Przegląd nowości od Zysk i S-ka – inspiracje prezentowe

Wiem, że polubiliście moje zestawienia nowości od wydawnictw, dlatego nie przedłużając – mam dla Was kolejne! Tym bardziej, że wydawnictwo Zysk i S-ka gości u mnie na stronie regularnie i zawsze zaskakuje niezwykłymi książkami. 

Artykuły z pojedynczymi recenzjami czy też materiały zbiorcze na temat jego premier pojawiają się zawsze wtedy, kiedy w moje oko wpadnie jakaś wyjątkowa pozycja. Czasami zdarza się tak, że tych godnych uwagi jest znacznie więcej, dlatego właśnie konieczne jest stworzenie artykułu przeglądowego, jak np. tutaj:

Muszę jednak przyznać, że w tym roku wydawnictwo Zysk i S-ka przeszło chyba samych siebie! Takiego nagromadzenia pięknych klasyków w doskonałych wydaniach, książek które trzeba mieć w swojej bibliotece i przede wszystkim ciekawych, intrygujących pozycji – dawno nie widziałam!

Tytuł: Zwierzęca Księga Rekordów
Autorka: Katharina Vestre
Ilustracje: Linnea Vestre
Tłumaczenie: Małgorzata Rost
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Akurat, kiedy przygotowywałam zdjęcia do tego artykułu, odwiedzali mnie rodzice. Tata – miłośników przyrody i wszystkiego co z nią związane, natychmiast sięgnął po ,,Zwierzęcą Księgę Rekordów”, i choć jest to pozycja kierowana raczej dla dzieci, przepadł w niej na dłuższą chwilę!

To pięknie wydana książka sióstr Kathariny Vestre oraz Linnei Vestre. Duża formatem, z doskonałej jakości papierem; zaprasza czytelników do świata niezwykłych możliwości i zaskakujących rekordów.

Niemal każda rozkładówka to zaproponowany jeden temat, wokół którego autorki zebrały rozmaite fakty ze świata fauny. Dowiecie się z niej m.in.:

  • kto jest mistrzem świata w poceniu się,
  • kto najwięcej sika,
  • jakie zwierzęta nigdy nie robią kupy,
  • które bezkręgowce pachną,
  • jakie zwierzę ma najdziwniejszy nos,
  • a które żyje najdłużej?

,,Zwierzęca Księga Rekordów” świetnie sprawdzi się w przypadku odbiorców powyżej 5 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/zwierzeca-ksiega-rekordow.html


Tytuł: Atomy
Autor: John Devolle
Ilustracje: John Devolle
Tłumaczenie: Jacek Spólny
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Książka obrazkowa, którą można nazwać wstępem do… fizyki! W humorystyczny sposób John Devolle opisuje czym są atomy. Choć nie jest to prosta sprawa do pojęcia rozumem (bo jak wytłumaczyć w łatwy sposób coś, czego nie widać gołym okiem?) – to jednak w ,,Atomach” się to udaje!

Na niezwykle kolorowych rozkładówkach, autor przyjął taktykę powtarzania jednego komunikatu… w bardzo wielu odsłonach. Co więcej, często zwraca się wprost do czytelnika, zachęcając go do aktywnego włączenia się w lekturę.

,,Atomy” to książka, która pozwala zrozumieć, z czego składają się ludzie i cały świat… oraz wszechświat! Będzie odpowiednia dla każdego powyżej 6 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/atomy.html


Tytuł: Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata
Autor: Stefan Majchrowski
Ilustracje: Natalia Huć
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Ktoś powiedział ,,baśnie”? To ja jestem pierwsza! Wiecie, że jeżeli wypatrzę jakieś kolejne wydanie ze zbiorem baśni, muszę je przetestować. Po ,,Rozbudzoną harfę” sięgnęłam tym chętniej, że jej autorem jest Stefan Majchrowski – wojskowy, który pod koniec lat 40-tych XX wieku zaczął pisać także dla dzieci i młodzieży (wcześniej był tłumaczem i zajmował się przede wszystkim pisaniem artykułów).

W tych ,,Baśniach i legendach z całego świata” – które po odsłonięciu owijki, ukazują niezwykle piękną, płócienną oprawę z tłoczonym na złoto tytułem – znajdziecie przekrój legend i baśni z różnych zakątków globu. Kotłujące się w nich kultury, niezwykłe opowieści oraz inspirujący bohaterowie; pozwolą Wam na długo zapomnieć o całym świecie.

Muszę przyznać, że jestem zachwycona różnorodnością doboru tekstów w tym zbiorze, ale także ich unikatowością. O większości nigdy wcześniej nie słyszałam, a baśni czytam naprawdę sporo. Na końcu ,,Rozbudzonej harfy” znajdziecie nawet przygotowaną przez autora bibliografię. 

Bardzo polecam tę pozycję wszystkim powyżej 10 roku życia. Książka doskonale sprawdzi się w roli uniwersalnego i pięknego prezentu.

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/rozbudzona-harfa-basnie-i-legendy-z-calego-swiata.html


Tytuł: Listy Świętego Mikołaja
Autor: J.R.R. Tolkien
Ilustracje: J.R.R. Tolkien
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Muszę przyznać, że kiedy tylko zobaczyłam tę zapowiedź, zadrżałam ze szczęścia! Jeżeli jesteście fanami Tolkiena i lubicie Święta – nie znajdziecie chyba lepszego połączenia, niż ,,Listy Świętego Mikołaja” pod redakcją Baillie Tolkien.

To pięknie wydana pozycja, która zawiera listy od Świętego Mikołaja do dzieci samego Tolkiena! Mistrz pióra wcielił się w rolę dobrodusznego staruszka, żeby opowiedzieć swoim bliskim historie z krainy lodu. 

W książce ,,Listy Świętego Mikołaja” znajdziecie więc nie tylko teksty, które zostały napisane na przełomie 1920 i 1943 roku, ale również… skany oryginałów, zawierające urocze obrazki i zawijaste pismo. Sporo jest tutaj także rozczulających, prywatnych komunikatów czy komentarzy dotyczących prezentów.

Ta książka to skarb! Warto się nią podzielić z czytelnikami powyżej 13 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/listy-swietego-mikolaja.html


Tytuł: Tajemniczy ogród
Autor: Frances Hodgson Burnett
Ilustracje: Inga Moore
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

W ,,Tajemniczy ogród” zaczytywałam się już jako dziecko. Miałam dość brzydkie wydanie w miękkiej oprawie oraz z dziwnym fontem (pamiętam to nawet teraz). Już od wielu jednak lat, doskonale wiem, która edycja jest najpiękniejsza – ta z ilustracjami Ingi Moore (podobnie ma się rzecz z ,,O czym szumią wierzby”).

W tym roku wydawnictwo Zysk i S-ka wznowiło to niesamowite wydanie i muszę zdradzić, że niezwykle się ucieszyłam, że wreszcie będę mogła uzupełnić swoją kolekcję klasycznych lektur. ,,Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett to jedna z piękniejszych historii dla dzieci, jaka kiedykolwiek została napisana.

Powieść, która ma już ponad 100 lat, to opisane perypetie małej dziewczynki, która pewnego dnia trafia do dość posępnej posiadłości w Yorkshire. Kiedy odkrywa zapomniany, zamknięty ogród, zmienia nie tylko swoje życie, ale pozwala wrócić do zdrowia chłopcu, który wcześniej spędzał całe dnie zamknięty w komnacie.

Myślę, że ,,Tajemniczego ogrodu” w tym wydaniu nie muszę nikomu polecać – po tę książkę po prostu chce się sięgnąć (także po to, aby powrócić przez sentymenty do czasów dzieciństwa).

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/tajemniczy-ogrod-wyd-2023.html

Tytuł: Przygody Alicji w Krainie Dziwów
Autor: Lewis Carroll
Ilustracje: Helen Oxenbury
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Kolejna książka i kolejny autor, których nikomu nie trzeba przedstawiać! Choć bardziej znana pod tytułem ,,Alicja w Krainie Czarów” lub ,,Przygody Alicji w Krainie Czarów” – ,,Przygody Alicji w Krainie Dziwów”, moim zdaniem, zdecydowanie bardziej oddają to, co rzeczywiście spotyka Alicja na swojej drodze.

To wydanie zilustrowała wybitna artystka Helen Oxenbury, a wydawnictwo Zyska i S-ka zrobiło wszystko, żeby książka prezentowała się naprawdę wyjątkowo. Choć zdaję sobie sprawę, że artykuł ten można uznać za zbiór peanów na temat ostatnich premier wydawnictwa – ale przecież doskonale wiedziałam, po które książki sięgać i które testować, żeby móc się nimi zachwycać w samotności oraz z Wami.

,,Przygody Alicji w Krainie Dziwów” są tego rodzaju pozycją, którą zdecydowanie można wybrać jako jedyną książkę, w sytuacji gdy poszukujecie tej najbardziej znanej lektury Lewisa Carrolla. Czy muszę dodawać, że jest idealna na prezent?

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/przygody-alicji-w-krainie-dziwow.html


Tytuł: Duchy zimowej nocy
Autorzy (m.in.): Jerome K. Jerome, Mary Elizabeth Braddon, Mrs Henry Wood
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń, Jerzy Łoziński, Mira Czarnecka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

No dobrze, ale czas na coś dla nieco starszych czytelników i może nieco bardziej w klimacie zimowym. Wydawnictwo Zysk i S-ka dość często oferuje swoim czytelnikom antologie wypełnione kultowymi tekstami z gatunku literatury grozy. Z innych które można wymienić, to m.in. ,,Z duchami przy wigilijnym stole” czy ,,Duchy nocy wigilijnej”. 

W ,,Duchach zimowej nocy” znajdziecie m.in. opowiadania Johna Buchana, Johna Berwicka Harwooda, Mary Elizabeth Braddon czy mrs Henrego Wooda – a to dopiero początek! Akcja historii toczy się w epoce wiktoriańskiej, wywołując na plecach czytelników prawdziwe dreszcze emocji! To zdecydowanie książka, która zachwyci odbiorców lubujących się w podszytych strachem opowieściach. Mnie ,,Duchy zimowej nocy” bardzo pozytywnie zaskoczyły!

Polecam czytelnikom powyżej 16 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/duchy-zimowej-nocy.html


Tytuł: Znachor
Autor: Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

I na deser książka, której fabuła (szczególnie po ostatnim hicie Netflixa, w przypadku tych młodszych) znana jest absolutnie wszystkim. ,,Znachor” Tadeusza Dołęga-Mostowicza to powieść w naszym kraju już kultowa. Muszę przyznać, że wybrałam ją, bo poznawszy dwie filmowe wersje, bardzo byłam ciekawa jak wygląda w formie spisanej.

Profesor Wilczur to jeden z tych bohaterów, który zyskał rangę ponadczasowego ,,celebryty” – choć autor książki stworzył go w pierwszej połowie XX wieku. Ciekawostką jednak pewnie dla wielu będzie fakt, że wykreował on również postać Nikodema Dyzmy (z ,,Kariery Nikodema Dyzmy).

,,Znachor” w wersji wydawnictwa Zysk i S-ka to klasycznie, ale pięknie wydana pozycja, którą z powodzeniem można podarować komuś na prezent.

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/znachor-wyd-2023.html


Poprzedni wpis
Co słychać w wydawnictwie Dwie Siostry? – zestawienie
Następny wpis
Andrzej Rzegomski, czyli kim jest Tuk Folio – wywiad Strefa Rozmów
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Atomy, baśnie, baśnie dla dzieci, baśnie świata, blog o książkach, Boże Narodzenie, Duchy zimowej nocy, fizyka dla dzieci, Frances Hodgson Burnett, Helen Oxenbury, humor, Inga Moore, J.R.R. Tolkien, Jacek Spólny, Jerome K. Jerome, Jerzy Łoziński, John Devolle, Katharina Vestre, klasyki literatury, książki dla dzieci, legendy, Lewis Carroll, Linnea Vestre, Listy Świętego Mikołaja, Małgorzata Rost, Mary Elizabeth Braddon, Mira Czarnecka, Mrs Henry Wood, Natalia Huć, Paulina Braiter, Przygody Alicji w Krainie Dziwów, recenzje książek, Rozbudzona harfa, Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata, Stefan Majchrowski, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, tajemniczy ogród, Tomasz Bieroń, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Znachor, Zwierzęca Księga Rekordów, zwierzęta, Zysk i S-ka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja