fbpx

Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach – recenzja

Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach – recenzja

Tytuł: ,,Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach

Autor: Wanda Chotomska

Ilustracje: Ewa Poklewska – Koziełło

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Wanda Chotomska pewnie większości obecnych rodziców kojarzy się z dzieciństwem. Jej wiersze, opowiadania, a nawet bajki, które powstały na kanwie scenariuszy poetki to przyjemny i nostalgiczny skok w przeszłość.

 

Ostatnio miała premierę niezwykła książka, która powstała z inicjatywy córki Ewy Chotomskiej, czyli Pani Ewy.

Z powstałych wierszy, zarówno tych już opublikowanych, jak i tych, które wcześniej pozostawały dostępne tylko dla oczu bliskich, powstała pozycja ,,Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach”.

 

 

 

Książka jak łatwo się domyślić, została podzielona na 4 części, każda odpowiadająca danej porze roku. Poprzedza je wiersz o tytule ,,Cztery pory roku”, który skupia się przede wszystkim na różnorodności mijanych miesięcy. Stara się z każdej części roku wydobyć esencję i pokazać jej jak najbardziej magiczne strony.

 

Pierwszą porą roku, która otwiera całą opowieść jest wiosna. Na zielonych kartkach, w przyjemnych odcieniach przyrody, które przygotowała dla czytelników Ewa Poklewska – Koziełło, możemy zatracić się bez reszty.

 

Ilustratorka uzupełniła niemal każdy wiersz o swoją wizualną interpretację, sprawiając, że ta książka jest jeszcze ciekawsza i milsza najmłodszym odbiorcom.

 

 

 

 

Na jej stronach spotkamy wiele postaci, zwierząt oraz kwiatów. Odważne łączenie kolorów, a jednocześnie ich swobodne przenikanie dodaje tej pozycji energii i czyni ją jeszcze ciekawszą.

 

Niektóre wiersze w tym tomiku są tytułowane nawet nazwami miesięcy. Znajdziemy więc w książce takie utwory poetyckie jak ,,Marzec”, ,,Kwiecień”, ,,Maj”, ,,Wrzesień”, ,,Sierpień” czy ,,Grudzień”.

 

Nie brakuje jednak także poezji, która opisuje najbardziej charakterystyczne wydarzenia, tożsame z daną porą roku. Wiosenny ,,Pierwiosnek” wita się z każdym jako pierwszy, ,,Lody na patyku” przynoszą ochłodę latem, a wspaniały ,,Sylwester z babcią i dziadkiem” zapowiada się ciekawie już na zimę.

 


 

 

 

Łącznie ,,Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach” zawiera prawie 70 krótszych i dłuższych wierszy, które zachwycają wrażliwością i perspektywą patrzenia na otaczający nas świat.

 

Utwory idealnie nadadzą się także na wszelkiego rodzaju konkursy recytatorskie w przedszkolu lub szkole podstawowej oraz po prostu, jako trening pamięci w domowym zaciszu.

 

Polecam tę książkę dzieciom już od 1. roku życia do czytania przez rodziców lub starsze rodzeństwo.

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/wiosna-lato-jesien-zima-w-moich-rymach/2676/ksiazka.html#.XRCwR5MzZE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment