fbpx

O! Kapelusz! – recenzja

O! Kapelusz! – recenzja

Tytuł: ,,O! Kapelusz!”

Autor: Jon Klassen

Ilustracje: Jon Klassen

Tłumaczenie: Katarzyna Domańska

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2016

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Dzielenie się przychodzi z dużą łatwością dzieciom bardzo małym, które jeszcze nie pojmują prawa własności. Z przyjemnością obdarowują wszystkich wokół jedzeniem (także tym z własnego talerza), kwiatami lub przedmiotami, które choć na chwilę wywołają uśmiech u obdarowanego (nawet jeżeli będzie to kawałek taśmy klejącej lub kamyk).

 

Później dzielić się jest już trudniej, szczególnie kiedy mowa o czymś, co trudno się dzieli (w przeciwieństwie do wielkiego ciasta lub garści cukierków).

 

,,O! Kapelusz!” to jeden z ciekawszych picturebooków, o jakich mam szczęście pisać. Jon Klassen jest kanadyjskim pisarzem oraz ilustratorem, który mimo młodego wieku, ma na swoim koncie już kilka wartościowych książek. Wchodzą one w skład trylogii, której głównym bohaterem jest… czapeczka! Być może kojarzycie z pozostałych również: ,,Gdzie jest moja czapeczka?”.

 

 

 

,,O! Kapelusz!” to opowieść w trzech aktach o dwóch bliskich sobie żółwiach, które znajdują tytułowe nakrycie głowy. Mierzą kapelusz i zgodnie uznają, że obu jest im w nim dobrze. Widać wyraźnie, że każde z nich go pragnie. Żeby jednak uniknąć niesnasek, postanawiają zostawić go w miejscu, w którym go znaleźli.

 

Jednemu żółwiowi coś nie daje jednak spokoju. Niecierpliwie i tęsknie zerka w stronę porzuconego przedmiotu i kiedy zapada noc, jest bliski złamania obietnicy danej koledze. Dopiero pewna wiadomość przekonuje go, że jest lepszy sposób na sprawiedliwy podział kapelusza. Postanawia z niego skorzystać, a my możemy mieć… szczęśliwe zakończenie!

 

 

 

Żółwie dzięki swojej małej przygodzie poznały znaczenie słowa empatia, kompromis czy solidarność – oczywiście nie w sposób dosłowny. Autor naszkicował jedynie te wartości, które przedstawiane przez książkową opowiastkę zasieją ziarno w umysłach najmłodszych. Będzie im łatwiej zrozumieć jak istotne jest dotrzymywanie słowa czy rezygnowanie z własnych przyjemności na rzecz ważniejszej relacji. 

 

Polecam ten – pod wieloma względami – wybitny picturebook dzieciom powyżej 2. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-o_kapelusz.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment