Persepolis i Wyszywanki – recenzje komiksów

Tytuły: Persepolis, Wyszywanki
Scenariusz: Marjane Satrapi
Rysunki: Marjane Satrapi
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki, Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Zazwyczaj staram się poznawać różne, ważne historie od książek. Jeżeli dostępny jest film lub publikacja literacka – raczej sięgnę po ten drugi wybór, chociaż zdarzają się wyjątki. Wiele lat temu studiując kierunek filmowy, zdecydowanie bardziej byłam na bieżąco z polską i światową kinematografią. Nie trzeba było wówczas dużo czasu, żebym nie natknęła się na pewną animację, która na długo została mi w pamięci.

,,Persepolis” to film z 2007 roku, który rok później zdobył nominację do Oscara (za najlepszy długometrażowy film animowany) oraz nominację do Złotego Globu (za najlepszy film zagraniczny). Zanim jednak trafił na ekrany, został wydany w formie autobiograficznego komiksu przez Marjane Satrapi, o której chcę opowiedzieć trochę więcej.

Marjane Satrapi i jej ucieczka przed samą sobą

Wydawnictwo Egmont wznowiło właśnie ,,Persepolis”, które ukazało się w pięknym wydaniu z twardą oprawą. Dodatkowo, został wydany kolejny komiks autorki ,,Wyszywanki”, który jest niejako uzupełnieniem poprzedniej pozycji. O tej książce opowiadam w dalszej części recenzji.

Marjane Satrapi stworzyła pokaźnych rozmiarów dzieło, które rozpoczyna się w zasadzie od roku 1979 w jej rodzinnym Iranie. Akcja toczy się do momentu, aż Marjane z dziewczynki staje się dorosłą kobietą. W międzyczasie bohaterka jest świadkiem rewolucji islamskiej w Iranie, wyjeżdża do Austrii i ponownie powraca do ojczyzny.

Byłam zachodnią kobietą w Iranie, Iranką na Zachodzie. Nie miałam tożsamości. Nie wiedziałam już nawet, dlaczego żyję.

Marjane Satrapi, Persepolis, Część 4, Narty, str. 283

Iran z perspektywy kobiety

Trawiony od wielu lat wojnami z Irakiem, ale i wewnętrznymi rewolucjami Iran budzi w wielu mieszkańcach Zachodu skrajne emocje. Ortodoksyjne przywiązanie do religii oraz tradycji, brak otwartości na naukę i prawa człowieka czy przede wszystkim ograniczanie wolności obywatelom swojego kraju – to cechy, które sprawiają, że nie chcemy wierzyć, że ktoś z własnej woli chciałby tam mieszkać. 

A jednak, historia Marjane pokazuje, że nieważne jak otwartych ma się rodziców i jak wiele możliwości stawia przed nami los, jesteśmy związani z miejscem, w którym się wychowywaliśmy silniej, niż można byłoby się tego spodziewać.

Persepolis – komu polecam

,,Persepolis” oprócz więc tego, że jest nawiązaniem do miasta w starożytnej Persji, obecnie leżącym na terytorium Iranu – to także komiks, który ukazuje życie dziecka, nastolatki, w końcu młodej dorosłej – co rusz poddawanej rozmaitym próbom. To pozycja poruszająca, niezwykle istotna oraz na długo pozostająca w pamięci.

Polecam ją czytelnikom powyżej 16 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Persepolis,69147649,p.html


Wyszywanki – ważne uzupełnienie Persepolis

Drugą książką, która ukazała się pierwszy raz w Polsce dopiero w tym roku (2022) są ,,Wyszywanki”. W tej nietypowej powiastce graficznej autorka, Marjane Satrapi wydaje się uzupełniać kobiecy punkt widzenia swojej opowieści.

Akcja pozycji rozgrywa się równolegle do wydarzeń z ,,Persepolis”, choć skupia się ona przede wszystkim na jednym spotkaniu. Podczas poobiedniej herbatki z samowaru, kobiety z otoczenia Marjane plotkują na temat swoich sąsiadek, kuzynek czy opowiadają własne historie.

Pojawiają się tutaj wątki związane z seksualnością, związkami czy zrealizowanymi lub nie – celami. O ile polecałam ,,Persepolis” czytelnikom powyżej 16 roku życia, tak tutaj skłaniałabym się raczej ku dorosłym odbiorcom. 

,,Wyszywanki” są jednak niezwykłym dziełem – czy to przez wzgląd na ich kameralny charakter, czy może znaczenie poruszanych opowieści. Jestem pewna, że z przyjemnością sięgną po nie także te osoby, które nie uważają się za wielkich fanów komiksu.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Wyszywanki,69146635,p.html


Poprzedni wpis
Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia – recenzja przewodnika
Następny wpis
Co zrobi Frania? Oczekiwanie – recenzja książki dla dzieci
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja