Fungarium – recenzja popularnonaukowej książki

Tytuł: Fungarium

Seria: ,,W Muzeum”

Autorka: Ester Gaya i inni

Ilustracje: Katie Scott

Tłumaczenie: Agnieszka Walulik

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Wyciszcie telefony, odłóżcie rozmowę z koleżanką lub kolegą na później i rozejrzycie się po niezwykłym Muzeum Grzybów, do którego bilet można nabyć w każdej dobrej księgarni.

,,Fungarium” to tajemniczo brzmiące słowo określające krainę grzybów. W poświęconej jej wielkoformatowej książce znajdziecie wszelakiego rodzaju muchomory, trufle czy pleśń. Autorką pozycji jest Ester Gaya, a ilustracje wykonała Katie Scott. Pozycja wchodzi w skład serii ,,W Muzeum”, do której należą jeszcze takie bestsellery jak ,,Botanicum”, ,,Dinozaurium”, ,,Planetarium” oraz ,,Animalium”. 

Dlaczego jednak ,,Fungarium” wydaje mi się z wymienionych powyżej tytułów najciekawszą propozycją? Grzyby nie należą ani do świata roślin, ani zwierząt. To istniejące na pograniczu organizmy, o których ludzie wciąż wiedzą bardzo niewiele. Dzięki takim książkom mamy okazję nie tylko dowiedzieć się czegoś ciekawego, ale razem z dziećmi zbadać podstawy fascynujących przykładów grzybów, które często są dla nas na wyciągnięcie ręki. 

W książce, którą śmiało można nazywać małym dziełem sztuki, znajduje się podział na  podstawowe informacje oscylujące wokół głównego tematu. Na początku autorka serwuje nam trochę historii, opowiada o królestwie grzybów, ich najważniejszych typach czy rozmnażaniu. Jestem przekonana, że niektóre ciekawostki mogą okazać się nawet zbyt dobitnie wyjaśnione w przypadku osób z delikatnym żołądkiem. 

Zdecydowana większość przekazywanej w książce wiedzy to jednak fascynująca podróż po różnych ekosystemach, gdzie rozwijają się grzyby. Ich finezyjne kształty, kolory i mniej lub bardziej eleganckie nakrycia ,,głowy” przypominają wyprawę do jakiejś fantastycznej krainy, a nie do pobliskiego lasu! 

,,Fungarium” jest wybitnie wydaną książką, która zachwyca szczegółowymi ilustracjami, składem i wysoką jakością papieru. Każdy, kto zagląda na jej strony, natychmiast może poczuć się słynnym naukowcem, który zgłębia jakieś niedostępne dla innych zagadki wszechświata. Jeżeli ta pozycja nie rozbudzi w czytelnikach pasji do grzybów, to z pewnością nie zrobi tego już żadna inna! 

Jeżeli znaliście do tej pory grzyby tylko z wyprawy do supermarketu, krokietów z pieczarkami lub z bajkek, gdzie niechlubnie występuje czerwony muchomor z białymi plamkami, koniecznie sięgnijcie po ,,Fungarium”. Ta lektura uświadomi każdemu odbiorcy, że bez grzybów świat wyglądałby zupełnie inaczej. Biorąc też pod uwagę jak wiele jeszcze jest do odkrycia w tym temacie, to doskonały materiał, żeby zostać wielkim naukowcem!

Polecam dla każdego powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/autorzy/prod-fungarium.html

 


Poprzedni wpis
Nowe bajki, które uczą, jak być szczęśliwym – recenzja
Następny wpis
Złoty Wiek. Część 2 – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2020, Agnieszka Walulik, artystyczne książki dla dzieci, blog książkowy, Dwie Siostry, Ester Gaya, Fungarium, grzyby, Katie Scott, książka o grzybach, książki dla dzieci, książki na prezent, piękne książki popularnonaukowe, recenzent książkowy, recenzje książkowe, W Muzeum, Wydawnictwo Dwie Siostry

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja