Świąteczna klasyka w pięknym wydaniu od Wydawnictwa Wilga

 

Nie każda klasyka warta jest odświeżenia. Są jednak takie książki, które nigdy się nie znudzą, a posiadanie ich w swojej biblioteczce w pięknym wydaniu pozwoli zyskać każdemu regałowi na wartości oraz uroku. 

Piękne wydania świątecznych książek

Ja zachwyciłam się ostatnio czterema pozycjami, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Wilga. Twarde oprawy, poręczne formaty oraz odbijające światło uszlachetnienia w kolorze złotym, srebrnym i czerwonym. Estetyczne, minimalistyczne okładki, które na pierwszy rzut oka przywołują wspomnienie Świąt.

Co więcej, każda z książek, o których za moment opowiem nieco więcej, została uzupełniona klasycznymi ilustracjami Marcina Piwowarskiego. W skład serii wchodzą:

  • Dziadek do Orzechów,
  • Królowa Śniegu i inne opowieści,
  • Świerszcz za kominem,
  • Opowieść wigilijna.

Pozycje kuszą błyszczącymi grzbietami i doskonale sprawdzą się w roli ponadczasowego prezentu dla dzieci oraz dorosłych.

Dziadek do Orzechów

Tytuł: Dziadek do Orzechów
Autor: E.T.A. Hoffmann
Ilustracje: Marcin Piwowarski
Tłumaczenie: Józef Kramsztyk
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

14 rozdziałów w tłumaczeniu Józefa Kramsztyka to książka, którą warto znać. W tym wydaniu występują dzieci o imionach Klara oraz Fred – zupełnie tak, jak w pierwszych, klasycznych przekładach, które rodzice mogą kojarzyć z czasów własnego dzieciństwa.

Autorem ,,Dziadka do Orzechów” jest oczywiście wielka postać – Ernst Theodor Amadeus, który doczekał się druku swojej książki na początku XIX wieku, a dokładnie w 1816 roku w Berlinie. W historii o tytułowym dziadku do orzechów, którego dzieci otrzymują w prezencie pod choinkę, opowiada o niezwykłej mocy z pomocą której zwykłe przedmioty ożywają. 

Dziewczynka od razu czuje, że to magiczna zabawka, choć w rzeczywistości trudno uznać tę nieco pokraczną figurkę za coś ładnego. Kiedy Klara usypia podczas niewinnej zabawy, do pokoju wkrada się Król Myszy ze swoimi sługami. Kto przegoni strasznego złoczyńcę i jak skończy się ta historia?

,,Dziadek do Orzechów” będzie lekturą odpowiednią dla dzieci już powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/dziadek-do-orzechow-hans-christian-andersen-sku30abfb6e9991e1edfc87.html


Królowa Śniegu i inne opowieści

Tytuł: Królowa Śniegu i inne opowieści
Autor: Hans Christian Andersen
Ilustracje: Marcin Piwowarski
Tłumaczenie: Stefania Beylin, Cecylia Niewiadomska
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Kolejna książka z pięknej serii Wydawnictwa Wilga to właściwie zbiór różnych, zimowych oraz baśniowych historii, których autorem jest Hans Christian Andersen. W pozycji znajdziecie tytuły:

  • Królowa Śniegu,
  • Choinka,
  • Dziewczynka z zapałkami,
  • Bałwan ze śniegu.

Każda niezwykle wzruszająca, nieodzownie kojarząca się ze Świętami oraz zawierająca ponadczasowe przesłanie. Książka zaczyna się od ,,Królowej Śniegu” w siedmiu rozdziałach oraz tłumaczeniu Stefani Beylin. Mała Gerda wyrusza na poszukiwania swojego przyjaciela Kaja, który został uprowadzony przez tytułową Królową Śniegu po tym jak do jego oka dostała się drobinka zaczarowanego szkła.

Pamiętam, że w młodości zaczytywałam się w tej baśni. To jedna z najpiękniejszych historii o poświęceniu, bezinteresownej przyjaźni oraz walce o kogoś, na kim nam zależy.

Zarówno ta jak i pozostałe historie będą odpowiednie dla dzieci powyżej 5 roku życia. Uwaga – mnóstwo wzruszeń gwarantowane!

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/krolowa-sniegu-i-inne-opowiesci-hans-christian-andersen-skue1009e72104f0ed16095.html


Świerszcz za kominem

Tytuł: Świerszcz za kominem
Autor: Charles Dickens
Ilustracje: Marcin Piwowarski
Tłumaczenie: Antoni Mazanowski
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

To jedna z nie aż tak popularnych opowieści Charlesa Dickensa, jak ta opisywana przeze mnie w następnej kolejności – ,,Opowieść wigilijna”. ,,Świerszcz za kominem” powstał dwa lata po kultowej historii świątecznej i podobnie jak ,,Dzwony” czy ,,Bitwa o życie” nie doczekał się tak wielu ekranizacji. Co innego z teatrem – w spektaklach sięgano po niego nawet częściej niż ,,Opowieść wigilijna”. Opowiastka charakteryzuje się mniej chrześcijańską wymową i przede wszystkim skupia na przedstawieniu ideału wiktoriańskiego, szczęśliwego domu.

,,Świerszcz za kominem” w tłumaczeniu Antoniego Mazanowskiego to uniwersalna świąteczna historia, w której dobrych porad udziela tytułowy świerszcz, a miłość, szczęście, dobroć oraz uparte dążenie do celu przewija się w niej niczym piękny refren.

Polecam tę książkę dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/swierszcz-za-kominem-charles-dickens-sku130f78b2b5973a824cea.html


Opowieść wigilijna

Tytuł: Opowieść wigilijna
Autor: Charles Dickens
Ilustracje: Marcin Piwowarski
Tłumaczenie: Magdalena Iwińska
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2022

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Pora na najbardziej kultową, świąteczną opowiastkę w dziejach! ,,Opowieść wigilijna” w tłumaczeniu Magdaleny Iwińskiej to 6-rozdziałowe rozważania na temat ludzkiej skłonności do niesienia dobra, zmiany charakteru oraz odnajdywania w sobie cech, o które nikt inny mógł nas wcześniej nie podejrzewać.

Oczywiście nie ma sensu, żeby w tym przypadku streszczać fabułę – zakładam, że każdy dorosły dobrze ją zna. Tutaj wspomnę więc o ilustracjach, których choć nie ma dużo, budują w tej serii niezwykły nastrój rodzinnego spędzania czasu przy książce. W każdej z nich zebrano obrazki w kilka zestawów, dzięki czemu dziecko może spokojnie wyciszyć się, wysłuchując odczytywanego tekstu, zamiast co chwilę zerkać rodzicom lub opiekunom przez ramię.

Polecam to wydanie – szczególnie ze względu na dość ciasny skład – do czytania właśnie przez dorosłych lub samodzielnego czytania odbiorcom, którzy dobrze radzą już sobie ze składaniem liter.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/opowiesc-wigilijna-charles-dickens-skufa5cb04d3341972b5345.html


Poprzedni wpis
Co zrobi Frania? Oczekiwanie – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Witch. Czarodziejki W.I.T.C.H. Tom 7 – recenzja komiksu
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, Antoni Mazanowski, baśnie, baśnie dla dzieci, blog książkowy, Boże Narodzenie, Cecylia Niewiadomska, Charles Dickens, Dziadek do Orzechów, E.T.A. Hoffmann, Hans Christian Andersen, Józef Kramsztyk, klasyczne baśnie, klasyczne książki dla dzieci, klasyka literatury dziecięcej, Królowa Śniegu i inne opowieści, książki dla dzieci, książki na święta, książki świąteczne, książki świąteczne dla dzieci, Magdalena Iwińska, Marcin Piwowarski, Opowieść wigilijna, recenzje książek, Stefania Beylin, Świąteczna klasyka w pięknym wydaniu, Świerszcz za kominem, Wilga, Wydawnictwo Wilga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja