Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie
Autorka: Barbara Wicher
Ilustracje: Maria Panas
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Wyobrażacie sobie świat bez Świąt? Przychodzi grudzień i zupełnie nic się nie wydarza? Jakaś bardzo smutna jest to perspektywa. Nic dziwnego, że mali bohaterowie kolejnej świątecznej książki, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli o Świętach, postanowili coś z tym zrobić.

,,Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie” to pozycja Barbary Wicher z wieloma ilustracjami Marii Panas. To jedna spójna historia, będąca opowiastką o królikach – a szczególnie Stefku i tajemnicy jego dziadka. 

Odkrywanie Świąt na nowo

Mały króliczek pewnego dnia jest świadkiem niezwykłego widoku. Pierwszy raz wtedy słyszy także słowa, które odcisną na długo ślad w jego pamięci: świąteczna choinka. Postanawia dowiedzieć się czym jest to tajemnicze drzewko. Pomaga mu w tym rudzik, a wkrótce do tropienia Świąt przyłączają się również pozostałe króliczki.

Kiedy starsi dorośli dowiadują się, że maluchy zaczęły interesować się tematem Świąt – w ich pamięci pojawiają się obrazy sprzed wielu lat. Tradycje, świąteczne potrawy oraz rozmaite ozdoby, które wówczas przygotowali. Postanawiają podzielić się tajemnicą dziadka i pomóc króliczkom przywrócić Święta do Cichej Doliny.

Wspólne, nieidealne Święta

Okazuje się jednak, że aby to zrobić… mają tylko jeden dzień! W jaki sposób przyrządzić jedzenie, wykonać choinkowe ozdoby, ale przede wszystkim – namówić całą społeczność, żeby wzięła udział we wspólnym świętowaniu?

Kiedy już jest niemal pewne, że nie uda się zdążyć zrealizować wszystkich planów, do akcji wkracza dziadek Stefka. Przekonuje, że magia Świąt nie polega na tym, żeby wszystko było idealne. Ważne, aby czuć było miłość, serdeczność i radość. 

Opowieść w 24 rozdziałach

,,Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie” to książka ciepła, trzymająca w napięciu i jednocześnie wywołująca wzruszenie na koniec. Kończy się również zabawnym twistem oraz (czyżby?) zapowiedzią kolejnej przygody w Cichej Dolinie!

Świąteczne książki bardzo często oferowane są w 24 rozdziałach, co ma być nawiązaniem do formy czytelniczego kalendarza adwentowego. Odbiorcy zachęcani się do podzielenia sobie lektury na kilkadziesiąt grudniowych wieczorów. 

I o ile ma to sens w przypadku bardziej złożonych opowieści, w których każdy rozdział kończy się zawieszeniem akcji – tak w bajkach dla najmłodszych nie do końca taki sposób czytania popieram.

Nie zrozumcie mnie źle; ,,Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie” to ciepła i piękna historia świąteczna, ale czytajcie ją ,,na raz” lub na kilka razy. Tym bardziej, że można odnieść wrażenie, że tekst w pewnych miejscach został celowo ucięty, żeby wygenerować więcej rozdziałów. Wątki nie ulegają tam zmianie, tylko cały czas są kontynuowane.

No, to tylko taki mały zarzut, żeby nie było zbyt kolorowo. Zresztą, jestem przekonana, że jak już zaczniecie czytać ,,Pierwszą Gwiazdkę w Cichej Dolinie” to po prostu nie będziecie mogli się od niej oderwać.

Polecam tę książkę wszystkim maluchom od 4 roku życia. Dowiedzą się z niej czym jest istota Świąt!

Link do strony wydawnictwa: https://www.taniaksiazka.pl/pierwsza-gwiazdka-w-cichej-dolinie-barbara-anna-wicher-p-1906353.html


Poprzedni wpis
Wodne przygody – recenzja magicznych książek dla dzieci
Następny wpis
Poznajemy pojazdy budowlane i Poznajemy szpital – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2023, 24 rozdziały, Barbara Wicher, blog książkowy, Boże Narodzenie, książki dla dzieci, książki świąteczne, książki w 24 rozdziałach, książkowy kalendarz adwentowy, Maria Panas, Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie, święta, Świetlik, Wydawnictwo Świetlik

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja