fbpx

Potwory książkowe – recenzje

Potwory książkowe – recenzje

 

 

Tytuł: ,,Potwory książkowe”

Autorzy: Katarzyna Zych, Natan Grech

Ilustracje: Katarzyna Zych, Natan Grech

Wydawnictwo: Bajkopis

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Książki także boją się potworów, zupełnie podobnie jak czasem małe dzieci! O ile potwory z bajek są tylko wytworem wyobraźni pisarza, o tyle te z książek są zupełnie realne. Znają je ci najmłodsi i ci zupełnie dorośli czytelnicy.

 

Zadaniem każdego, kto lubi czytać, jest bronić lektur przed potwornymi sytuacjami.

 

Książka ,,Potwory książkowe” Katarzyny Zych i jej synka Natana Grech doskonale je opisuje i pozwala stanąć z nimi oko w oko!

 

 

 

Spis treści wygląda jak policyjna kartoteka. Skazańcami są potwory, które najczęściej zatruwają egzystencję wszystkich książek. Wymienione, opisane oraz narysowane zostały m.in. Bazgraj Pospolity, Zginacz Narożnik, Nieczytacz Pospolity czy Literożerca Żarłoczny. Każdy z nich jest poważnym zagrożeniem dla stron oraz okładek. Niektóre rodzą się w głowach małych czytelników, inne pojawiają się już na etapie pisania lub wydawania książek.

 

Mówienie o nich daje szansę na to, że potwory będą trzymać się z dala od domowej, ale i nie tylko, biblioteczki.

 

 

 

 

Autorzy przy okazji mówią także o budowie książek oraz o osobach, które pracują nad jej wydaniem. W jednym zdaniu została tutaj opisana rola korektora, drukarza czy ilustratora.

 

To bardzo ciekawe zagadnienie, które rzadko jest poruszane w literaturze dziecięcej.

 

Z ,,Potworów książkowych” młody czytelnik może nauczyć się szacunku do lektur. Treść pozwala mu utożsamić się z książką i postawić na jej miejscu.

 

Autorzy piszą jednak także o jednym potworze, który jest uwielbiany przez wszystkie lektury, czyli o pożeraczu książkowym. W środku jest nawet zamieszczony krótki tekst, który pozwoli ocenić w jakim stopniu jest się miłośnikiem literatury.

 

 

 

 

Książka zachęca do interaktywnego obcowania z nią. Zwraca uwagę, że teoretycznie nie powinno się po niej pisać, ale warto rysować w miejscach, które są do tego przeznaczone.

 

Ciekawe jest także opracowanie graficzne książki, wykonane również przez autorów. Łączą w niej oni różne techniki. Są wycinanki, farby wodne (które bardzo kojarzą się właśnie z Wydawnictwem Bajkopis) czy zdjęcia różnych tekstur i faktur, np. wyrwana strona.

 

,,Potwory książkowe” polecam wszystkim przedszkolakom, które wkrótce rozpoczną swoją samodzielną przygodę z książkami. Jestem jednak zdania, podobnie jak autorzy tej pozycji, że dzieci trzeba uczyć w jaki sposób obchodzić się z literaturą, już od najmłodszych lat.

 

Link do strony wydawnictwa: https://bajkopis.pl/ksiazka/potwory-ksiazkowe/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--