Orkiestra świata – recenzja premierowa książki

Tytuł: Orkiestra świata
Autorka: Magdalena Mrozińska
Ilustracje: Kasia Walentynowicz
Wydawnictwo: Wolno / Teatr Lalek ,,Pleciuga”
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Mogłoby się wydawać, że literatura dziecięca pełna jest tomików poezji dla najmłodszych. Okazuje się jednak, że napisać jeden, a co mówić więcej dobrych wierszy – melodyjnych, urokliwych i z morałem, jest naprawdę bardzo trudno. Czasami zdarzy się jednak perełka, obok której nie da się przejść obojętnie. 

Właśnie taką książką jest ,,Orkiestra świata” – zbiór wierszy Magdaleny Mrozińskiej, na podstawie którego powstał nawet spektakl w szczecińskim Teatrze Lalek PLECIUGA pod tytułem ,,Orkiestra świata, czyli bajki leśnej szajki”.

Przyrodniczy kalendarz

Pozycja została podzielona na cztery pory roku, gdzie każdej przypada kilka tematycznych wierszy. Choć traktują one zazwyczaj o naturze, zjawiskach przyrodniczych czy zwierzętach – pełne są dźwięków, onomatopei i wykrzykników. 

Autorka w ,,Orkiestrze świata” skupiła się na tym, co można usłyszeć latem, jesienią, zimą czy wiosną. Bez względu na to czy będzie to szelest liści, szum rzeki lub śpiew ptaków – każdy dźwięk zwiastuje w pewien sposób trochę inny czas w przyrodniczym kalendarzu. 

Ponadczasowy urok wierszy dla dzieci

Same wiersze są krótkie i łatwo wpadają w ucho. Czytanie ich maluchom lub samodzielne poznawanie przez dzieci, które potrafią już składać litery, to fantastyczna zabawa. Często humorystyczne akcenty pozwalają lepiej zapamiętać konkretny utwór, a mnogość nowych dla młodych odbiorców słów jest atutem, dzięki któremu można poznać znaczenie kolejnych pojęć.

Czas spędzony z ,,Orkiestrą świata” kojarzy mi się z własnym dzieciństwem, kiedy zaczytywałam się w piękne wiersze Ewy Szelburg-Zarembina. Teksty Magdaleny Mrozińskiej również w doskonały sposób opisują rzeczywistość, zdradzając wielką wrażliwość autorki na otaczający świat. 

Doskonała zabawa słowem

Gdybym miała jednak wskazać różnice między klasycznymi wierszami Szelburg-Zarembina czy Konopnickiej, a ,,Orkiestrą świata” z pewnością zwróciłabym uwagę na nowoczesny ton, który posiadają te drugie. Jest w nich trochę potocznego słownictwa, ale również swobodnego podejścia do omawianego tematu, dzięki któremu utwory z pewnością trafią w gust dzieci.

Te bardzo bezpośrednie i radosne podejście do twórczości nie stwarza bariery między tekstem, a odbiorcą. Pokazuje jednak najmłodszym, że słowem można się świetnie bawić!

Dla kogo jest ta książka?

Jestem przekonana, że maluchom spodobają się również ilustracje Kasi Walentynowicz – artystki znanej z m.in.  z książki ,,Coś i Nic”. Bogate w ciepłe kolory, proste, przypominające wręcz rysunki dzieci, pięknie uzupełniają wiersze, tworząc razem zgrany duet!

Polecam ,,Orkiestrę świata” wszystkim powyżej 3 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwowolno.pl/ksiegarnia/orkiestra-swiata/


Poprzedni wpis
Szczęśliwy płaszcz Koziołka – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Atlas syren – recenzja książki dla dzieci
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Kasia Walentynowicz, książki dla dzieci, Magdalena Mrozińska, natura, Orkiestra świata, poezja, poezja dziecięca, pory roku, przyroda, recenzent książkowy, recenzja premierowa, recenzje książek, Teatr Lalek, teatr lalek pleciuga, wiersze, wiersze dla dzieci, Wolno, Wydawnictwo Wolno, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja