Tytuł: ,,Baśnie perskie. Złoty ptak”
Opracowanie i tłumaczenie: Albert Kwiatkowski
Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2018
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Starożytna Persja to kraj, który istniał wiele tysięcy lat temu do starożytności, a który obecnie znamy jako Iran. Znajduje się na Bliskim Wschodzie, pomiędzy Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.
Jest bogaty w kulturę. Mówi się w nim w wielu językach i dialektach, a opowiadane kiedyś baśnie w Persji, łączą w sobie elementy różnych narodowości, np. Kurdów, Lurów czy Arabów.
,,Baśnie perskie. Złoty ptak” to kolejna już część wielotomowej serii Wydawnictwa Media Rodzina, która skupia się na pięknych wydaniach baśni z całego świata.
Na swojej stronie pisałam już recenzję o książce ,,Cudowny jeleń. Baśnie węgierskie”, którą możecie przeczytać pod tym linkiem: http://bajkochlonka.pl/2018/08/26/cudowny-jelen-basnie-wegierskie-recenzja/
Zakochałam się wtedy w tamtej książce bez pamięci, chociaż muszę szczerze przyznać, że ,,Baśnie perskie. Złoty ptak” zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie.
Historie w tej pozycji są nieco krótsze i bardziej zwięzłe, jednak być może przez egzotykę pozycji, wydają się bardziej unikatowe i wcześniej przeze mnie niesłyszane. Tylko jedna baśń w całej książce wydała mi się znajoma. Jestem pewna, że ,,Sekrety mowy zwierząt” czytałam w innej pozycji o baśniach z krain Dalekiego Wschodu.
Poza tym ,,Baśnie perskie. Złoty ptak” to zbiór pięknych, wyjątkowych opowieści, które mają oczywiście wiele elementów moralizatorskich, ale są także bardzo poetyckie, a momentami nawet wzruszające.
,,(…) Natomiast ten, który kłosy ścinał – zarówno dojrzałe, jak i jeszcze młode – jest Azrailem, Aniołem Śmierci. Kiedy Azrail kogoś zabiera, nie patrzy, czy to dziecko, czy młody, czy też stuletni starzec.” Albert Kwiatkowski, Baśnie perskie. Złoty ptak, Przeznaczenie, str. 90
W baśniach ze starożytnej Persji duży nacisk kładzie się na tematykę związaną z miłością. Często mówi się w nich, że jest ona nieśmiertelna oraz godna wysiłku i wyrzeczeń.
Poruszane są także wątki związane z przejściem próby charakteru, przeznaczeniem czy słownością. W tytułowej baśni ,,Złoty ptak” mówi się o ludzkiej zachłanności. O tym, jak nasza potrzeba posiadania więcej i więcej może nas doprowadzić do szybkiej zguby.
Jednak jak w większości baśniach, w opowieściach toczy się przeważnie bitwa dobra ze złem, gdzie to pierwsze wygrywa, a drugie ponosi sromotną klęskę.
Najlepiej obrazuje to historia o mężczyźnie, który wyświadczył przysługę wężowi, a ten nie chciał go opuścić. Powiedział, że zrobi to, dopiero kiedy bohater znajdzie kogoś, kto nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że zło jest zapłatą za dobro.
Mężczyźnie po długich próbach w końcu się udaje, udowadniając zarazem, że ludzie w głębi duszy są dobrzy.
To, co jednak wyjątkowo wzbogaca tę książkę to niesamowite ilustracje Ewy Beniak – Haremskiej, których jest w ,,Baśnie perskie. Złoty ptak” naprawdę bardzo dużo! Wiele z nich przypomina malowidła wykonane henną. Są pełne kolorów i robią niesamowite wrażenie.
,,Złoty ptak. Baśnie perskie” bardzo polecam dzieciom od 7-ego roku życia oraz wszystkim starszym czytelnikom. W zbiorze uwzględniono nawet jedną historię dla dorosłych, zaznaczając, że nie jest odpowiednia dla najmłodszych.
Link do strony wydawnictwa: https://mediarodzina.pl/prod/1619/Basnie-perskie–Zloty-ptak