Zima w Dolinie Tumilu – recenzja czytanki i wyszukiwanki

Tytuł: Zima w Dolinie Tumilu
Seria: Dolina Tumilu
Autorka: Ewa Dahlig
Ilustracje: Marta Dahlig
Wydawnictwo: Tumilu
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Jak dobrze wrócić do Doliny Tumilu! I to w najbardziej magicznym czasie, podczas przygotowania się wszystkich bohaterów do Świąt. Tym razem nie spodziewajcie się jednak pojedynczej historii, tak jak to często było dotychczas, np. w książce o której opowiadałam na stronie już wcześniej – ,,Lulu i Urodzinowa Katastrofa”. Zimowa seria (bo mowa aż o dwóch książkach) składa się na pokaźnych rozmiarów kartonówkę oraz dedykowaną jej czytankę pełną treści i propozycji aktywności. Zacznijmy jednak od początku.

Zima w Dolinie Tumilu

Serię ,,Dolina Tumilu” tworzą mama i córka – Ewa oraz Marta Dahlig. Wydawnictwo powstało kilka lat temu i niezmiennie, podczas każdej premiery odnosi wielki sukces. Każda stworzona z sercem książka jest po prostu lekturą do której można bezustannie i z wielkim entuzjazmem wracać.

,,Zima w Dolinie Tumilu” to bardzo oryginalny pomysł wydania dwóch, uzupełniających się wzajemnie książek. Wyszukiwanka to 12 rozkładówek pełnych drobnych elementów, znajomych postaci, wnętrz domków i lokacji, od których trudno oderwać wzrok. Przypomina kultową ,,Ulicę Czereśniową”, ale z bardziej rozpoznawalnymi dla małych czytelników bohaterami.

Książka do czytania przed Świętami

Z kolei czytanka ,,Zima w Dolinie Tumilu” zawiera 12 opowiastek, które można śledzić na kartach wyszukiwanki. Dla ułatwienia fragmenty ilustracji znalazły się także przy tekście. Co ciekawe – pozostałe 12 dni oczekiwania na Święta autorki wypełniły wierszami oraz propozycjami aktywności. Muszę przyznać, że pomysł wplecenia w prozę poezji wyjątkowo mi się spodobał. 

Taka koncepcja zachęca dzieci do częstszego zaglądania do wierszy i jeszcze bardziej urozmaica samą książkę. Dodatkowo, oprócz zadań związanych z wyszukiwaniem oraz odpowiadaniem na pytania do tekstu czy ilustracji – w czytance znalazły się dwa przepisy powiązane z fabułą. Muszę koniecznie wypróbować je tej zimy!

Ważne opowiadania w pięknym wydaniu

A jakie historie można usłyszeć w zimowej Dolinie Tumilu? Autorki przygotowały mnóstwo atrakcji i niespodzianek! Mamy tutaj m.in. Tutu i jego niechętne próbowanie nowych potraw; Filipa, który jest trochę zazdrosny o swojego młodszego brata i nie potrafi pogodzić się z jego obecnością czy Milę – bohaterkę, która dopiero co przybyła do Doliny i martwi się, że nie znajdzie w niej nowych przyjaciół.

Ze względu na koncepcję książki, każda opowiastka kończy się na rynku – w otoczeniu choinki oraz pozostałych mieszkańców Doliny Tumilu. To piękny, jednoczący akcent, który podkreśla potrzebę bycia wśród innych, szczególnie w tak niezwykłym czasie jak Święta.

Bardzo polecam ten duet ,,Zima w Dolinie Tumilu” wszystkim dzieciom powyżej 3 roku życia. Ciepłe, urocze ilustracje oraz wartościowe historie szybko staną się ulubionym sposobem na spędzania wolnego czasu Waszych maluchów.

A dodatkowo, kupując tę serię razem – dostajecie Adwentowy Domek do samodzielnego złożenia oraz 24 naklejki gratis!

Książki do kupienia tylko na stronie Wydawnictwa: https://tumilu.pl/products/zima-w-dolinie-tumilu?variant=43074029781162

Poprzedni wpis
Ekonomia: odkrywam, rozumiem, działam – recenzja
Następny wpis
Miałam kiedyś ogród – recenzja książki
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja