Zęby – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Zęby

Autor: Wojciech Grajkowski

Ilustracje: Wojciech Stachyra

Wydawnictwo: Dwukropek

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszychdla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Recenzja:

Nie oszukujmy się, nikt nie przepada za wizytami u dentysty. Nieważne ile mamy lat, doskonale zdajemy sobie sprawę, że u stomatologa albo będzie bolało, albo – w najlepszym wypadku, będzie choć trochę nieprzyjemnie.

Te wszystkie urządzenia w gabinecie budzą w nas dziwny niepokój, a odgłos wiertła wywołuje na ciele dreszcze.

Na szczęście są książki, które pozwalają nieco oswoić dziecięcy strach przed dentystą. Wszak boimy się tego, czego nie znamy, a w ,,Zębach” jest wszystko bardzo dobrze wyjaśnione!

To książka Wojciecha Grajkowskiego, który na przykładzie malutkiej Poli i jej mamy dentystki tłumaczy nie tylko dlaczego warto dbać o zęby, ale także w jaki sposób są zbudowane oraz co możemy znaleźć w gabinecie stomatologicznym.

To sporych rozmiarów picturebook, który pokazuje etapy dorastania Poli z mocnym naciskiem na jej uzębienie. Widzimy, kiedy dziewczynka jest malutka i dopiero wyżynają się jej pierwszy zęby. Następnie obserwujemy rodzącą się przyjaźń między nią, a szczoteczką i pastą do zębów.

Kiedy Poli wypadają zęby mleczne i na ich miejsce wyrastają nowe, cały proces jest tłumaczony przez dwójkę nietypowych narratorów, czyli Lusterko dentystyczne oraz Zgłębnik. O ile przeznaczenie tego pierwszego jest chyba całkiem jasne, to już z drugim narzędziem dentysty może być początkowo pewien kłopot.

Wkrótce jednak wszelkie niejasności zostają wytłumaczone, a my możemy dowiedzieć się skąd bierze się próchnica, czym jest szkliwo, na jakie zęby składa się nasza szczęka oraz dlaczego aparat na zęby jest ważny nie tylko ze względów estetycznych.

Autor wyjaśnił nawet jak wygląda krok po kroku leczenie chorego zęba i dlaczego nie warto unikać systematycznych wizyt u dentysty.

W ,,Zębach” dużą rolę pełnią oczywiście ilustracje. Ich autorem jest Wojciech Stachyra, który sprawił, że nawet gabinet stomatologiczny wygląda niezwykle sympatycznie, a narzędzia niezbędne do leczenia zębów, dzięki dorysowanym oczom, wydają się zapraszać do zabawy.

Polecam tę książkę już dla maluchów, którym pomoże oswoić się z dentystą, ale także uświadomi jak istotna jest higiena jamy ustnej i codzienne dbanie o zęby.

,,Zęby” sprawdzą się u dzieci od 2. roku życia.

Link do strony wydawnictwa: http://www.dwukropek.com.pl/ksiazki/zeby/

 


Poprzedni wpis
Historia sztuki dla dzieci i rodziców – recenzja
Następny wpis
Moja siostra!/Mój brat! – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, 2019, dentysty, Dwukropek, gabinet stomatologiczny, higiena zębów, jak przyzwyczaić dziecko do dentysty, książki dla dzieci, książki o zębach, mleczaki, mycie zębów, picturebook, pierwsza wizyta u dentysty, próchnica, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, Wojciech Grajkowski, Wojciech Stachyra, Wydawnictwo Dwukropek, zęby

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja