Syrenki z Koralowego Zakątka – recenzja nowej serii

Tytuły: Wielkie marzenia. Syrenki z Koralowego Zakątka, Wielka podróż. Syrenki z Koralowego Zakątka
Seria: Syrenki z Koralowego Zakątka
 Autorka: Joanna Jagiełło
Ilustracje: Ewelina Protasewicz
Wydawnictwo: Świetlik
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Gdyby tak można byłoby stać się syrenką choć na krótką chwilę! Pływać wśród wielobarwnej rafy koralowej, przyjaźnić się z morskimi stworzeniami i odwiedzać podwodne krainy. Wiele małych dzieci fantazjuje o syrenkach. Sama zaczytywałam się w baśń o Arielce, a nieco później, już w dorosłym życiu, z uporem wypatruję obiecujących lektur o tych pięknych istotach.

Syrenki z Koralowego Zakątka

Nic więc dziwnego, że kiedy wydawnictwo Świetlik ogłosiło zapowiedź nowej serii, aż  podskoczyłam z entuzjazmu! ,,Syrenki z Koralowego Zakątka” to cykl napisany przez Joannę Jagiełło, znaną już m.in. z ,,Dzikusy. Witajcie w Malinowym Domku”, ,,Biuro śledcze Trop Sekret” czy ,,Obfitość”. 

Jednocześnie ukazały się dwa pierwsze tomy:

  • Wielkie marzenia. Syrenki z Koralowego Zakątka,
  • Wielka podróż. Syrenki z Koralowego Zakątka.

Choć na okładkach nie znajdziecie informacji o ich chronologii, ja polecam zacząć czytanie właśnie od ,,Wielkich marzeń”. 

Wielkie marzenia Syrenek

Głównymi bohaterami książek jest pewna rodzina syrenek i trytonów. Trzy siostry oraz brat to cały przekrój różnych typów osobowości. Na okładce ,,Wielkich marzeń” widać na przykład fioletowowłosą Liwię, która ćwiczy śpiew, aby dostać się do upragnionej szkoły. Sądzi, że tego oczekują od niej rodzice – tata plantator oraz mama wielka diwa sceny. 

Syrenka nie czuje się jednak w pełni szczęśliwa śpiewając dla publiczności. Dużo lepiej odnajduje się wśród uprawianych przez tatę morskich roślin. Jako najstarsza siostra czuje się jednak w obowiązku dawać dobry przykład rodzeństwu i postępować tak, jak należy. No właśnie, ale czy robienie czegoś wbrew sobie, to właściwe wyjście?

,,Wielkie marzenia. Syrenki z Koralowego Zakątka” to opowiastka o tym, żeby nie bać się podążać za marzeniami. Nie warto robić czegoś, tylko dlatego, by zadowolić innych. Trzeba również myśleć o własnych potrzebach i szczęściu. Jeżeli wiemy, co sprawia nam przyjemność – nic nie powinno nas zatrzymać w osiągnięciu celu.


Syrenki wyruszają z wielką misją

Drugi tom, czyli ,,Wielka podróż. Syrenki z Koralowego Zakątka” kontynuuje wątki z poprzedniej części, w której autorka zasygnalizowała nam kłopoty dziadków głównych bohaterów. Po zakończeniu szkoły nadeszły wakacje i syrenki wreszcie mają więcej czasu. Z tej okazji wyruszają z bliskimi do luksusowego środka wypoczynkowego, gdzie… zaczynają planować wielką misję ratunkową!

W trakcie czeka na nich wiele niebezpieczeństw. Widoczna na okładce Błękitka (zwana również Matyldą) oraz jej brat Bubu będą musieli wykazać się sprytem i odwagą, żeby zwrócić wolność swoim dziadkom.

Zarówno ta jak i poprzednia część to pełne przygód opowieści, bogato ilustrowane przez Ewelinę Protasewicz. Kolorowe, kartonowe obrazki doskonale uzupełniają tę serię – aż miałoby się ochotę zobaczyć te historie w wersji animowanej!

Prosty język, duża czcionka i krótkie rozdziały sprzyjają z kolei czytaniu ,,Syrenek z Koralowego Zakątka” przez dzieci dopiero uczące się składać litery. Ta świetna seria sprawdzi się jednak dużo wcześniej, nawet dla słuchaczy już w wieku 4 lat. Polecam ją i sama z ciekawością wypatruję kolejnych tomów!

Linki do strony księgarni:


Pozostałe książki o syrenach:

Poprzedni wpis
Co nam mówi niebo – recenzja patronatu medialnego
Następny wpis
Jesień w Dolinie Tumilu – recenzja czytanki i wyszukiwanki
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, dziadkowe, Ewelina Protasewicz, Joanna Jagiełło, książki dla dzieci, książki o syrenkach, meduzy, muzyka, pierwszy dzień szkoły, podwodne życie, recenzje książek dla dzieci, rodzina, siostry, śpiew, Świetlik, syrena, syrenki, Syrenki z Koralowego Zakątka, szkoła, talent, Wielka podróż. Syrenki z Koralowego Zakątka, Wielkie marzenia. Syrenki z Koralowego Zakątka, Wydawnictwo Świetlik, żółw, żółwie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja