Historia sztuki dla dzieci i rodziców – recenzja

Tytuł: ,,Historia sztuki dla dzieci i rodziców”

Autor: Ewa Jałochowska

Wydawnictwo: Bukowy Las

Rok wydania: 2019

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu , dla rodziców

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Sztuka jest inspirującą dziedziną nauki, którą przywykło się traktować z przymrużeniem oka, na przykład na rzecz wiedzy ścisłej. Często zapomina się o jej ważnej roli dydaktycznej. Kultura może wpłynąć na kreatywność, przeformułować poglądy i ubarwić życie.

 

W związku z tym, że w wielu szkołach do edukacji artystycznej podchodzi się powierzchownie, zadaniem opiekunów, rodziców i starszego rodzeństwa jest pokazać najmłodszym jak niezwykły jest świat sztuki i jak wiele można z niego czerpać.

 

W takich sytuacjach na przeciw wychodzi chociażby książka ,,Historia sztuki dla dzieci i rodziców” Ewy Jałochowskiej, absolwentki historii sztuki oraz mamy Kajtka i Jędrka.

 

 

 

 

Pozycja jest nietypowa, ponieważ skierowana z równą siłą do dzieci, jak i rodziców. Nie każdy dorosły jest specjalistą w dziedzinie kultury, a mając pod ręką tego – swego rodzaju podręcznik, łatwo może krok po kroku podążać ścieżkami największych dzieł malarstwa czy rzeźby.

 

Książka została napisana w formie krótkich esejów, gdzie mama, czyli autorka rozmawia ze swoim 7. letnim synem Kajtkiem. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy nie tylko merytoryczny komentarz specjalisty na temat konkretnych przykładów sztuki, ale dodatkowo dowiadujemy się jaki jest dziecięcy punkt widzenia na wybrane przejawy artystycznych działań.

 

,,Historia sztuki dla dzieci i rodziców” składa się na 9 głównych części oraz na poprzedzający je wstęp i podsumowujące zakończenie. Każdy duży rozdział jest wybranym okresem w sztuce z jej wyraźnymi zmianami i najbardziej charakterystycznymi elementami. W ramach części zawiera się także kilka najważniejszych przykładów obejmujących elementy architektury, malarstwa ściennego, portretowego, sakralnego, rzeźby, płaskorzeźby, mozaiki, biżuterii, sztuki współczesnej i wielu innych.

 

 

 

 

Autorka stara się przybliżyć synowi i zarazem czytelnikom kulturę w jak najszerszym kontekście. Żeby była ona bardziej zrozumiała zachęca Kajtka do samodzielnego myślenia i wykonywania różnych tematycznych zadań. W książce możemy oglądać jego prace i aktywności z udziałem całej rodziny. To także inspiracja do zabawy ze sztuką z własnym dzieckiem.

 

,,Historia sztuki dla dzieci i rodziców”  sprawdzi się nawet jako książka czytana, jak opowieść fabularna. Młody słuchacz może z łatwością utożsamiać się z Kajtkiem. Książka zawiera dużo opisów z jego codziennego życia, z domu bądź szkoły, i jest także po prostu ciekawa na poziomie obserwacji głównego bohatera.

 

Pozycja jest hipnotyzująca wizualnie, oprócz publikacji w niej wielu przykładów ze sztuki, ma także ciekawą identyfikację graficzną, która zachęci starsze dzieci do samodzielnego jej odkrywania.

 

 

 

 

,,Historia sztuki dla dzieci i rodziców”  polecam czytelnikom powyżej 6. roku życia do wspólnego odkrywania z dorosłym.

 

Link do strony wydawnictwa: https://bukowylas.pl/ksiazki/historia-sztuki-dla-dzieci-i-rodzicow

 

Poprzedni wpis
Podróżnicy – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Zęby – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, 2019, blog książkowy, Bukowy Las, epoki, Ewa Jałochowska, historia sztuki, Historia sztuki dla dzieci i rodziców, Kajtek, książki dla dzieci, książki do pracy z dziećmi, książki o sztuce dla dzieci, kultura, malarstwo, recenzje książek dla dzieci, rozmowy z Kajtkiem, rzeźba, sztuka, Wydawnictwo Bukowy Las

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja