Jeden dzień – przedpremierowa recenzja patronatu

Tytuł: Jeden dzień
Seria: Strażnik Klejnotu
Autorka: Katarzyna Rygiel
Okładka: Przemysław Szukaj
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2023

Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Przepełniona wzruszeniem, ale i niezwykłą czytelniczą satysfakcją skończyłam właśnie lekturę trzeciej części wyjątkowej serii o młodych przyjaciołach z Warszawy, którzy otrzymali szansę podróżowania… w czasie.

,,Jeden dzień” to tuż po ,,Strażniku Klejnotu” i ,,Wszystkich zaułkach przeszłości” kolejna książka Katarzyny Rygiel, w której w sposób mistrzowski łączy ona historyczne fakty z dziecięcą fantazją, wielkimi emocjami oraz ponadczasowymi wartościami. Jest mi niezmiernie miło poinformować i przepełnia mnie ogromna duma, że mogłam objąć ten tytuł bajkochłonkowym patronatem medialnym. 

Nieuniknione podróże w czasie

Kolejny raz powracamy do duetu przyjaciół – Felka oraz Uli, którzy tylko z pozoru są zwykłymi, warszawskimi nastolatkami. W rzeczywistości oboje mają za sobą już kilka rund podróży w czasie, dziewczynka posiada dodatkowo pewne, niezwykłe pochodzenie, a chłopiec przyjaźni się z… bazyliszkiem. 

Tym razem jednak Ula dość jasno stawia granicę dotyczącą tych eskapad. Zdecydowanie nie ma ochoty na kolejne skoki w przeszłość, bo uczona doświadczeniem, wie jak niezwykle ryzykowne jest to zajęcie. Z drugiej strony los ma co do nich inne plany. Szybko okazuje się, że tym razem sprawa komplikuje się tak bardzo, że tylko obecność dzieci może ustrzec od błędu Janka – dziadka Felka z czasów, kiedy sam był wyrostkiem. Poza tym o pomoc prosi bohaterów sama Syrena, a jej jak wiadomo nie sposób odmówić.

Powstanie warszawskie i jego nieodwracalne konsekwencje

,,Jeden dzień” skupia się przede wszystkim na pierwszych dniach powstania warszawskiego, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Janek, wówczas 10-letni chłopiec, mieszka z rodzicami i bratem w jednej z kamienic na ulicy Jasnej. Jako jedyny z rodziny wychodzi cało z bombardowania mieszkania czwartego dnia powstania, a następnie przez wiele, wiele lat nie może pogodzić się z ich stratą.

Kiedy odkrywa umiejętność przemieszczania się w czasie, postanowią zmienić przyszłość i wpłynąć na losy swoich bliskich. Z pomocą swojego wnuka Felka oraz jego przyjaciółki Uli, decyduje się ochronić rodzinę przed tragiczną śmiercią. Czy jednak przyszłość można odmienić? Jakie konsekwencje może mieć taka ingerencja? Co musi się wydarzyć, żeby Janek (a może dorosły już Jan) zmienił swój punkt widzenia?

Żyć tu i teraz

Książka ,,Jeden dzień” zaskakuje czytelników i mimo ponad 400 stron fabuły przeplatanej historycznymi ciekawostkami – angażuje każdego, kto tylko pozwoli jej się lepiej poznać. Autorka w doskonały sposób buduje narrację, oferując odbiorcom niebanalne i emocjonujące zwroty akcji.

Między wątek głównych bohaterów – trójki dzieci z różnych czasów, wplata także nie mniej istotne postaci siostrzanych syren, przemiany jednej z nich oraz nawet… tematu miłosnego uniesienia, który wydaje się zwalczać zło i wpływać na osobowość.

Podczas lektury z pewnością uronicie kilka łez wzruszenia, ale przede wszystkim – jak każdorazowo po przygodzie z tą serią, zapragniecie przejść się uliczkami współczesnej Warszawy, odpocząć na ławce w pobliżu Wisły i z sentymentem patrzeć na beztroskich i uśmiechniętych mieszkańców, którzy mogą żyć tu i teraz.

Polecam ,,Jeden dzień” oraz całą serię ,,Strażnika Klejnotu” (najlepiej w kolejności chronologicznej) każdemu czytelnikowi powyżej 10 roku życia. To jeden z najbardziej wartościowych cyklów polskiej literatury dziecięcej, który powinien stać się szkolną lekturą.

Link do strony Wydawnictwa: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/jeden-dzien-straznik-klejnotu/

OFICJALNA PREMIERA: 11.01.2023 rok


Poprzedni wpis
Surwiło – recenzja komiksu
Następny wpis
Donżon: Wydanie zbiorcze 4 – recenzja komiksu
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, 2023, Bazyliszek, blog książkowy, Dwukropek, historyczne książki dla dzieci, II wojna światowa, Jeden dzień, Katarzyna Rygiel, książki dla dzieci, podróże w czasie, powieść dla dzieci, Powstanie Warszawskie, Przemysław Szukaj, przyszłość, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, serie książek dla dzieci, Strażnik Klejnotu, syrena, syreny, Warszawa, ważne książki dla dzieci, Wisła, Wydawnictwo Dwukropek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja