Przygody Alicji w Krainie Czarów – klasyka w nowym wydaniu!

Tytuł: ,,Przygody Alicji w Krainie Czarów”

Autor: Lewis Carroll

Ilustracje: Tove Jansson

Tłumaczenie: Maciej Słomczyński

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019 (1865)

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja: 

Kiedy zasypiamy, często mamy wrażenie spadania. Mniej więcej od tego momentu zaczynają się nasze sny, podobnie jak od chwili wpadnięcia Alicji do króliczej nory zaczyna się jedna z najciekawszych książek dla dzieci i dorosłych.

 

,,Przygody Alicji w Krainie Czarów” różnią się od innych wydań klasycznej powieści Lewisa Carrolla kilkoma ważnymi szczegółami.

 

W najnowszej odsłonie możemy ją oglądać dzięki staraniom Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Co prawda ta książka ukazała się już z taką identyfikacją graficzną w 2012 roku, ale z tekstem Elżbiety Tabakowskiej.

Wydawcy z Naszej Księgarni zdecydowali się wybrać tekst przełożony przez Macieja Słomczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich tłumaczy.

 

 

 

 

Pierwszy raz opublikowano go w 1965 roku (dokładnie 100 lat po napisaniu książki przez Lewisa Carrolla) i było to pierwsze tłumaczenie zgodne z oryginałem, pozbawione dodatkowych uwag oraz przeinaczeń. Jak Słomczyński sam wielokrotnie podkreślał (i zrobił to także we wstępie), że zależało mu przede wszystkim na przybliżeniu ,,Przygód Alicji w Krainie Czarów” dorosłemu czytelnikowi. To pierwszy tłumacz, któremu udało się uczynić tą powieść uniwersalną.

 

,,Przygody Alicji w Krainie Czarów” w zasadzie powinno się przetłumaczyć na ,,Przygody Alicji w Krainie Dziwów”, jednak czary kojarzą się dużo bardziej z niezwykłą atmosferą, która towarzyszy dziewczynce w tej przedziwnej podróży do innego wymiaru.

 

Nie wiem czy jest ktoś, kto dotychczas nie słyszał o tej książce. Jeżeli jednak komuś udało się jej wcześniej unikać, to powinien wiedzieć, że to opowieść o Alicji – małej dziewczynce, która znużona wysoką temperaturą i nudą usypia w ogrodzie. Nagle zauważa białego królika i postanawia ruszyć jego śladem. Następnie wszystko dzieje się bardzo szybko; bohaterka wpada do nory, wypija płyn w butelce, który ją zmniejsza, a kolejno je ciastko, przez które bardzo rośnie. Poznaje pewną mysz i razem biorą udział w bardzo nietypowym wyścigu.

 

Fabuła postępuje do przodu w sposób pozbawiony logiki, ale ujmujący fantazją autora. Ta książka na każdym poziomie odnośni się do snu i niezależnie czy Alicja spotyka na swojej drodze różnych bohaterów czy odwiedza nowe miejsca, jest w nich bardzo dużo absurdu i wyobraźni.

 

 

 

 

To wydanie ,,Przygód Alicji w Krainie Czarów”  jest niezwykłe także za sprawą ilustracji Tove Jansson. Artystka znana jest przede wszystkim ze swojej autorskiej serii o Muminkach, a tutaj udostępniła swój talent dla zupełnie innej historii.

 

W książce można odnaleźć zarówno kolorowe ilustracje, jak i te wykonane tylko w czerni i bieli.

 

Łącznie powieść składa się z 12 rozdziałów. Będzie wspaniałym prezentem zarówno dla dorosłego, jak i dla każdego dziecka powyżej 6. roku życia.

,,Przygody Alicji w Krainie Czarów” to pozycja obowiązkowa w każdym domu miłośników literatury!

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/przygody-alicji-w-krainie-czarow/2691/ksiazka.html#.XS37u5MzZE4

 

 

Poprzedni wpis
Małe sówki – recenzja
Następny wpis
🎶 Tatulczyk Moniuszko – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +6, +7, +8, +9, 1865, 2019, Alicja w Krainie Czarów, Alicja w Krainie Czarów w tłumaczeniu Słomczyńskiego, fantazja, klasyka, klasyka literatury, klasyka literatury dziecięcej, królicza nora, książka którą trzeba przeczytać, książki obowiązkowe, Lewis Carroll, literatura dziecięca, Maciej Słomczyński, Nasza Księgarnia, Przygody Alicji w Krainie Czarów, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, sen, Tove Jansson, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja