fbpx

Podróżnicy – recenzja

Podróżnicy – recenzja

Tytuł: ,,Podróżnicy

Autor: Andrzej Fedorowicz

Ilustracje: Zosia Frankowska, Jacek Ambrożewski

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Większość ludzi kocha podróżowanie. Perspektywa poznawania nowych miejsc, ludzi i kultury sprawia, że jesteśmy w stanie dużo poświęcić, żeby udać się wiele dziesiątek, setek lub nawet tysięcy kilometrów od naszego domu.

 

,,Podróżnicy” to książka Andrzeja Fedorowicza, który postanowił uczcić pamięć tych rodaków, którzy wpisali się nie tylko w rodzimą, ale i światową historię bicia rekordów i podbijania lądów.

 

 

 

 

Lektura składa się na 17 inspirujących opowieści o ponad 20 Polakach, którzy wykazali się niecodzienną odwagą. W ich gronie znaleźli się m.in. Kazimierz Nowak, Tony Halik, Jerzy Kukuczka czy Aleksander Doba.

 

Autor na każdą historię poświęcił kilka rozkładówek, a dzięki opracowaniu graficznemu i ilustracjom Zosi Frankowskiej oraz Jacka Ambrożewskiego książka pięknie się prezentuje i każdorazowo wciąga w wir przygody.

 

Schemat każdej opowieści wygląda tak samo. Rozpoczynają się one od imienia i nazwiska historycznej postaci, zdania, które krótko opisuje jego osiągnięcia, mapy z widocznie zaznaczonym zasięgiem działań oraz datą podróżowania.

 

W treść wplecionych jest bardzo dużo podobizn opisywanych bohaterów, a ograniczona paleta kolorystyczna nadaje całości nieco retro stylu.

 

 

 

 

,,Podróżnicy” przytaczają takie opowieści jak np. śmiałą wyprawę rowerem przez Afrykę Kazimierza Nowaka znanego z lektury ,,Afryka Kazika”, samotną ucieczkę z Syberii Rufina Piotrowskiego, lot dwupłatowcem to Tokio i z powrotem odbyty przez Orlińskiego i Kubiaka oraz wiele innych.

 

Teksty pisany są prostym językiem i nie zawierają szczegółów, które mogłyby być niezrozumiałe lub zbyt drastyczne dla młodego czytelnika. Trudniejsze pojęcia są wyszczególnione poza tekstem i wyjaśnione.

 

 

 

 

Wybrane przygody są przytaczane w taki sposób, że natychmiast ma się ochotę spakować walizki i wyruszyć na drugi koniec świata. Opisane sylwetki bohaterów wzbudzają podziw i szacunek, a momentami nawet wzruszają czytelnika, który jest dumny z posiadania takich rodaków.

 

Właściwie ,,Podróżników” można określić książką patriotyczno – przygodową. Pozwala lepiej poznać naszą historię, przypomina o osobach o których mówi się zbyt mało, ale także uświadamia, jak niewiele trzeba, żeby zacząć spełniać swoje marzenia.

 

Z jej lekturą można zdać sobie sprawę, że nie ma rzeczy niemożliwych, a jedynymi ograniczeniami w sięganiu po więcej są tylko nasze wewnętrzne blokady.

 

Bardzo obiecująca jest także wiadomość, że w przygotowaniu jest także książka o wielkich wyprawach polskich podróżniczek!

Polecam ,,Podróżników” dorosłym i dzieciom już od 8. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-podroznicy.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment