Bajki z Okienkami – seria książek od Wydawnictwa Dwie Siostry

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazały się trzy nowości w ramach serii ,,Bajki z Okienkami”. To cykl, którego celem jest wznowienie klasycznych książek z elementami do samodzielnego wycięcia, złożenia lub sklejenia. Tytuły te cieszyły się ogromną popularnością w latach 60., 70. i 80-tych. Łączyły ciekawe, angażujące fabuły z możliwością aktywnych zadań manualnych.

 

W tym wpisie przygotowałam trzy segmenty o trzech różnych pozycjach. Każda z nich porusza odmienne zagadnienie i oferuje nieco inną formę zabawy. Myślę jednak, że w równym stopniu zasługują one na uwagę i z pewnością znajdą fanów swoich fabuł.

 

Wszystkie łączy ten sam format – zbliżony do kwadratu, dość duży, z okładką w twardej oprawie. Ładne wydanie to jednak nie wszystko. Wydawnictwo zdecydowało się zachować niemal w niezmienionej wersji także wnętrze (nieznacznie wprowadzając unowocześnienia czy to estetyczne, czy ułatwiające odbiór książki).

 

 

Tytuł: Ubieramy misia

Seria: Bajki z Okienkami

Autorka: Stefania Szuchowa

Ilustracje: Janina Krzemińska

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

,,Ubieramy misia” jest książką, która najbardziej kojarzy mi się z okresem dzieciństwa. Jej autorkami są Janina Krzemińska oraz Stefania Szuchowa. O każdej z tych pań można byłoby napisać indywidualną rozprawkę. 

 

Głównym bohaterem tej rymowanej historii jest tytułowy miś. Ma on wielkie marzenie – chciałby zwiedzać świat. Zanim jednak wyjdzie ze swojego mieszanka, musi się odpowiednio ubrać, a czytelnicy muszą mu w tym pomóc.

 

 

Zanim przystąpimy do dalszego czytania, najlepiej zabierzmy się za wycinanie! Na końcu książki przewidziano kilka kartek z elementami do wycięcia. Jest oczywiście sam miś (na dodatkowo pogrubionym papierze o wyższej gramaturze), są części jego garderoby, a nawet środki transportu! 

 

Należy zrobić także nacięcia w niektórych miejscach na rozkładówkach. UWAGA – nie tniemy jednak po przerywanych liniach, tylko po ciągłych żółtych (ja przyznaję się od razu, że zamiast najpierw zajrzeć do instrukcji, od razu zabrałam się za wycinanie i się pomyliłam). 

 

Kiedy mamy już wszystko wycięte jak trzeba, możemy zacząć eksplorować misiowy świat. Razem z głównym bohaterem wybierzemy się w rejs statkiem, na plażę do budki z lodami czy pojedziemy samochodem oraz autobusem. Miś, w zależności od okoliczności, dysponuje odpowiednimi stylizacjami, co pozwala najmłodszym dopasować ubrania do danej sytuacji.

 

 

 

Książka sprawia mnóstwo radości, ma prosty, ale uroczy tekst i na długie godziny angażuje dzieci. Pamiętajcie tylko później, żeby wszystkie elementy spakować do swojej koperty, żeby się nie pogubiły. 

 

Polecam ,,Ubieramy misia” dzieciom powyżej 4 roku życia (z pomocą rodziców przy czytaniu i wycinaniu).

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/ubieramy-misia.html

 

 

Tytuł: Nasza podróż

Seria: Bajki z Okienkami

Autor: Tadeusz Kubiak

Ilustracje: Juliusz Makowski

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Kolejna książka przypomniała mi inną pozycję wydaną przez Dwie Siostry – ,,Ooodjazd!”. W przypadku ,,Nasza podróż” Tadeusza Kubiaka oraz Juliusza Makowskiego wycinamy sobie jednak pociąg wraz z wagonami… sami! 

 

Zanim jednak przejdziemy do zadań manualnych, skupmy się na fabule. Na harmonijkowej rozkładówce znajduje się rymowany tekst, opisujący pobyt pociągu na peronie oraz początek podróży. 

 

 

Polecam pierwszy raz czytać tę książkę w tradycyjny sposób. Dowiemy się wówczas, gdzie znajduje się wagon z listami, sypialniany czy taki tradycyjny z miejscami do siedzenia. Kiedy jednak odwrócimy strony, zobaczymy tam punkt widzenia pasażerów, czyli pola, łąki czy fabryki.

 

Do książki ,,Nasza podróż” na samym jej końcu, dołączone są plansze z makietą pociągu. Ustawiając najpierw ciuchcię, a później wagony, można samodzielnie dopowiedzieć, co się w niej znajduje, kontynuując jej trasę do kolejnych miast.

 

 

 

Ta pozycja z pewnością niezwykle przypadnie do gustu małym miłośnikom różnego rodzaju motoryzacji i podróży.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/nasza-podroz.html

 

 

Tytuł: Listy, listy, listy

Seria: Bajki z Okienkami

Autor: Czesław Janczarski

Ilustracje: Juliusz Makowski

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

W trzeciej nowości z serii ,,Bajki z Okienkami” czas na tematykę niezwykle aktualną w okresie przedświątecznym, czyli ,,Listy, listy, listy”. Jej autorem jest Czesław Janczarski, a za warstwą ilustracyjną ponownie odpowiada Juliusz Makowski.

 

Razem z narratorem w rymowanym tekście, śledzimy trasę kilku listów, które wyruszając od nadawcy, mają długą drogę do pokonania do adresata. Czytelnik dzięki temu dowiaduje się, jak wygląda ich podróż, gdzie trafiają i w jaki sposób są dostarczane.

 

 

Tym razem elementami do wycięcia są skrzynki i torby na listy. Redakcja poleca nakleić je we wskazanych numerami miejscach. Wyciąć trzeba także same listy głównych bohaterów, które dziecko może wkładać do skrzynek, segregować i wysyłać dalej w świat!

 

,,Listy, listy, listy” pozwalają ze wszystkich trzech pozycji, najbardziej aktywnie w tym samym czasie czytać tekst i korzystać z dodatkowych elementów. Choć samo pisanie korespondencji do bliskich nie jest już tak popularne jak dawniej, dzięki takim pozycjom najmłodsi słuchacze być może ponownie zapragną przesłać jakichś rysunek do kolegi bądź koleżanki.

 

 

 

Polecam zarówno tę jak i poprzednią pozycję maluchom już od 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/listy-listy-listy.html

 

 

Poprzedni wpis
Dzikie mity. Wierzenia i legendy o naturze – recenzja
Następny wpis
Pamiętniki Wisienki. Od pierwszych śniegów do perseidów – recenzja komiksu
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, 2021, Bajki z Okienkami, blog książkowy, Czesław Janczarski, Dwie Siostry, Janina Krzemińska, Juliusz Makowski, książki dla dzieci, książki do wycinania, książki z elementami do wycinania, książki z młodości rodziców, książki z PRLu, listonosz, Listy listy listy, Nasza podróż, pociąg, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Stefania Szuchowa, Tadeusz Kubiak, Ubieramy misia, Wydawnictwo Dwie Siostry

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja