwiedzić przedwojenną Warszawę, ale i nie tylko. Dzieci trafiają także w samo serce II wojny światowej, gdzie – co będzie bardzo ciekawe dla znających część pierwszą tej serii – spotykają swoich dziadków lub bliskich, wiekowych przyjaciół w czasie, kiedy sami byli oni malcami!

Niezmiennie bohaterom towarzyszy także bazyliszek o wdzięcznym imieniu Bazyli, który okazuje się mieć również drugą, zupełnie niespodziewaną naturę.

,,Wszystkie zaułki przeszłości” to jednak nie tylko cenna lekcja historii oraz wspaniała, fabularna uczta. To opowieść o walce dobra ze złem czy pielęgnowaniu pamięci o potrzebach innych. To przestroga przed zbyt częstym skupianiem się na sobie oraz nauczka dla tych, którzy nie potrafią słuchać swoich przyjaciół. W książce można także odnaleźć ważny dla młodych nastolatków wątek związany z podejmowaniem przez nich decyzji, dotyczących zawodowej przyszłości i morał, że… nie warto się z tym spieszyć. 

,,Wszystkie zaułki przeszłości” momentami wyciskają łzy, petryfikują w fotelu lub wywołują uśmiech na twarzy – wszystko we właściwych i pożądanych proporcjach! 

Mało jest bardziej wartościowych i ciekawych serii dla dzieci, które mogłabym polecić do czytania. Tym szczególniej (i podkreślę to raz jeszcze) – jest mi miło, że sygnuję ten tom swoim patronatem!

Polecam ,,Wszystkie zaułki przeszłości” czytelnikom powyżej 10 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/wszystkie-zaulki-przeszlosci/

OFICJALNA PREMIERA: 12.01.2022 roku

 

Poprzedni wpis
10 najlepszych książek dla dzieci 2021 cz. I
Następny wpis
10 najlepszych książek dla dzieci 2021 cz. II
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, 2021, 2022, Bazyliszek, blog książkowy, Dwukropek, Katarzyna Rygiel, książki dla dzieci, patronat medialny, podróże w czasie, powieść dla dzieci, powieść fantastyczna, powieść historyczna, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Strażnik Klejnotu, syreny, Warszawa, Wszystkie zaułki przeszłości, Wydawnictwo Dwukropek

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja