fbpx

Baśnie perskie. Złoty ptak – recenzja

Baśnie perskie. Złoty ptak – recenzja

 

 

 

Tytuł: ,,Baśnie perskie. Złoty ptak”

Opracowanie i tłumaczenie: Albert Kwiatkowski

Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska

Wydawnictwo: Media Rodzina

Rok wydania: 2018

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Starożytna Persja to kraj, który istniał wiele tysięcy lat temu do starożytności, a który obecnie znamy jako Iran. Znajduje się na Bliskim Wschodzie, pomiędzy Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

 

Jest bogaty w kulturę. Mówi się w nim w wielu językach i dialektach, a opowiadane kiedyś baśnie w Persji, łączą w sobie elementy różnych narodowości, np. Kurdów, Lurów czy Arabów.

 

,,Baśnie perskie. Złoty ptak” to kolejna już część wielotomowej serii Wydawnictwa Media Rodzina, która skupia się na pięknych wydaniach baśni z całego świata.

 

 

 

Na swojej stronie pisałam już recenzję o książce ,,Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie”, którą możecie przeczytać pod tym linkiem: https://bajkochlonka.pl/2018/08/26/cudowny-jelen-basnie-wegierskie-recenzja/

Zakochałam się wtedy w tamtej książce bez pamięci, chociaż muszę szczerze przyznać, że ,,Baśnie perskie. Złoty ptak” zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie.

 

Historie w tej pozycji są nieco krótsze i bardziej zwięzłe, jednak być może przez egzotykę pozycji, wydają się bardziej unikatowe i wcześniej przeze mnie niesłyszane. Tylko jedna baśń w całej książce wydała mi się znajoma. Jestem pewna, że ,,Sekrety mowy zwierząt” czytałam w innej pozycji o baśniach z krain Dalekiego Wschodu.

 

Poza tym ,,Baśnie perskie. Złoty ptak” to zbiór pięknych, wyjątkowych opowieści, które mają oczywiście wiele elementów moralizatorskich, ale są także bardzo poetyckie, a momentami nawet wzruszające.

 

,,(…) Natomiast ten, który kłosy ścinał – zarówno dojrzałe, jak i jeszcze młode – jest Azrailem, Aniołem Śmierci. Kiedy Azrail kogoś zabiera, nie patrzy, czy to dziecko, czy młody, czy też stuletni starzec.” Albert Kwiatkowski, Baśnie perskie. Złoty ptak, Przeznaczenie, str. 90

 

 

 

 

W baśniach ze starożytnej Persji duży nacisk kładzie się na tematykę związaną z miłością. Często mówi się w nich, że jest ona nieśmiertelna oraz godna wysiłku i wyrzeczeń.

 

Poruszane są także wątki związane z przejściem próby charakteru, przeznaczeniem czy słownością. W tytułowej baśni ,,Złoty ptak” mówi się o ludzkiej zachłanności. O tym, jak nasza potrzeba posiadania więcej i więcej może nas doprowadzić do szybkiej zguby.

 

 

 

 

Jednak jak w większości baśniach, w opowieściach toczy się przeważnie bitwa dobra ze złem, gdzie to pierwsze wygrywa, a drugie ponosi sromotną klęskę.

 

Najlepiej obrazuje to historia o mężczyźnie, który wyświadczył przysługę wężowi, a ten nie chciał go opuścić. Powiedział, że zrobi to, dopiero kiedy bohater znajdzie kogoś, kto nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że zło jest zapłatą za dobro.

 

Mężczyźnie po długich próbach w końcu się udaje, udowadniając zarazem, że ludzie w głębi duszy są dobrzy.

 

To, co jednak wyjątkowo wzbogaca tę książkę to niesamowite ilustracje Ewy Beniak – Haremskiej, których jest w ,,Baśnie perskie. Złoty ptak” naprawdę bardzo dużo! Wiele z nich przypomina malowidła wykonane henną. Są pełne kolorów i robią niesamowite wrażenie.

 

 

 

 

,,Złoty ptak. Baśnie perskie” bardzo polecam dzieciom od 7-ego roku życia oraz wszystkim starszym czytelnikom. W zbiorze uwzględniono nawet jedną historię dla dorosłych, zaznaczając, że nie jest odpowiednia dla najmłodszych.

 

Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1619/Basnie-perskie–Zloty-ptak

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment