Życie i przygody Świętego Mikołaja – recenzja

Tytuł: Życie i przygody Świętego Mikołaja
Autor: L. Frank Baum
Ilustracje: Lena Grzesiak-Zysk
Tłumaczenie: Mira Czarnecka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2019
Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:
Święty Mikołaj jest jednym z największych i najwspanialszych symboli Bożego Narodzenia. Pochodzenie jego postaci bez względu na to, czy postrzega się je przez pryzmat świecki czy sakralny, jest jednak owiane tajemnicą.

Książka ,,Życie i przygody Świętego Mikołaja” to pełna uroku niewielka powieść, która w tym roku obchodziła swoje 117 urodziny! Jej autorem jest niezwykle znany L. Frank Baum, który zasłynął przede wszystkim serią związaną z Krainą Oz. Jego najsłynniejsza książka ,,Czarnoksiężnik z Krainy Oz” ukazała się w Chicago w 1900 roku.

,,Życie i przygody Świętego Mikołaja” także zyskała miano klasyki, a dzieci zaczytują się w nią już od dziesiątek lat.

To niezwykle ciepła historia o pochodzeniu Świętego Mikołaja, który najpierw był po prostu Mikołajem, a jeszcze wcześniej – porzuconym w lesie dzieckiem.

Nie był to jednak zwykły las, ale magiczne miejsce zamieszkiwane przez nieśmiertelne i fantastyczne istoty. Choć było to wbrew ustalonym zasadom, jedna z nimf zaopiekowała się porzuconym ludzkim dzieckiem. Od tej pory Mikołaj stał się nieodłączną częścią ich egzystencji, jednocześnie stając się swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy tym, co wieczne, a tym co czasowe.

Najpierw sam będąc dzieckiem, a później dorastając, Mikołaj uświadomił sobie, jak bardzo kocha dzieci. Jedyne czego pragnął, to uszczęśliwiać je i odganiać ich smutki.

Musiał wyrzec się życia w magicznym lesie, żeby osiąść tuż na granicy. Ze swojej chatki mógł wyruszać w długie podróże w które zabierał robione przez siebie zabawki.

Ogromnym atutem tej książki jest fakt, że sam Mikołaj w wypowiadanej przez siebie kwestii podkreśla, że każde dziecko powinno zostać obdarowywane – bez względu na to,
czy jest grzeczne czy niegrzeczne. Mężczyzna w głębi duszy wierzył, że dzieci definiuje przede wszystkim niewinność, a nie ich tymczasowe zachowanie.

Podczas swojego życia przekonał się także, że nie powinno dzielić się najmłodszych według ich statusu społecznego. To nie od nich zależy, w jakim rodzą się domu i kto je wychowuje. Każde z nich odczuwa jednak ogromną potrzebę zabawy, chce być kochane i otaczane uwagą.

,,Życie i przygody Świętego Mikołaja” to 3 częściowa powiastka, która ma piękną okładkę, nawiązującą do zeszłorocznej premiery innej klasycznej historii –
,,Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści”.

Zachwyci zarówno młodszych jak i tych starszych czytelników oraz doskonale wprawi w nastrój świątecznej atmosfery.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/zycie-i-przygody-swietego-mikolaja.html

 


Poprzedni wpis
Baśnie, których nie czytano dziewczynkom – recenzja
Następny wpis
Wiatr z księżyca – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +6, +7, +8, +9, 2019, blog książkowy, Boże Narodzenie, bożonarodzeniowe opowieści, klasyka literatury dziecięcej, książki dla dzieci, książki na świąteczne wieczory, książki o tym kim był Święty Mikołaj, książki pod choinkę, L. Frank Baum, Mikołaj, Mira Czarnecka, nowości książkowe, recenzje książek dla dzieci, święta, Święty Mikołaj, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Życie i przygody Świętego Mikołaja, Zysk i S-ka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja