Tajemnica Świętego Mikołaja – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Tajemnica Świętego Mikołaja
Autor: Mac Barnett
Ilustracje: Jon Klassen
 Tłumaczenie: Karolina Iwaszkiewicz
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2023
Objętość: chudzina
Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Są takie książki, przy których uśmiech nie schodzi z buzi nawet na minutę. Takie, które rozgrzewają serca, bawią i które chce się oglądać oraz czytać bez końca.

Jaka jest tajemnica Świętego Mikołaja?

,,Tajemnica Świętego Mikołaja” to cudowna książka świąteczna duetu Maca Barnetta oraz Jona Klassena. Ilustratora możecie kojarzyć już m.in. z książki ,,O! Kapelusz!”, a także obrazków do serii o ,,Skunksie i borsuku”. 

W tej mikołajowej pozycji narrator zastanawia się jaki są tajemnice Świętego Mikołaja. To, że ma co najmniej jedną jest przecież pewne! Nikt nie wie do końca jednak, w jaki sposób sympatyczny staruszek wchodzi do domów i zostawia tam prezenty. W kwestii pytań pozostaje również jak widzi w ciemności oraz czy podczas rozwożenia podarunków robi szybką przepiórkę, żeby usunąć sadzę.

Święty Mikołaj niczym agent 007

Punkt widzenia narratora w książce ,,Tajemnica Świętego Mikołaja” przypomina rozumowanie kilkuletniego dziecka. Dziecka, które wyobraża sobie Mikołaja jako niesamowitą postać, która potrafi robić sztuczki, jest zmiennokształtna, albo niezwykle wysportowana.

Mikołaj niczym agent 007, wyposażony w gadżeciarskie okulary, ale zarazem niezwykle empatyczny i lubiany starszy pan – bo przecież jest w stanie porozumieć się z każdym psem, którego spotyka i żaden nigdy na niego nie szczeka.

Jeszcze więcej pytań

Jeżeli macie nadzieję, że ,,Tajemnica Świętego Mikołaja” rzeczywiście zawiera wyjawione największe sekrety świątecznego symbolu – to z pewnością się zaskoczycie. Zakończenie choć nie daje gotowych odpowiedzi, posiada bardzo przyjemny zwrot akcji, z którym zdecydowanie trudno się nie zgodzić.

A sam pomysł na książkę? Myślę, że spokojnie można byłoby rozwinąć ten pomysł, stwarzając – jeśli nie serię – to przynajmniej kilka dodatkowych rozkładówek dotyczących różnych aspektów niezwykłości Mikołaja. Na przykład: w jaki sposób podrywa on swoje sanie? Czym karmi renifery, albo jak udaje mu się rozwieźć wszystkie prezenty w tak krótkim czasie?

Mimo to, ,,Tajemnica Świętego Mikołaja” to na pewno jedna z fajniejszych i bardziej oryginalnych książek o tym bohaterze. Minimalistyczne ilustracje, humorystyczne przedstawienie tematu, a także rozmaite detale wywołujące uśmiech – tę pozycję koniecznie trzeba przeczytać dzień przed Mikołajkami (lub wtedy, kiedy ma Mikołaj przyjść do Was).

Polecam ją odbiorcom powyżej 3 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/tajemnica-swietego-mikolaja.html


Poprzedni wpis
Berenika Wilczyńska, czyli podróżowanie i magia opowieści – wywiad Strefa Rozmów
Następny wpis
Malinka Wombat – recenzja nowej serii książek dla dzieci
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2023, blog książkowy, Boże Narodzenie, Dwie Siostry, humor, Jon Klassen, Karolina Iwaszkiewicz, książka na prezent, książki dla Święta, książki na Mikołajki, książki o Mikołaju, Mac Barnett, na zimowe wieczory, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Święty Mikołaj, Tajemnica Świętego Mikołaja, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja