Zima w Dolinie Tumilu – recenzja czytanki i wyszukiwanki

Tytuł: Zima w Dolinie Tumilu
Seria: Dolina Tumilu
Autorka: Ewa Dahlig
Ilustracje: Marta Dahlig
Wydawnictwo: Tumilu
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Jak dobrze wrócić do Doliny Tumilu! I to w najbardziej magicznym czasie, podczas przygotowania się wszystkich bohaterów do Świąt. Tym razem nie spodziewajcie się jednak pojedynczej historii, tak jak to często było dotychczas, np. w książce o której opowiadałam na stronie już wcześniej – ,,Lulu i Urodzinowa Katastrofa”. Zimowa seria (bo mowa aż o dwóch książkach) składa się na pokaźnych rozmiarów kartonówkę oraz dedykowaną jej czytankę pełną treści i propozycji aktywności. Zacznijmy jednak od początku.

Zima w Dolinie Tumilu

Serię ,,Dolina Tumilu” tworzą mama i córka – Ewa oraz Marta Dahlig. Wydawnictwo powstało kilka lat temu i niezmiennie, podczas każdej premiery odnosi wielki sukces. Każda stworzona z sercem książka jest po prostu lekturą do której można bezustannie i z wielkim entuzjazmem wracać.

,,Zima w Dolinie Tumilu” to bardzo oryginalny pomysł wydania dwóch, uzupełniających się wzajemnie książek. Wyszukiwanka to 12 rozkładówek pełnych drobnych elementów, znajomych postaci, wnętrz domków i lokacji, od których trudno oderwać wzrok. Przypomina kultową ,,Ulicę Czereśniową”, ale z bardziej rozpoznawalnymi dla małych czytelników bohaterami.

Książka do czytania przed Świętami

Z kolei czytanka ,,Zima w Dolinie Tumilu” zawiera 12 opowiastek, które można śledzić na kartach wyszukiwanki. Dla ułatwienia fragmenty ilustracji znalazły się także przy tekście. Co ciekawe – pozostałe 12 dni oczekiwania na Święta autorki wypełniły wierszami oraz propozycjami aktywności. Muszę przyznać, że pomysł wplecenia w prozę poezji wyjątkowo mi się spodobał. 

Taka koncepcja zachęca dzieci do częstszego zaglądania do wierszy i jeszcze bardziej urozmaica samą książkę. Dodatkowo, oprócz zadań związanych z wyszukiwaniem oraz odpowiadaniem na pytania do tekstu czy ilustracji – w czytance znalazły się dwa przepisy powiązane z fabułą. Muszę koniecznie wypróbować je tej zimy!

Ważne opowiadania w pięknym wydaniu

A jakie historie można usłyszeć w zimowej Dolinie Tumilu? Autorki przygotowały mnóstwo atrakcji i niespodzianek! Mamy tutaj m.in. Tutu i jego niechętne próbowanie nowych potraw; Filipa, który jest trochę zazdrosny o swojego młodszego brata i nie potrafi pogodzić się z jego obecnością czy Milę – bohaterkę, która dopiero co przybyła do Doliny i martwi się, że nie znajdzie w niej nowych przyjaciół.

Ze względu na koncepcję książki, każda opowiastka kończy się na rynku – w otoczeniu choinki oraz pozostałych mieszkańców Doliny Tumilu. To piękny, jednoczący akcent, który podkreśla potrzebę bycia wśród innych, szczególnie w tak niezwykłym czasie jak Święta.

Bardzo polecam ten duet ,,Zima w Dolinie Tumilu” wszystkim dzieciom powyżej 3 roku życia. Ciepłe, urocze ilustracje oraz wartościowe historie szybko staną się ulubionym sposobem na spędzania wolnego czasu Waszych maluchów.

A dodatkowo, kupując tę serię razem – dostajecie Adwentowy Domek do samodzielnego złożenia oraz 24 naklejki gratis!

Książki do kupienia tylko na stronie Wydawnictwa: https://tumilu.pl/products/zima-w-dolinie-tumilu?variant=43074029781162

Poprzedni wpis
Ekonomia: odkrywam, rozumiem, działam – recenzja
Następny wpis
Miałam kiedyś ogród – recenzja książki
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Boże Narodzenie, Dolina Tumilu, Ewa Dahlig, książki adwentowe dla dzieci, książki dla dzieci, książki kartonowe, książki na prezent, książki na Święta dla dzieci, Marta Dahlig, poezja, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, święta, Tumilu, wiersze, Wydawnictwo Tumilu, wyszukiwanka, wyszukiwanki, zbiór opowiadań, Zima w Dolinie Tumilu

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja