O czym szumią wierzby – recenzja

Tytuł: O czym szumią wierzby

Autor: Kenneth Grahame

Ilustracje: Inga Moore

Tłumaczenie: Maria Godlewska

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2016

Objętość:  prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Są takie książki, które nigdy się nie starzeją. Ich treść jest dalej aktualna, a ujęte w nich postaci i wydarzenia zachwycają i wzruszają jednocześnie.

,,O czym szumią wierzby” zostały napisane w 1908 roku, czyli dokładnie 110 lat temu! Ich autorem jest Kenneth Grahame, który w życiu zawodowym zajmował się głównie finansami. Ta książka przyniosła mu międzynarodową sławę i pamięć zadowolonych czytelników przez dziesiątki lat.

Pozycja jest zbiorem 11 opowiadań, których akcja dzieje się w Anglii, nad brzegiem wiejskiej rzeki. Została napisana, dla współczesnych odbiorców, może nieco archaicznym językiem, ale przez to pełnym uroku. Jest w pełni zrozumiała, i jedynie pojedyncze wyrazy mogą być obce dla dziecka.

Książka ma aż 4 głównych bohaterów. Akcja rozpoczyna się od pierwszej, odważnej i spontanicznej decyzji Kreta, który postanawia dać się poprowadzić losowi. W ten sposób spotyka Szczura Wodnego, który wprowadza go w nowy świat mieszkańców brzegów rzeki. Dzięki niemu, zostaje przedstawiony zarówno Borsukowi, słynącemu z powściągliwości w kontaktach z innymi zwierzętami, ale cieszącego się jednocześnie bardzo dużym poważaniem, jak i Ropuchowi. Ten drugi jest wyjątkowym przykładem istoty zarozumiałej, ale jednocześnie obdarzonej ogromnym szczęściem.

Każdy z bohaterów jest charyzmatyczny i bardzo ciekawy. Zwierzęta zostały przedstawione w sposób bardzo realistyczny, a ich opis mógłby służyć za charakterystykę niektórych ludzi. Wspólnie z nimi czytelnik przeżywa różne pory roku, wędrówki, przygody oraz zawirowania losu.

,,O czym szumią wierzby” to jednak nie tylko sama akcja, ale przede wszystkim cały wachlarz prezentowanych wartości.

Z książki czytelnik może wywnioskować na przykład, jak ważna jest miłość do swojego domu. Jak dobrze jest mieć dokąd wracać wieczorami, bez względu czy mieszka się w pałacu czy skromnej norce. Na dom składają się przede wszystkim wspomnienia, ciepło, miłe posiłki oraz towarzystwo, które w nim gości lub mieszka.

Zwierzęta wiąże niezwykła przyjaźń. Czują się za siebie odpowiedzialne. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej mówi się o tych cechach. Zbiorowa odpowiedzialność występuje tylko czasami. W książce Szczur, Kret i Borsuk czuli się w powinności nie tylko chronić Ropucha, ale także przemawiać do jego rozsądku, kiedy widzieli, że robi głupstwa.

Jego rozmaite pomysły zostały doskonale zilustrowane przez Ingę Moore. Artystka uchwyciła baśniowy nastrój bajki. Bohaterowie w jej wydaniu są charakterystyczni i otoczeni niezwykłym pięknem przyrody.

Bardzo polecam tę książkę nie tylko do czytania dzieciom, ale także dla własnej przyjemności. To mądra lektura, przepełniona klasą minionych lat. Dzięki niej możemy przenieść się w przeszłość i zabrać w tą niezwykłą podróż także nasze dzieci.

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/o-czym-szumia-wierzby.html

 

Poprzedni wpis
Długa wędrówka – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Wilczki – recenzja książki dla dzieci
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja