Drzewo – recenzja

Tytuł: ,,Drzewo”

Tekst: Patricia Hegarty

Ilustracje: Britta Teckentrup

Tłumaczenie: Agata Byra

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Obserwacja zmieniającej się przyrody może być nie tylko ciekawa, ale także niezwykle przyjemna. Z kolei dostrzeganie różnic w porach roku na przykładzie drzew jest niemal poetycką przygodą, w którą może wyruszyć każdy, niezależnie od wieku i kraju zamieszkania.

 

,,Drzewo” to picturebook Patrici Hegarty z ilustracjami Britty Teckentrup oraz wycinanymi elementami. Na każdej stronie dumnie prezentuje się tytułowe drzewo w różnych odsłonach.

 

Książka jest niczym innym, jak pokazaniem różnorodności pór roku, zmieniającego się otoczenia oraz indywidualnych zjawisk, które towarzyszą każdemu miesiącowi.

 

 

 

Nie da się jednak nie zauważyć, że ,,Drzewo” ma jeszcze jednego głównego bohatera, a jest nim umieszczona w centralnym punkcie sowa.

 

Jest obserwatorką, która doświadcza zmian na swoim przykładzie. Tekst sugeruje także, że jej życiowy staż pozwala przewidywać, jaka pora roku wkrótce nastąpi, tylko na podstawie poszczególnych elementów, które dostrzega w otoczeniu.

 

Nie jest jednak jedynym zwierzakiem, jaki występuje w tej książce. W zależności od momentu pojawiają się w niej także ptaki, wiewiórki, niedźwiedzie czy lisy.

 

Tytułowym drzewem jest z kolei jabłonka, która latem rodzi jabłka, a jesienią je zrzuca. Przez cały rok daje schronienie różnym istotom i wokół niej toczy się życie.

 

 

 

Książka pisana jest melodyjnym wierszem. Nie ma w niej wciągającej fabuły, to raczej prosty opis tego, co widać na obrazkach.

 

Ilustracje z kolei są bardzo kolorowe i wręcz z pewnym przerysowaniem oddają różnorodność przedstawianych miesięcy.

 

Niezmienna w książce pozostaje tylko sowa, która jedynie na moment chowa się w swojej dziupli, żeby już za chwilę ponownie się z niej wychylić.

 

Jestem przekonana, że ta bardzo ładnie wydana pozycja zachwyci większość młodych czytelników. Jej sensoryczne elementy pozwolą ją odkrywać nie tylko zmysłem wzroku, ale także dotyku.

 

 

 

,,Drzewo” to także doskonały pretekst do rozpoczęcia rozmowy na temat zachodzących w przyrodzie zmian związanych z konkretnymi porami roku. Co prawda książka ma początek zimą, ale niezależnie w którym momencie zaczniemy ją czytać, jej przekaz wciąż pozostanie ten sam – natura zakreśla koło, żebyśmy corocznie mogli obserwować jej niezwykłą przemianę.

 

Polecam tę lekturę dzieciom już od 2. roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/

 

  

Poprzedni wpis
Mędrcy do dzieci – recenzja
Następny wpis
Pan Brumm i Megasaurus – recenzja książki dla dzieci
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, 2019, Agata Byra, blog książkowy, Britta Teckentrup, dojrzewanie, drzewo, jesień, krąg życia, książka dla dzieci, książka z wycinanymi stronami, lato, lis, literatura dziecięca, natura, niedźwiedź, Patricia Hegarty, picturebook, pory roku, przekwitanie, przyroda, recenzje książek dla dzieci, sowa, Wilga, wiosna, Wydawnictwo Wilga, zima

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja