fbpx

Orkiestra – recenzja przygodowej wyszukiwanki

Orkiestra – recenzja przygodowej wyszukiwanki

Tytuł: Orkiestra. Rusz w świat i znajdź zagubionych muzyków

Autorka: Chloe Perarnau

Ilustracje: Chloe Perarnau

Tłumaczenie: Dorota Hartwich

Wydawnictwo: Druganoga

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Niebawem ma odbyć się wielki koncert, ale… muzycy zaginęli! Czas wyruszyć w podróż i odnaleźć ich na stronach nowej książki od Wydawnictwa Druganoga!

 

,,Orkiestra” to wielkoformatowa wyszukiwanka autorstwa Chloe Perarnau. Na kolejnych rozkładówkach przemierzamy różne miejsca na świecie i stopniowo zbieramy porozrzucaną po rozmaitych zakątkach tytułową orkiestrę. To nie tylko książka, za pomocą której ćwiczymy spostrzegawczość, ale przede wszystkim mamy szansę poznać rozmaite instrumenty, które należą do grupy muzyków.

 

 

 

Na przedniej wyklejce autorka wyszczególniła wszystkich bohaterów, których będziemy musieli odnaleźć. W poszukiwaniach towarzyszą nam maestro (dyrygent) oraz jego asystent. Podążając tropem przysłanych pocztówek, odwiedzamy Islandię, Tokio, Porto, Rosję, Prowansję, Grecję, Stambuł, Egipt, Wenecję, Rio de Janeiro, Abidżan, aż finalnie wszyscy trafiamy szczęśliwie do… filharmonii! 

 

Autorka wybiera więc dla swoich bohaterów czasami kraje, regiony lub konkretne miasta. Na każdej rozkładówce stara się uchwycić ducha tamtego miejsca, pokazać charakterystyczne dla niego elementy i zachowania czy tradycyjny ubiór ludzi. Oczywiście na ilustracjach znajdziemy także postacie zupełnie nietuzinkowe oraz humorystyczne. Co prawda nie możemy ich śledzić rozkładówka po rozkładówce jak w innych tego typu pozycjach, ale większość drugoplanowych postaci spotkanych po drodze, weźmie udział w muzycznych koncercie na końcu książki. 

 

A jak wygląda wyszukiwanie artystów z bębnem, klarnetem (potraficie rozróżnić klarnet od oboju i fagotu?), skrzypcami czy puzonem? Przyznam szczerze, że niektórych muzyków było znaleźć bardzo łatwo, innym należało poświęcić więcej czasu. Jeżeli jednak będziecie czuli się w kropce, zawsze możecie skorzystać z podpowiedzi, które znajdują się na ostatniej rozkładówce.

 

 

 

,,Orkiestra. Rusz w świat i znajdź zagubionych muzyków” jest książką angażującą, ciekawą, ale przede wszystkim… piękną! Oczywiście w większości jest to kwestia gustu, ale ja obrazy Perarnau uważam za wyjątkowo udane. Przypominają nieco starą szkołę ilustracji. Przyznam szczerze, że ta książka kojarzy mi się z inną, wydaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry – ,,Milion rzeczy Marca Martina miała zbliżony, nieco chaotyczny styl, który jednak także układał się w niezwykle estetyczną, bogatą w treści całość.

 

Polecam ,,Orkiestrę” dzieciom w wieku przedszkolnym i starszym. To świetna lektura, którą można się cieszyć np. też przed pierwszą wizytą w filharmonii. 

Link do recenzji: https://tusieczyta.pl/pl/druganoga/876-orkiestra-rusz-w-swiat-i-znajdz-zagubionych-muzykow-9788395988226.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment