Bajarka opowiada. Zbiór baśni z całego świata

 

 

 

Tytuł: Bajarka opowiada. Zbiór baśni z całego świata

Opracowanie: Maria Niklewiczowa

Ilustracje: Maria Orłowska – Gabryś

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

 Ocena: wybitna

 

Recenzja:

Dawne ludy miały swoje opowieści. Kiedy jeszcze nikt nie potrafił pisać ani czytać, siadano przy ogniu i opowiadano je wśród dzieci i dorosłych. Była to jedna z nielicznych rozrywek, a przy okazji morał płynący z baśni mógł przestrzec przez lenistwem lub ustrzec od zadawania się ze złem.

 

,,Bajarka opowiada. Zbiór baśni z całego świata” to książka absolutnie niezwykła. Dawno nie miałam w rękach tak wyjątkowej skarbnicy wiedzy (a nawet do encyklopedii zaglądam dość często). Czytając ją, ma się świadomość obcowania z wieloma kulturami oraz historią, która mimo że już nakryła się cieniem to wciąż oddziałuje na nas, jak prawdopodobnie przy swoim powstaniu.

 

W książce można odnaleźć baśnie o których mówi się raczej nieczęsto. Bardzo szkoda, bo wiele z nich wzrusza, bawi do łez i przede wszystkim uczy przykładem swoich bohaterów.

 

 

 

Bajarką jest Maria Niklewiczowa, która podjęła się zebrania historii z całego świata i zamknięcia ich pomiędzy grubymi okładkami. Warto wspomnieć o tej postaci. Była polską poetką i autorką utworów dla dzieci i młodzieży. Żyła na przełomie XIX i XX wieku. Niektórzy czytelnicy mogą ją kojarzyć z takich utworów jak ,,Dlaczego woda morska jest słona”, ,,Hetman Kuba” czy ,,Parowóz Jerzyka”.

 

W książce znalazło się 58 baśni z różnych zakątków świata. Co ciekawe, zostały one także podzielone według poziomów trudności na 4 kategorie: bardzo łatwa, łatwa, trudniejsza oraz trudna. Dzięki temu ułatwieniu można dopasowywać historie do wieku słuchacza.

 

Na stronie mojego projektu specjalnego: http://bajkochlonka.pl/basnie-swiata/ odnajdziecie kraje oraz tytuły konkretnych baśni podchodzące z książki.

 

Oprócz baśni w książce znajdziecie także komentarz od autorki. Rozdział ,,Jak opowiadać baśnie” odpowie w jaki sposób należy je opowiadać oraz jak się do nich przygotować. Co ciekawe, poruszono też w nim stosunek do klasycznych, popularnych baśni. Wytknięto ,,Jasi i Małgosi” okrucieństwo, a ,,Kotu w butach” zdobywanie majątku drogą oszustwa, w sumie z czym trudno się nie zgodzić.

 

 

 

W ,,Bajarka opowiada. Zbiór baśni z całego świata” opowieści są mniej drastyczne. Wybrano do niej historie subtelne i pozbawione przemocy. Jeżeli już ma miejsce jakiś rękoczyn to jest on albo stanowczo potępiony, albo oprawcę szybko spotyka zasłużona kara.

 

W książce znajdziemy baśnie o sprycie i odwadze, o przyjaźni, cierpliwości i wielu innych ważnych cechach. Przede wszystkim zwracają one jednak uwagę, że warto być dobrym. Nie narzucają jednak narracji, nie są moralizatorskie w odbiorze. Czyta i słucha się ich z przyjemnością, a morał każdy może wziąć do siebie lub nie.

 

Wiele z historii jest pełnych humoru, jak np. ta o ,,Ciekawej babie”. Wiele próbuje tłumaczyć pochodzenie różnych zjawisk. W ,,Kociarzu i wilku” przeczytamy o procesie powstawania chleba, a w ,,Dlaczego zając ma kusy ogon” o genezie krótkiego ogonka szaraka. Jest nawet baśń ,,Skąd się wzięła wódka na świecie” i chyba nie muszę tłumaczyć o czym ona jest i skąd podochodzi. 🙂

 

 

 

Wiele w tej książce jest polskich baśni o których ciężko usłyszeć gdzie indziej. Piękna opowieść ,,Szczęście”, polska wersja bajki o Kopciuszku, czyli ,,Kopciuszek – Barani Kożuszek” oraz wyjaśnienie, skąd wziął się brak sympatii pomiędzy kotami i psami, a cała rzecz miała swój początek w Krakowie, w baśni ,,O krakowskich psach i kleparskich kotach”!

 

Oprócz różnorodnych i niesamowicie umiejętnie dobranych historii, znajdziemy w książce także dużo ilustracji, wykonanych w dwóch technikach. Pierwsze to te stworzone z konturów, drugie – wyglądające jak obrazy, piękne i kolorowe.

 

,,Bajarka opowiada. Zbiór baśni z całego świata” w zasadzie został wydany z myślą o opowiadaniu historii. Dlatego zachęcam czytelników do częstego do nich zaglądania. Z czasem utrwalone baśnie będą same płynąć z ust rodziców w kierunku dzieci. Takie doświadczenie może być jeszcze przyjemniejsze, niż tylko odczytywanie.

 

Polecam ten zbiór dzieciom powyżej 4-ego roku życia. Jest tam wiele baśni, które można czytać osobom w tym wieku. Poza tym to książka uniwersalna, dla każdego, bez względu na wiek, pochodzenie oraz zainteresowania.

 

Link do strony wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/bajarka-opowiada-zbior-basni-z-calego-swiata.html

 

 

Poprzedni wpis
Najpiękniejsze baśnie – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Lot Osvalda – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja