Kominiarz Piekarz – recenzja

Tytuł: ,,Kominiarz Piekarz”

Autor: Dominika Czerniak – Chojnacka

Ilustracje: Dominika Czerniak – Chojnacka

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Nagrodzona: Wyróżnienie BolognaRagazzi 2019 w kategorii TODDLER

Rok wydania: 2017

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Książki kontrastowe już od jakiegoś czasu cieszą się bardzo dużą popularnością wśród rodziców i najmłodszych czytelników. Jedną z moich ulubionych serii są ,,Pierwsze obrazy. Nie ma w nich jednak słów, a książki składają się wyłącznie z samej grafiki.

 

Z kolei pozycja ,,Kominiarz Piekarz” oprócz tego, że została zrealizowana w 3 najbardziej wpływających na rozwój noworodków kolorach (czarnym, białym i czerwonym) to również zawiera niezwykle sympatyczną historię.

 

 

 

Warto o niej powiedzieć także dlatego, że została ostatnio doceniona na największych międzynarodowych targach literatury dziecięcej, czyli Bolognia Children’s Book Fair. Przyznano jej Wyróżnienie BolognaRagazzi 2019 w kategorii TODDLER. Swoją decyzję jury argumentowało tym, że jest ona bardzo ciekawa pod względem graficznym i edytorskim w kategorii książek dla dzieci do 3-ego roku życia.

 

Warto także wspomnieć, że rok wcześniej, czyli w 2018 roku, Wydawnictwo Dwie Siostry otrzymało na tym festiwalu Best Children’s Publishers of the Year, czyli tytuł Najlepszego Europejskiego Wydawcy Dziecięcego Roku.

 

Powracając jednak do książki ,,Kominiarz Piekarz” autorki Dominiki Czerniak – Chojnackiej, to co ją najbardziej wyróżnia wśród pozostałych pozycji tego typu to jej dwustronność.

 

 

 

 

 

Równie dobrze można ją czytać, jako opowieść o kominiarzu oraz – odwracając ją na drugą stronę, jako historię piekarza. Te dwie indywidualne opowieści łączą się jednak w środku książki, pokazując jak świetnie się uzupełniają i podkreślając jak wiele mają elementów wspólnych.

 

Piekarz i kominiarz to bowiem bracia, którzy jednak wykonują dwa zupełnie odmienne zawody. Jeden pracuje głównie nocą, a drugi za dnia. Jeden w swojej pracy przeważnie brudzi się na czarno od sadzy, a piekarz po wykonaniu zadania jest z kolei cały w białej mące.

 

Autorce udało się w możliwie jak najpełniejszy sposób wykorzystać ideę kontrastu w pozycjach dla maluchów.

 

 

 

 

 

Poza jednak wizualnym wrażeniem, jakie wywołuje książka na czytelników, jej forma tekstowa także została ujęta w rymowany i bardzo ciekawy sposób.

 

Swoją melodyjność zawdzięcza ona dźwiękonaśladowczym wstawkom, takim jak np. ,,trrrratatata”, ,,szszuu”, ,,buch”, ,,bach” czy ,,puff!”.

Dzięki temu będzie angażować nie jeden, ale kilka zmysłów młodego odbiorcy.

 

,,Kominiarz Piekarz” ma także tekturowe strony, zaokrąglone bezpieczne rogi i nietypowy format, który zainteresuje każdego.

 

Niezwykle polecam tę książkę. Jest to jedna z lepszych pozycji dla dzieci od kilku miesięcy do 3 lat.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-kominiarz_piekarz.html

 

 

Poprzedni wpis
Są takie koty – recenzja przedpremierowa!
Następny wpis
Ence – pence, co mam w ręce – recenzja
Tags: +0, +1, +2, +3, 2017, BolognaRagazzi 2019, Dominika Czerniak - Chojnacka, Dwie Siostry, kominiarz, Kominiarz Piekarz, książka kartonowa, książka kontrastowa, książka na prezent, książka z tekturowymi stronami, książki dla dzieci, książki dla niemowląt, piekarz, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wyróżnienie BolognaRagazzi 2019 w kategorii TODDLER, zawody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja