Jak z pomocą książek zaprzyjaźnić dziecko z przedszkolem?

Każdorazowo, kiedy rodzice stają przed tak ważnym wydarzeniem, jak pierwszy dzień dziecka w przedszkolu, skupiają się na tym, żeby jak najlepiej je przygotować. Zapominają, że odpowiednie nastawienie oraz nowa wiedza przyda się także, a może przede wszystkim im samym.

 

Dziecko doskonale potrafi wyczuć nastrój rodziców oraz wyczytać z niego wszystkie obawy i lęki. Dlatego pójście do przedszkola malucha okaże się sukcesem, tylko wtedy, kiedy dorośli podejdą do tematu z równą powagą, jak sami przygotowują do tego wydarzenia swoje dziecko.

 

Cykl materiałów od Wydawnictwa Bliżej przedszkola jest idealnym zestawem, z którym powinien zapoznać się każdy rodzic.

Poniżej chciałabym pokazać dwie krótkie książki oraz płytę, które zostały przygotowane właśnie z myślą o przyszłych przedszkolakach (lista pozostałych, proponowanych przeze mnie książek dla przyszłych przedszkolaków jest dostępna tutaj: http://bajkochlonka.pl/2018/08/01/lista-ksiazek-dla-przyszlych-przedszkolakow/ ).

 

 

 

Tytuł: ,,Wkrótce będę przedszkolakiem”

Autor: Karolina Turek

Ilustracje: Andrzej Stępkowski

Wydawnictwo: Bliżej przedszkola

Rok wydania: 2016

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Pierwszy tytuł ,,Wkrótce będę przedszkolakiem” jest skierowany bezpośrednio do dzieci. Ich bohaterem jest dwóch chłopców. Adam, starszak, który prowadzi równocześnie narracje pierwszoosobową, wprowadza czytelnika w świat przedszkola. Pełni rolę bardziej doświadczonego kolegi, wzbudza zaufanie i opowiada o tym jak wygląda funkcjonowania w placówce.

 

Drugim bohaterem jest mały chłopiec oraz jednocześnie czytelnik do którego zwraca się Adam. Ten mały chłopiec, przyszły przedszkolak, pojawia się także w drugiej książce skierowanej do rodziców oraz na okładce płyty.

 

Według Adama dzieci chodzą do przedszkola, żeby się bawić. Argument, że rodzice muszą zarabiać w tym czasie pieniądze, lub robią coś innego jest raczej drugoplanowy. Najważniejsza jest dobra zabawa i nowi przyjaciele.

 

 

 

 

,,Wkrótce będę przedszkolakiem” to swego rodzaju poradnik dla dziecka. Książka została podzielona na rozdziały. Jest w niej dużo tekstu, ale zawsze ilustrują go obrazki. Została także uzupełniona o mnóstwo porad, takich jak np. zabawa w przedszkole w domu, które mogą być pomocną sugestią dla rodziców.

 

Jedyne co mi w niej przeszkadza to bardzo duża liczba zdrobnień. Uważam, że napisanie ,,miski”, zamiast ,,miseczki”, ,,czysto”, zamiast ,,czyściutko”, ,,półki”, zamiast ,,półeczki” nie wpłynęłoby negatywnie na całość i byłoby równie zrozumiałe dla dzieci.

 

Warto jednak zauważyć, że mimo niewielkiej objętości, książka została wydana z pogrubionymi stronami, a ilustracje Andrzeja Stępkowskiego są bardzo ładne.

 

Link do strony wydawnictwa: https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?68,wkrotce-bede-przedszkolakiem-ksiazka-dla-dziecka

 

 

 

 

 

Tytuł: ,,Niekończąca się historia… poradnik dla rodziców, o tym, jak wprowadzić dziecko w świat przedszkola”

Autor: Karolina Turek

Ilustracje: Andrzej Stępkowski

Wydawnictwo: Bliżej przedszkola

Rok wydania: 2015

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

W przypadku drugiego tytułu, czyli ,,Niekończąca się historia… poradnik dla rodziców, o tym, jak wprowadzić dziecko w świat przedszkola” to pozycja zdecydowanie dla dorosłych. Mimo, że została skonstruowana na bardzo podobnych zasadach jak poprzedniczka, to jest w niej śladowa ilość ilustracji, a przede wszystkim wypełniają ją treści związane z poradami dla rodziców. Autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Czasami używa metody wypowiadania się jako dziecko zwracające się do swoich najbliższych, które prosi o zrozumienie i postawienie się na jego miejscu.

 

 

 

 

Znajdziemy w niej wiele interesujących metod, które pomogą maluchowi w przystosowaniu się do przedszkola. Autorka wielokrotnie podkreśla czas, z jakim wyprzedzeniem należy rozpocząć ćwiczenia, zaleca zadania do wykonania oraz uwrażliwia na wiele aspektów.

 

To książka napisana przez doświadczoną matkę, która radzi świeżo upieczonym rodzicom, jak z rozsądkiem podejść do rozłąki, jaka czeka dorosłych i dzieci.

 

Link do strony wydawnictwa: https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?69,niekonczaca-sie-historia%25E2%2580%25B6-poradnik-dla-rodzicow-nowych-przedszkolakow

 

 

 

 

 

Tytuł: ,,Bo w przedszkolu jest jak w domu”

 

W ramach materiałów ułatwiających maluchom pójście do przedszkola, wydawnictwo proponuje także płytę ,,Bo w przedszkolu jest jak w domu, piosenki i bajki dla maluszków ułatwiające adaptację w przedszkolu”.

 

Znajdziemy na niej dwie kilkunastominutowe bajki, które opowiadane są z perspektywy przedszkolaka. ,,Idzie Julcia do przedszkola” to historia ubogacona o efekty dźwiękowe. Kiedy bohaterka jest w łazience i myje ręce, w tle słychać także szum wody. Będzie ona bardzo atrakcyjna dla dzieci.

 

 

Podobnie jak ,,Czarodziejskie lustro”, bajka terapeutyczna z mniejszą ilością muzyki i efektów, ale o ważnej nauce, która z niej płynie. Oprócz tego na płycie znajduje się 7 utworów muzycznych, które łatwo wpadają w ucho. Niektóre piosenki zostały nagrane z udziałem dzieci. Są melodyjne i zachęcają maluchy do przyłączenia się do wokalistki.

 

Link do strony wydawnictwa: https://blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo/?70,bo-w-przedszkolu-jest-jak-w-domu-cd

 

 

Taki zestaw na pewno zwiększy pewność siebie rodziców oraz dziecka przed ważnym dniem, pójścia do przedszkola. Zawarte rady w książkach pozwolą przedszkolakowi i dorosłym przetrwać ten okres bez stresu, a piosenki umilą czas i zachęcą do radosnego oczekiwania na ten niezwykły dzień.

 

 

Poprzedni wpis
Szczurołap – recenzja
Następny wpis
Tato, zdobądź dla mnie Księżyc – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja