fbpx

Drzewo – recenzja

Drzewo – recenzja

Tytuł: ,,Drzewo”

Tekst: Patricia Hegarty

Ilustracje: Britta Teckentrup

Tłumaczenie: Agata Byra

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Obserwacja zmieniającej się przyrody może być nie tylko ciekawa, ale także niezwykle przyjemna. Z kolei dostrzeganie różnic w porach roku na przykładzie drzew jest niemal poetycką przygodą, w którą może wyruszyć każdy, niezależnie od wieku i kraju zamieszkania.

 

,,Drzewo” to picturebook Patrici Hegarty z ilustracjami Britty Teckentrup oraz wycinanymi elementami. Na każdej stronie dumnie prezentuje się tytułowe drzewo w różnych odsłonach.

 

Książka jest niczym innym, jak pokazaniem różnorodności pór roku, zmieniającego się otoczenia oraz indywidualnych zjawisk, które towarzyszą każdemu miesiącowi.

 

 

 

Nie da się jednak nie zauważyć, że ,,Drzewo” ma jeszcze jednego głównego bohatera, a jest nim umieszczona w centralnym punkcie sowa.

 

Jest obserwatorką, która doświadcza zmian na swoim przykładzie. Tekst sugeruje także, że jej życiowy staż pozwala przewidywać, jaka pora roku wkrótce nastąpi, tylko na podstawie poszczególnych elementów, które dostrzega w otoczeniu.

 

Nie jest jednak jedynym zwierzakiem, jaki występuje w tej książce. W zależności od momentu pojawiają się w niej także ptaki, wiewiórki, niedźwiedzie czy lisy.

 

Tytułowym drzewem jest z kolei jabłonka, która latem rodzi jabłka, a jesienią je zrzuca. Przez cały rok daje schronienie różnym istotom i wokół niej toczy się życie.

 

 

 

Książka pisana jest melodyjnym wierszem. Nie ma w niej wciągającej fabuły, to raczej prosty opis tego, co widać na obrazkach.

 

Ilustracje z kolei są bardzo kolorowe i wręcz z pewnym przerysowaniem oddają różnorodność przedstawianych miesięcy.

 

Niezmienna w książce pozostaje tylko sowa, która jedynie na moment chowa się w swojej dziupli, żeby już za chwilę ponownie się z niej wychylić.

 

Jestem przekonana, że ta bardzo ładnie wydana pozycja zachwyci większość młodych czytelników. Jej sensoryczne elementy pozwolą ją odkrywać nie tylko zmysłem wzroku, ale także dotyku.

 

 

 

,,Drzewo” to także doskonały pretekst do rozpoczęcia rozmowy na temat zachodzących w przyrodzie zmian związanych z konkretnymi porami roku. Co prawda książka ma początek zimą, ale niezależnie w którym momencie zaczniemy ją czytać, jej przekaz wciąż pozostanie ten sam – natura zakreśla koło, żebyśmy corocznie mogli obserwować jej niezwykłą przemianę.

 

Polecam tę lekturę dzieciom już od 2. roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/drzewo-patricia-hegarty-sku566ad0a49249e1195b4d.html

 

  

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment