Persepolis i Wyszywanki – recenzje komiksów

Tytuły: Persepolis, Wyszywanki
Scenariusz: Marjane Satrapi
Rysunki: Marjane Satrapi
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki, Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Zazwyczaj staram się poznawać różne, ważne historie od książek. Jeżeli dostępny jest film lub publikacja literacka – raczej sięgnę po ten drugi wybór, chociaż zdarzają się wyjątki. Wiele lat temu studiując kierunek filmowy, zdecydowanie bardziej byłam na bieżąco z polską i światową kinematografią. Nie trzeba było wówczas dużo czasu, żebym nie natknęła się na pewną animację, która na długo została mi w pamięci.

,,Persepolis” to film z 2007 roku, który rok później zdobył nominację do Oscara (za najlepszy długometrażowy film animowany) oraz nominację do Złotego Globu (za najlepszy film zagraniczny). Zanim jednak trafił na ekrany, został wydany w formie autobiograficznego komiksu przez Marjane Satrapi, o której chcę opowiedzieć trochę więcej.

Marjane Satrapi i jej ucieczka przed samą sobą

Wydawnictwo Egmont wznowiło właśnie ,,Persepolis”, które ukazało się w pięknym wydaniu z twardą oprawą. Dodatkowo, został wydany kolejny komiks autorki ,,Wyszywanki”, który jest niejako uzupełnieniem poprzedniej pozycji. O tej książce opowiadam w dalszej części recenzji.

Marjane Satrapi stworzyła pokaźnych rozmiarów dzieło, które rozpoczyna się w zasadzie od roku 1979 w jej rodzinnym Iranie. Akcja toczy się do momentu, aż Marjane z dziewczynki staje się dorosłą kobietą. W międzyczasie bohaterka jest świadkiem rewolucji islamskiej w Iranie, wyjeżdża do Austrii i ponownie powraca do ojczyzny.

Byłam zachodnią kobietą w Iranie, Iranką na Zachodzie. Nie miałam tożsamości. Nie wiedziałam już nawet, dlaczego żyję.

Marjane Satrapi, Persepolis, Część 4, Narty, str. 283

Iran z perspektywy kobiety

Trawiony od wielu lat wojnami z Irakiem, ale i wewnętrznymi rewolucjami Iran budzi w wielu mieszkańcach Zachodu skrajne emocje. Ortodoksyjne przywiązanie do religii oraz tradycji, brak otwartości na naukę i prawa człowieka czy przede wszystkim ograniczanie wolności obywatelom swojego kraju – to cechy, które sprawiają, że nie chcemy wierzyć, że ktoś z własnej woli chciałby tam mieszkać. 

A jednak, historia Marjane pokazuje, że nieważne jak otwartych ma się rodziców i jak wiele możliwości stawia przed nami los, jesteśmy związani z miejscem, w którym się wychowywaliśmy silniej, niż można byłoby się tego spodziewać.

Persepolis – komu polecam

,,Persepolis” oprócz więc tego, że jest nawiązaniem do miasta w starożytnej Persji, obecnie leżącym na terytorium Iranu – to także komiks, który ukazuje życie dziecka, nastolatki, w końcu młodej dorosłej – co rusz poddawanej rozmaitym próbom. To pozycja poruszająca, niezwykle istotna oraz na długo pozostająca w pamięci.

Polecam ją czytelnikom powyżej 16 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Persepolis,69147649,p.html


Wyszywanki – ważne uzupełnienie Persepolis

Drugą książką, która ukazała się pierwszy raz w Polsce dopiero w tym roku (2022) są ,,Wyszywanki”. W tej nietypowej powiastce graficznej autorka, Marjane Satrapi wydaje się uzupełniać kobiecy punkt widzenia swojej opowieści.

Akcja pozycji rozgrywa się równolegle do wydarzeń z ,,Persepolis”, choć skupia się ona przede wszystkim na jednym spotkaniu. Podczas poobiedniej herbatki z samowaru, kobiety z otoczenia Marjane plotkują na temat swoich sąsiadek, kuzynek czy opowiadają własne historie.

Pojawiają się tutaj wątki związane z seksualnością, związkami czy zrealizowanymi lub nie – celami. O ile polecałam ,,Persepolis” czytelnikom powyżej 16 roku życia, tak tutaj skłaniałabym się raczej ku dorosłym odbiorcom. 

,,Wyszywanki” są jednak niezwykłym dziełem – czy to przez wzgląd na ich kameralny charakter, czy może znaczenie poruszanych opowieści. Jestem pewna, że z przyjemnością sięgną po nie także te osoby, które nie uważają się za wielkich fanów komiksu.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Wyszywanki,69146635,p.html


Poprzedni wpis
Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia – recenzja przewodnika
Następny wpis
Co zrobi Frania? Oczekiwanie – recenzja książki dla dzieci
Tags: +100, +16, +17, +18, 2022, autobiografia, blog książkowy, Egmont, emigracja, Iran, komiks na prezent, komiksy, komiksy dla dorosłych, komiksy które trzeba przeczytać, Marjane Satrapi, najważniejsze światowe komiksy, Paweł Łapiński, Persepolis, recenzent książek, recenzje książek, Wojciech Nowicki, wojna, Wydawnictwo Egmont, Wyszywanki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja