Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach – recenzja

Tytuł: Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach

Autor: Wanda Chotomska

Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Wanda Chotomska pewnie większości obecnych rodziców kojarzy się z dzieciństwem. Jej wiersze, opowiadania, a nawet bajki, które powstały na kanwie scenariuszy poetki to przyjemny i nostalgiczny skok w przeszłość.

Ostatnio miała premierę niezwykła książka, która powstała z inicjatywy córki Ewy Chotomskiej, czyli Pani Ewy.

Z powstałych wierszy, zarówno tych już opublikowanych, jak i tych, które wcześniej pozostawały dostępne tylko dla oczu bliskich, powstała pozycja ,,Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach”.

Książka jak łatwo się domyślić, została podzielona na 4 części, każda odpowiadająca danej porze roku. Poprzedza je wiersz o tytule ,,Cztery pory roku”, który skupia się przede wszystkim na różnorodności mijanych miesięcy. Stara się z każdej części roku wydobyć esencję i pokazać jej jak najbardziej magiczne strony.

Pierwszą porą roku, która otwiera całą opowieść jest wiosna. Na zielonych kartkach, w przyjemnych odcieniach przyrody, które przygotowała dla czytelników Ewa Poklewska – Koziełło, możemy zatracić się bez reszty.

Ilustratorka uzupełniła niemal każdy wiersz o swoją wizualną interpretację, sprawiając, że ta książka jest jeszcze ciekawsza i milsza najmłodszym odbiorcom.

Na jej stronach spotkamy wiele postaci, zwierząt oraz kwiatów. Odważne łączenie kolorów, a jednocześnie ich swobodne przenikanie dodaje tej pozycji energii i czyni ją jeszcze ciekawszą.

Niektóre wiersze w tym tomiku są tytułowane nawet nazwami miesięcy. Znajdziemy więc w książce takie utwory poetyckie jak ,,Marzec”, ,,Kwiecień”, ,,Maj”, ,,Wrzesień”, ,,Sierpień” czy ,,Grudzień”.

Nie brakuje jednak także poezji, która opisuje najbardziej charakterystyczne wydarzenia, tożsame z daną porą roku. Wiosenny ,,Pierwiosnek” wita się z każdym jako pierwszy, ,,Lody na patyku” przynoszą ochłodę latem, a wspaniały ,,Sylwester z babcią i dziadkiem” zapowiada się ciekawie już na zimę.

Łącznie ,,Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach” zawiera prawie 70 krótszych i dłuższych wierszy, które zachwycają wrażliwością i perspektywą patrzenia na otaczający nas świat.

Utwory idealnie nadadzą się także na wszelkiego rodzaju konkursy recytatorskie w przedszkolu lub szkole podstawowej oraz po prostu, jako trening pamięci w domowym zaciszu.

Polecam tę książkę dzieciom już od 1. roku życia do czytania przez rodziców lub starsze rodzeństwo.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/wiosna-lato-jesien-zima-w-moich-rymach/2676/ksiazka.html#.XRCwR5MzZE4

 


Poprzedni wpis
Mój mały świat – podwójna recenzja
Następny wpis
Zasypianki – recenzja
Tags: +1, +2, +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2019, blog książkowy, Ewa Chotomska, Ewa Poklewska - Koziełło, jesień, klasyka, książki dla dzieci, lato, literatura dziecięca, Nasza Księgarnia, poezja, poezja dla dzieci, pory roku, recenzje książek dla dzieci, tomik poezji dla dzieci, Wanda Chotomska, wiersz, wiersze, wiersze dla dzieci, wiosna, Wiosna lato jesień zima w moich rymach, wydawnictwo, zima

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja