Kiedy bociany wróciły do domu – recenzja książki

Tytuł: Kiedy bociany wróciły do domu
Autorka: Isabella Tree
Ilustracje: Alexandra Finkeldey
Tłumaczenie: Maria Mazurowska
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Obiecana recenzja kolejnej książki wydawnictwa Świetlik z cyklu ,,Blisko natury”, w ramach której ukazują się pozycje traktujące o potrzebie bliskości z przyrodą, darzeniu jej szacunkiem i podchodzeniu do kwestii zwierząt oraz roślin z odpowiednią wiedzą – została opublikowana!

Tym razem jednak nie jest to fantastyczna opowieść z baśniowymi bohaterkami, jak w przypadku książki ,,Wróżkowy ogród”, ale historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Prawdziwa historia bocianów

Autorką ,,Kiedy bociany wróciły do domu” jest Isabella Tree, a ilustracje przygotowała Alexandra Finkeldey. Ta książka obrazkowa powstała z inspiracji, których Tree sama była częściowo świadkiem. Autorka mieszka obecnie w angielskiej miejscowości o nazwie Knepp w hrabstwie West Sussex, gdzie jakiś czas temu postanowiono sprowadzić bociany.

Anglia na początku XV wieku skutecznie wystraszyła te piękne ptaki, co spowodowało ich zniknięciem z map wysp na prawie 600 lat. Ostatnio jednak postanowiono osiedlić je ponownie i zobaczyć czy spodoba im się w nowym/starym domu. Jak wygląda proces oswajania bocianów z nowym otoczeniem? W jaki sposób można im pomóc ,,zapuścić korzenie”? I co wspólnego ma z tym wszystkich mała dziewczynka?

Pomysł z bocianami w roli głównej

Główną bohaterką ,,Kiedy bociany wróciły do domu” jest mała dziewczynka o imieniu Beanie. Niedawno urodziło jej się rodzeństwo i podczas jednej z uroczystości zobaczyła ona kartkę z wizerunkiem bociana. Choć sama jest wielką fanką wszystkich ptaków, takiego jak ten nie widziała jeszcze nigdy wcześniej. 

Beanie zaczęła wypytywać o bociany i w ten sposób dowiedziała się, dlaczego nie mieszkają już w Anglii. Dziewczynka wpadła rownież na pewien pomysł, który z pomocą kilku dorosłych, mógł przynieść ogromne zmiany na mapie całej Wielkiej Brytanii!

Odpowiedzialność za edukację

,,Kiedy bociany wróciły do domu” to opowieść o tym, że każdy człowiek ma ogromny wpływ na rzeczywistość, ale to jednak w rękach obecnych dzieci spoczywa los świata. Rodzice lub opiekunowie także biorąc odpowiedzialność za edukację najmłodszych, jednocześnie pokazują im drogę, którą warto podążać oraz postawy, jakie powinno się zachować w danej sytuacji.

Książka ,,Kiedy bociany wróciły do domu” to również realistyczna i bardzo przyjemna w odbiorze opowiastka o bocianach. Choć nasz kryj słynie z tych majestatycznych ptaków, mam wrażenie, że książek dla dzieci w tym temacie jest ciągle zbyt mało.

Polecam tę inspirującą lekturą wszystkim powyżej 4 roku życia.

Link do wydawnictwa: https://www.wydawnictwokobiece.pl


Poprzedni wpis
Wróżkowy ogród – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Biuro Śledcze – recenzja gry bez spojlerów
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Alexandra Finkeldey, Anglia, Blisko natury, blog książkowy, bocian, bociany, ekologia, Isabella Tree, Kiedy bociany wróciły do domu, książka o bocianach, książki dla dzieci, Maria Mazurowska, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, środowisko, Świetlik, Wydawnictwo Świetlik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja