Reksio – klasyka w nowej odsłonie

Kiedy pada słowo Reksio, od razu w mojej głowie pojawia się dźwięk z czołówki popularnego w latach ’80 i ’90 animowanego serialu dla dzieci. Widzę sympatycznego bohatera, który odbija swoją podobiznę stemplem na taśmie filmowej.

Jako brzdąc udało mi się odwiedzić Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej, gdzie przez lata powstawała jedna z najbardziej rozpoznawalnych bajek w Polsce.

Charakterystycznego pieska widzowie mogli po raz pierwszy zobaczyć na ekranie telewizora w 1967 roku, czyli przeszło 50 lat temu!

Reksio do tej pory uczy i bawi dzieci w różnym wieku, także za sprawą pojawiających się nowych tytułów w literaturze dla najmłodszych.

Wydawnictwo Papilon zdecydowało się wydać dwie nowe pozycje opisujące losy psiaka. Obie wydano ładnie i z największą starannością. Mają grube oprawy oraz spory format. Są pięknie ilustrowane klasycznymi obrazkami Heleny Filek – Marszałek oraz Krystyny Lasoń.

Autorka inspiracji do swoich historii poszukiwała w scenariuszu oryginalnego ,,Reksia” Lechosława Marszałka. Te dwie książeczki idealnie sprawdzą się w przypadku maluchów od 3-ego roku życia.

Tytuł: Reksio. Zimowa przygoda

Autor: Maria Szarf

Ilustracje: Helena Filek – Marszałek, Krystyna Lasoń

Na motywach: ,,Ślizgawka” Lechosława Marszałka

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

,,Reksio. Zimowa przygoda” to pierwsze tego roku spotkanie psiaka ze śniegiem. Prószące płatki wywołują w nim ogromny entuzjazm i chęć do zabawy.

Wspólnie z podwórkowymi przyjaciółmi; kurami, kotem oraz kolegą Azorem wymyślają, że mogliby pobawić się w zimowe igrzyska olimpijskie.

Niestety Adaś, chłopiec, który opiekuje się Reksiem, postanowił pojeździć na łyżwach. Lód jednak nie był wystarczająco zamarznięty i dziecko wpadło do sadzawki. Z pomocą przychodzą mu zwierzęta z gospodarstwa oraz oczywiście piesek, a Adaś ma nauczkę, żeby przed wejściem na lodowisko dobrze sprawdzić lód.

Podoba mi się w jaki sposób została zakończona ta historia. Chłopiec, mimo że spotkało go przykre rozczarowanie, po tygodniu, kiedy był już pewien, że lód wytrzyma, znowu postanowił pojeździć na łyżwach. Nauczył też kilku piruetów swojego przyjaciela.

To ładna postawa, która wskazuje, żeby nie poddawać się niepowodzeniom, być ostrożnym, ale także nie zrażać się, kiedy przydarza się nam coś niemiłego.

Mam wrażenie, że autorka zredagowała scenariusz sprzed kilkudziesięciu lat i bardziej go uwspółcześniła. Reksio przestrzega przed rzucaniem śnieżkami w innych, zwracając uwagę, że to zbyt niebezpieczne, a Adaś martwi się, żeby pieskowi, który mieszka na podwórku nie było zimno, więc ofiarowuje mu ciepły szalik.

,,Reksio. Zimowa przygoda”  to bardzo zgrabna i przyjemna historia, z której młody czytelnik może bardzo dużo się dowiedzieć.

Link do strony wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/reksio-zimowa-przygoda


 

Tytuł: Reksio. Niezawodny przyjaciel

Autor: Maria Szarf

Ilustracje: Helena Filek – Marszałek, Krystyna Lasoń

Na motywach: ,,Reksio społecznik” Lechosława Marszałka

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

,,Reksio. Niezawodny przyjaciel” to książka, w której Adaś jest już sporo starszy. Chodzi do szkoły i właśnie zamierza wziąć udział w pięknej inicjatywie.

To książka, która porusza ważny temat schroniska. Mówi czym ono jest, w jaki sposób znajdują się tam zwierzęta. Opowiada także o wolontariacie, oraz o tym dlaczego warto pomagać czworonogom.

Autorka we wzruszający sposób opisuje los zwierząt z perspektywy Reksia. Według niego każdy kot i pies zasługują na kochający dom.

Bajka jest bardzo aktualna w swojej wymowie. Nawet procedury adopcyjne są współczesne i obecnie obowiązujące w większości schroniskach.

,,Reksio. Niezawodny przyjaciel” to pozycja, która uczy empatii oraz tego, że można pomagać na wiele sposobów. Nawet jeżeli ktoś nie może mieć zwierzątka w domu, to nie znaczy, że nie powinien odwiedzać ich w schroniskach.

To kolejna książka z serii, która zabierze rodziców w sentymentalną podróż do czasów ich dzieciństwa, ale również zachwyci najmłodszych. Nawet tych, którzy jeszcze nigdy wcześniej nie spotkali Reksia.

Link do strony wydawnictwa: https://publicat.pl/papilon/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/reksio-niezawodny-przyjaciel


Poprzedni wpis
Lewis Barnavelt na tropie tajemnic. Zegar czarnoksiężnika – recenzja
Następny wpis
Potwory książkowe – recenzje
Tags: 2018, empatia, Helena Filek - Marszałek, klasyka literatury dziecięcej, kot, Krystyna Lasoń, książki dla dzieci, książki o Reksio, książki o zimie, Lechosław Marszałek, Maria Szarf, Papilon, pies, polska klasyka, psy, Publicat, recenzje książek dla dzieci, Reksio, Reksio. Niezawodny przyjaciel, Reksio. Zimowa przygoda, schronisko, Ślizgawka, śnieg, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku - Białej, Wydawnictwo Papilon, Wydawnictwo Publicat, zima, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja