Wróżka Prawdomówka – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Wróżka Prawdomówka

Autor: Matt Haig

Ilustracje: Chris Mould

Tłumaczenie: Justyna i Jan Grzegorczykowie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Matt Haig po trzech tomach naprawdę konkretnych przygód, razem z ilustratorem Chrisem Mouldem zaserwowali nam coś zupełnie nowego! 

Jeżeli jeszcze nie kojarzycie serii, której akcja rozgrywa się za kołem podbiegunowym, a pierwsze skrzypce gra w niej przede wszystkim Święty Mikołaj oraz rozmaite świąteczne symbole, to warto je nadrobić.

Lekki styl, wplątany w fabułę humor oraz świetnie wymyślone postacie to swego rodzaju esencja ,,Chłopca zwanego Gwiazdką”, ,,Dziewczynki, która uratowała Gwiazdkę” oraz ,,Ojca Gwiazdki”. Uwaga: można czytać nie zachowując kolejności!

W wielu miejscach tych poprzednich historii pojawia się mała i dość niepozorna bohaterka, która odgrywa jednak bardzo ważną rolę. Tym razem to właśnie jej została poświęcona cała pozycja! Mowa o ,,Wróżce Prawdomówce”.

Książka różni się od poprzedniczek już na pierwszy rzut oka – jest znacznie mniejszego rozmiaru i ma nieco mniej stron. Wypełniają ją ilustracje, tekstu jest niewiele, ale jest… rymowany!

Wróżka Prawdomówka to z kolei bardzo charakterystyczna bohaterka. W niczym nie przypomina skrzydlatych, pokrytych różowym brokatem, stereotypowych wróżek. To istotka, która przede wszystkim – mówi prawdę. Co więcej, nie może skłamać, ani owijać w bawełnę, przez co nie zawsze jest szczęśliwa.

Właściwie głównym zmartwieniem Wróżki Prawdomówki jest fakt, że… nikt jej nie lubi. Trudno się dziwić, kiedy cały czas jest do bólu szczera. Bez problemu podzieli się swoją opinią na temat brzydkiej fryzury, złych manierów czy po prostu wątpliwej urody stroju. Nie każdy ma tyle dystansu, że chce wysłuchiwać tego rodzaju prawdy na swój temat. Wróżka Prawdomówka zdaje sobie z tego sprawę, jednak nie potrafi inaczej.

Kiedy jest już jednak bardzo, bardzo smutna, spotyka na swojej drodze pewną dziewczynkę. Co prawda jej przyszły rok będzie bardzo ciężki, ale Wróżce udaje się przekonać 7-latkę, że trudno docenić piękne chwile, kiedy nie doświadcza się tych złych.

Ta książka to świetna historia o tym, że prawda często jest dość bolesna. Nie zawsze chcemy słuchać tego, o czym doskonale wiemy, że jest słuszne. Z drugiej jednak strony nasze życie bez prawdy byłoby bezwartościowe. Trzeba nauczyć się ją cenić i z nią funkcjonować. 

Polecam tę książkę, bo pod pozorną lekką i rymowaną opowiastką dla dzieci, kryje się głęboka treść o której warto porozmawiać. Piękna oprawa świąteczna oraz szczegółowe ilustracje są przysłowiowymi wisienkami na literackim torcie.

Polecam ,,Wróżkę Prawdomówkę” wszystkim czytelnikom powyżej 6. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://sklep.zysk.com.pl/wrozka-prawdomowka.html

 


Poprzedni wpis
Znikające królestwo. Przewodnik po świecie zagrożonych zwierząt – recenzja
Następny wpis
Baśnie, których nie czytano dziewczynkom – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +6, +7, +8, +9, 2019, blog o książkach, Boże Narodzenie, Chris Mould, Justyna i Jan Grzegorczykowie, kłamstwo, książka świąteczna, książki dla dzieci, książki na świąteczne wieczory, książki o prawdzie, książki świąteczne, książki z rymami, literatura dziecięca, Matt Haig, prawda, recenzje książek dla dzieci, rymy, święta, wiersz, wróżka, Wróżka Prawdomówka, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Zysk i S-ka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja