Orkiestra – recenzja książki harmonijkowej

Tytuł: Orkiestra

Autorka: Dominika Czerniak-Chojnacka

Ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka

Wydawnictwo: Albus

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Jesteście gotowi na wielką paradę pełną dźwięków? ,,Orkiestra” to książka o formie leporello (potocznie harmonijka lub jamniczek), która pozwala najmłodszym wygodnie poznać wszystkich bohaterów tej historyjki i wsłuchać się w różne instrumenty.

 

Jej autorką jest Dominika Czerniak-Chojnacka, którą być może kojarzycie już z takich książek jak ,,Gotujemy czy ,,Kominiarz Piekarz. Artystka słynie z niebanalnych form oraz oryginalnych projektów.

 

 

,,Orkiestra” to połączenie kolorowych, humorystycznych obrazków z prostymi zdaniami oraz wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Przypomina mi ona (nie licząc formy i tematu) serię ,,Ptasie trele”. W książce Wydawnictwa Albus oprócz jednak bohaterów pierwszoplanowych, sporo dzieje się także w tle. Obok zwykłych obserwatorów całej parady, czyli np. taty z dzieckiem, fotografa czy rowerzysty, mamy również całą masę zabawnych zjawisk, które można z przyjemnością wyszukiwać. Przykładem jest bocian przynoszący dzieci lub… ufo porywające pewną postać!

 

Sama orkiestra reprezentuje także ogromną różnorodność. Zespół składa się bowiem z ludzi urozmaiconych pod kątem wieku, charakteru czy wyglądu. Mamy w składzie na przykład pana Teofila na wózku inwalidzkim, Sarę w ciąży, Filipa z długimi różowymi włosami czy wytatuowanego Piotra. 

 

Oczywiście dzieci poznają także rozmaite instrumenty, a za sprawą specjalnie wybranych imion, łatwiej jest im je zapamiętać. Na przykład Waleria gra na waltorni, a Felicja na flecie. Oprócz tego, wyrazy dźwiękonaśladowcze pomagają połączyć konkretne brzmienie z danym urządzeniem, ale też zwierzakiem czy elementem tła. Ten subtelny motyw edukacyjny doskonale pozwala zamienić naukę w zabawę!

 

 

 

,,Orkiestra” choć mówi przede wszystkim o zespole muzycznym, to jednak niesie bardzo ciekawe przesłanie. Pokazuje, że każde miasto jest swego rodzaju wielo-częściową orkiestrą! Odgłosy ludzi, śpiew ptaków czy nawet dźwięki wydawane przez samochody sprawiają, że każda ulica ma swoją własną niepowtarzalną melodię. Wystarczy nadstawić uszu i słuchać.

 

Książkę ze względu na uniwersalny przekaz polecam dzieciom już powyżej 2 życia. Dobrze sprawdzi się także w przypadku przedszkolaków.

Link do strony Wydawnictwa: https://albus.poznan.pl

 

 

Poprzedni wpis
Opowieści z trzepaka – recenzja
Następny wpis
Zapiski Orifiela – recenzja
Tags: +2, +3, +4, +5, +6, 2021, ALBUS, blog książkowy, Dominika Czerniak - Chojnacka, dźwięki, instrumenty muzyczne, kartonówki, książki dla dzieci, książki dla najmłodszych, książki harmonijki, książki kartonowe, muzyka, onomatopeje, Orkiestra, recenzent książek, recenzje książek, Wydawnictwo Albus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja