fbpx
Ciekawostki
0

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Nawyk częstego szczotkowania zębów najlepiej wykształcić w dziecku już jak najwcześniej. Oczywiście nic nie zastąpi dobrego przykładu, jeżeli jednak chcemy zachęcić malucha do dbania o siebie, możemy podsunąć mu kilka ciekawych lektur. Na pewno przyda się także sprawdzony sprzęt, czyli przyjazna dziecku szczoteczka oraz kilka porad w jaki sposób myć zęby najskuteczniej! 

 

 

 

W tym wpisie przygotowanym we współpracy z marką Oral-B, sporządziłam nie tylko zestawienie najciekanych książek o myciu zębów, ale także opracowałam kilka porad, które mogą przydać się, gdy zadecydujecie się rozpocząć z dzieckiem Wielką Przygodę Mycia Zębów. 

 

Pierwsze pytanie – kiedy jest dobry moment, żeby zacząć naukę mycia zębów? 

 

Odpowiedź na nie jest taka prosta! Oczywiście o jamę ustną dbamy już od najmłodszych lat, ale mycie zębów należy rozpocząć w chwili, gdy pojawi się pierwszy ząbek. W takiej sytuacji istotny jest sam proces i wyrobienie nawyku dbania o higienę jamy ustnej, bo to dzięki niemu dziecko będzie pamiętało o myciu zębów w przyszłości.

 

Ważne jest, żeby maluch nie traktował tego jako obowiązek, ale zabawę i miło spędzony czas z bliskimi. 

 

 

 

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

 

Kiedy dziecko umie już samo szczotkować zęby, najlepiej, żeby robiło to kolistymi ruchami  lub tzw. ruchem wymiatającym. Na pewno pomoże wspólne mycie zębów, dzięki czemu maluch będzie mógł brać przykład z rodzica.

 

Urozmaicić szczotkowanie może pomóc dobór odpowiedniej szczoteczki. Zwykła manualna szczoteczka nie daje takiej frajdy dziecku jak ta elektryczna, którą zdobią kolorowe elementy i obrazki z ulubionymi postaciami z bajek. Natomiast z punktu widzenia rodzica, szczoteczka elektryczna jest nieporównywalnie skuteczniejsza, a zęby dziecka są dokładniej umyte. Kiedy warto pomyśleć o szczoteczce elektrycznej? Stomatolodzy rekomendują to rozwiązanie dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Dowiedz się więcej o szczoteczkach elektrycznych dla dzieci w poradniku: „Kształtowanie wczesnych nawyków: Szczoteczki elektryczne dla dzieci”.

 

Aplikacja do mycia zębów dla dzieci

 

Dziecko myje zęby kilkanaście sekund? Pomóc może dedykowana aplikacja Disney Magic Timer, która przedłuża czas szczotkowania nawet do 90%! Na czym to polega? 

 

 

 

Przyznam szczerze, że odkrycie tej aplikacji zaskoczyło mnie na wielu poziomach! Pozwala ona dzieciom myjąc zęby odblokowywać kolejne etapy, otrzymywać plakaty z ulubionych bajek, ale przede wszystkim – pilnować czasu 2 minut szczotkowania i nie nudzić się podczas (jakby nie było) tej dość nudnej czynności! 

 

O ile czytanie książek fantastycznie sprawdza się z dala od łazienki, to taka aplikacja pozwala rozwijać wyobraźnię nawet podczas mycia zębów!

 

 

 

Szczoteczka elektryczna dla dziecka 

 

Szczoteczka Oral-B Braun, którą testowaliśmy i która dzielnie pozowała do zdjęć, zrobiła na mnie wrażenie z kilku powodów. Dzięki gumowemu uchwytowy dobrze leży w dłoni, poza tym świetnie wygląda na półce. Ma nowoczesny design i możliwość wyboru własnej naklejki z ulubionego filmu lub bajki – to taki osobisty akcent, który każdy doceni. Została wyposażona w dwa tryby i dodatkowo po 30 sekundach daje znać użytkownikowi, że czas zmienić stronę mycia zębów (rzeczywiście jest to mocne dla dzieci, które nie znają się jeszcze na zegarku). Poza tym ma małą główkę z delikatnymi włóknami, które doskonale obejmują powierzchnię dziecięcych zębów. Zadaniem maluchów jest w zasadzie jedynie zmiana powierzchni zęba, bez potrzeby wykonywania dodatkowych ruchów. Jest to o tyle ważne, że kiedy dziecko myje zęby manualną szczoteczką, zazwyczaj nie trafia nią tam, gdzie powinno.

Jeżeli chcecie poczytać więcej o tej szczoteczce, znajdziecie informacje tutaj: Oral-B Kids Szczoteczka elektryczna „Gwiezdne Wojny”.

Książki o myciu zębów

 

Kiedy mamy już opanowanych kilka podstawowych zasad, warto sięgnąć po lektury, które opowiedzą nam nie tylko o szczegółach uzębienia, wpływie niektórych artykułów spożywczych na nasze szkliwo czy pokażą czym jest wizyta u dentysty. Często przeczytamy w nich także rozmaite opowieści o tym jak ważne jest szczotkowanie zębów i dlaczego warto mieć piękny uśmiech! 

 

Lista polecanych przeze mnie książek:

Moje zęby – recenzja

Zęby – recenzja

Wielkie mycie zębów w zoo – recenzja

Mycie zębów jest super – recenzja

Poprzedni wpis
Rakiety kosmiczne z profesorem Astrokotem – recenzja
Następny wpis
Igor – recenzja
Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód, były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja
Menu