fbpx

Nigdy Nigdy – recenzja

Nigdy Nigdy – recenzja

Tytuł: ,,Nigdy Nigdy”

Seria: Zmutowany toster

Autor: Jurek Zielonka

Ilustracje: Adam Ruszkowski (NEUS)

Wydawnictwo: Poławiacze Pereł

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena: wybitna

 

 

Recenzja:

Chyba nikt nie lubi zmian, na które nie ma wpływu. Czasami los płata figle i okazuje się, że plany, aspiracje oraz marzenia muszą zostać ponownie zweryfikowane, bo to, w co dotychczas wierzyliśmy, zmienia się bezpowrotnie.

 

Bohaterka książki ,,Nigdy Nigdy” Jurka Zielonki właśnie przechodzi jedną z kolejnych już zmian w jej życiu. Jest w trudnym wieku, przestała być dzieckiem, ale ciągle daleko jej do dorosłości.

 

Pozycja należy do młodzieżowej serii Wydawnictwa Poławiacze Pereł, ,,Zmutowany toster”. Jakiś czas temu pisałam o innej książce w ramach tego projektu, czyli ,,Wszystkie dżinsy M.”. Link do recenzji o niej znajdziecie tutaj: https://bajkochlonka.pl/2018/10/26/wszystkie-dzinsy-m-recenzja/

 

 

To pierwsza książka dla nastolatków Jurka Zielonki. Porusza w niej tematy ważne, ale i trudne.

 

,,Nigdy Nigdy” jest historią o dwóch siostrach, które straciły mamę. Ich tata mieszka w Australii i jest dla nich praktycznie obcą osobą. Kiedy jednak opiekująca się nimi babcia podupada na zdrowiu, godzą się wyjechać na dwumiesięczne wakacje na drugi koniec świata.

 

W trakcie swojego pobytu najstarsza z sióstr, Agata, odkrywa rodzinne sekrety. Dowiaduje się, że jej początkowe informacje były dalekie od prawdy. Co więcej, jej stosunek do niektórych osób także nie był właściwy.

 

Ich podróż znacznie się wydłuża, a początkowe rozgoryczenie blednie wraz z rozwojem wypadków.

 

 

 

 

Jestem zachwycona, jak ,,Nigdy Nigdy” w subtelny i niewyrafinowany sposób udziela rad czytelnikowi. Mówi o rozczarowaniach, przemijaniu, miłości w sposób oryginalny i ciekawy.

 

Nigdy-nigdy to także termin, którego używa się w Australii na niezaludnione dzikie tereny kraju. Może oznaczać także ostrzeżenie, które sugeruje, żeby się nie wybierać do miejsc z których nie ma powrotu. Czasami jednak okazuje się, że nie potrafimy na początku ocenić, które z nich jest dla nas najwłaściwsze.

 

To, co wydawało się na początku najczarniejszym scenariuszem, okazuje się najwłaściwszym ze wszystkich rozwiązaniem.

 

 

 

 

Naprawdę bardzo polecam tę książkę. Wątki zgrabnie się zamykają, a koniec jest w pełni satysfakcjonujący, choć nie nazwałabym go stereotypowym, przesłodzonym ,,happy endem”.

 

,,Nigdy Nigdy” będzie doskonała dla nastolatków od 12-ego roku życia, ale i dla każdego dorosłego czytelnika.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.polawiaczeperel.com.pl/zmutowany-toster

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--