Przyjaźń. To, co nas łączy – recenzja przedpremierowa

Tytuł: Przyjaźń. To, co nas łączy
 Autorka: Heike Faller
➜ Ilustracje: Valerio Vidali
 Tłumaczenie: Iwona Mączka
Wydawnictwo: Format
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Z wielkim entuzjazmem powróciłam do duetu Feller & Vidali, którzy zaledwie kilka dni wcześniej zachwycili mnie bestsellerową książką ,,Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu”. Wydana ostatnio przez Wydawnictwo Format nowa pozycja – ,,Przyjaźń. To, co nas łączy” na pewno przypomina swoją poprzedniczkę pod względem formy. Jej treść jednak oraz sposób narracji nieco się różnią.

CZYM JEST PRZYJAŹŃ?

Gdyby zastanowić się nad istotą przyjaźni i spróbować zwerbalizować, czym ona jest – prawdopodobnie każdy z nas określiłby ją inaczej. Dla jednych większe znaczenie będzie odgrywać podobieństwo charakterów, inni docenią ich różnorodność. Niektórzy w przyjacielu będą poszukiwać podpory oraz możliwości poradzenia się, a części osobom będzie zależało na zdobyciu kompana do szalonych podróży.

Heike Faller doskonale zdaje sobie sprawę, że nie ma jednej definicji przyjaźni. Jest jednak pewna sieć, czyli zazębiające się grupy przyjaciół, tworzące coś na kształt niekończących się nitek relacji (mnie szczerze mówiąc ta symbolika nieco przypomina moje osobiste rozumowanie, które znalazło odbicie w książce ,,Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów”).

SŁOWA, KTÓRE DOTYKAJĄ DUSZY

Autorka, tak jak dotychczas, pozostawia czytelnikowi proste sentencje i krótkie zdania, które natychmiast przywołują przed nasze oczy osobiste, konkretne obrazy. Jej słowa (doskonale zresztą przetłumaczone przez Iwonę Mączkę) mają niezwykłą siłę oddziaływania. 

To najczęściej trafne spostrzeżenia wyrażone kilkoma słowami. W połączeniu z ilustracjami Valerio Vidali, trafiają do nas głęboko i uruchamiają wewnętrzne, emocjonalne struny.

NAWIĄZANIA

Co ciekawe, wielu fanów pierwszej książki odnajdzie w ,,Przyjaźń. To, co nas łączy” te same kadry, jednak w nieco zmienionej formie. To ładne nawiązanie, że przyjaźń związana jest z przemijaniem. Być może jest to jeden z najbardziej kluczowych czynników. Utrzymywanie kontaktu oraz pielęgnowanie go, świadczy o tym, z jakimi przyjaciółmi mamy do czynienia.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Muszę przyznać, że według mnie,,Przyjaźń. To, co nas łączy” nie jest książką dla dzieci. Bazuje na nawiązaniach, które dla kilku, a nawet czasami kilkunastolatka mogą być jeszcze niezrozumiałe. Z całą pewnością polecam ją jednak uczniom szkół licealnych czy dorosłym (bez górnej granicy wieku).

Nie wyobrażam sobie także piękniejszego prezentu dla bliskiego przyjaciela. Ta książka będzie wyjątkową laurką dla kogoś, komu chcemy powiedzieć, że wiele dla nas znaczy.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwoformat.pl/sklep/910_przyjazn-to-co-nas-laczy

OFICJALNA PREMIERA: 11 maja 2022 rok


Poprzedni wpis
Pan Borsuk i pani Lisica. Ale załoga! – recenzja
Następny wpis
Maciejka Gwizd – recenzja patronatu
Tags: +100, +16, +17, +18, 2022, blog książkowy, Format, Heike Faller, Iwona Mączka, książka dla przyjaciela, książka o przyjaźni, książki dzieła sztuki, książki obrazkowe, książki z pięknymi ilustracjami, piękne książki, przyjaźń, Przyjaźń. To co nas łączy, recenzent książek, recenzje książek, Valerio Vidali, Wydawnictwo Format

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja