Co zrobi Frania? Oczekiwanie – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta
Seria: Co zrobi Frania?
Autorka: Barbara Supeł
Ilustracje: Agata Dobkowska
Wydawnictwo: Słowne Młode
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Co tym razem wymyśliła Frania i jakich przygód została bohaterką? Rezolutna pięciolatka, która – tak jak większość przedszkolaków – ma tysiąc pomysłów na minutę, to żywe złoto, któremu trudno pozostać w miejscu dłużej niż na chwilę. W najnowszej części autorka testuje jej… cierpliwość w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Jak na taki trening zareaguje dziewczynka?

Co zrobi Frania?

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji poznać tej interaktywnej, mądrej serii, koniecznie zajrzyjcie do poprzednich recenzji:

Autorka Barbara Supeł w trzech opowiadaniach w kluczowym dla narracji momencie, proponuje kilka alternatywnych scenariuszy tego, co mogłoby się wydarzyć w dalszej części historii. Opcje te uzależnione są od decyzji głównej, tytułowej bohaterki. Czytelnik ma możliwość zastanowienia się, co zrobi dziewczynka, ale także co on sam zadecydowałby na jej miejscu.

Takie rozwiązanie pozwala bardziej zaangażować się w fabułę. Budzi również w dziecku poczucie empatii, umożliwiając postawienie się w sytuacji drugiej osoby.

Wypatrując Bożego Narodzenia

,,Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta” to opowiadania w których Frania pisze list do Mikołaja, testuje swoją silną wolę z kalendarzem adwentowym oraz rusza z przygotowaniami do wigilijnej kolekcji. Każda ta mini-historia to ukazanie z różnej perspektywy kwestii cierpliwości bohaterki.

Okazuje się bowiem, że nieważne jak wcześnie przygotuje się list z życzeniem gwiazdkowym – prezent dotrze do nas dopiero w Święta (zakładając, że wszystko pójdzie po naszej myśli!). Podobnie jest z pysznymi czekoladkami – bardzo trudno się im oprzeć i czekać ze zjedzeniem tylko jednej dziennie. W Święta okazuje się nagle, że wiele spraw łączy się z czekaniem i to czekanie dla kogoś niecierpliwego może być prawdziwą drogą przez mękę. Dlaczego jednak warto na coś zaczekać? Jak rozwijać w sobie tę umiejętność, aby z czekania czerpać przyjemność?

Trening cierpliwości dla dzieci

W książce autorka pokazuje, że czekanie jest trudne, ale koniec końców – nagroda, gdy wreszcie następuje ten długo wypatrywany moment, zdecydowanie warta jest uzbrojenia się w cierpliwość. 

Na końcu ,,Co zrobi Frania? Oczekiwania na święta” można zwyczajowo znaleźć rozdział zatytułowany ,,Porady Frani”, gdzie opierając się na wydarzeniach z lektury, autorka pozwala dzieciom jeszcze lepiej zrozumieć rozmaite kwestie związane ze zniecierpliwieniem, czekaniem oraz pogodzeniem się z tym, że coś nie wydarzy się wtedy, gdy tego chcemy.

Książka kolejny raz (tak jak wszystkie z tej serii) doskonale trafia do czytelników, a jej humorystyczny język i piękne ilustracje Agaty Dobkowskiej sprawiają, że ciągle chce się do niej wracać. Polecam ,,Co zrobi Frania? Oczekiwania na święta” dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.slowne.pl/ksiazki/dla-dzieci/co-zrobi-frania-oczekiwanie/


Poprzedni wpis
Persepolis i Wyszywanki – recenzje komiksów
Następny wpis
Świąteczna klasyka w pięknym wydaniu od Wydawnictwa Wilga
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2022, Agata Dobkowska, Barbara Supeł, blog książkowy, Boże Narodzenie, cierpliwość, Co zrobi Frania?, Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta, czekanie, książki dla dzieci, książki dla przedszkolaków, nauka cierpliwości dla dzieci, nauka czekania, recenzje książek dla dzieci, Słowne, Słowne młode, święta, Wigilia, Wydawnictwo Słowne, Wydawnictwo Słowne Młode

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja