Donżon: Wydanie zbiorcze 4 – recenzja komiksu

Tytuł: Donżon: Wydanie zbiorcze 4
Seria: Donżon
Scenariusz: Joann Sfar, Lewis Trondheim
Rysunki: Mazan, Jean-Christophe MENU, YOANN, KILLOFFER, BEZIAN, STANISLAS, KERAMIDAS
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Timof Comics
Rok wydania: 2022
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna

Ten, kto regularnie wypatruje kolejnych tomów jednej z najbardziej imponującej sagi komiksowej, może odetchnąć z ulgą. Czwarte wydanie zbiorcze jest już dostępne, oferując tym samym siedem zupełnie nowych opowieści, które przeplatają się – czy to ze względu na bohaterów, czy miejsca akcji, a nawet pojedyncze wątki – w jednej z najbardziej epickich i fantastycznych historii wszech czasów.

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji poznać tego uniwersum, polecam recenzję wcześniejszych części:

Donżon Monstra

,,Donżon: Wydanie zbiorcze 4” to kolejny popis umiejętności narracyjnych Joanna Sfara oraz Lewisa Trondheima. Tym razem do współpracy zaproszono następujących rysowników: Mazan, Jean-Christophe MENU, YOANN, KILLOFFER, BEZIAN, STANISLAS oraz KERAMIDAS. 

Wybrane opowieści należą w całości do cyklu ,,Donżon Monstra” i są związane z drugorzędnymi postaciami Donżonu. Monstra, to zaraz obok Epoki Zenitu, Świtu oraz Zmierzchu znacząca seria, wypełniająca luki fabularne z głównej linii historii. Nie znaczy to jednak, że w tych komiksach nie pojawiają się również pierwszoplanowi ulubieńcy z poprzednich publikacji.

Fikcyjna droga do Donżonu

Tym razem podążymy tropem Wilhelma de la Kur, którego postać pięknie spina klamrowo całe wydanie czwarte. Jak możecie pamiętać z poprzednich komiksów, kurczak o wątpliwej moralności stał się posiadaczem wielkiego Miecza Przeznaczenia. Miecza, który swoją drogą robi wszystko, żeby tylko pozbyć się swojego nowego nabywcy. 

Za jego namową Wilhelm trafia do oberży potworów, które mają ochotę go zjeść. Wykorzystuje jednak swoją siłę perswazji, a przede wszystkim – nadarzającą się okazję zarobku, aby w asyście krwiożerczych bestii wyruszyć w fikcyjną drogę do Donżonu.

Mieczysandra kontra mitologia

Kolejne historie dotyczą przygód Alcybiadesa, niepozornego monstra o imieniu Grogo, intrygującej przemiany bohaterki Topieliczki czy – przedstawionej w zmienionej narracji opowieści o braterskiej relacji zatytułowanej ,,Żołnierze honoru”. Najwięcej emocji czeka na czytelników jednak (w mojej opinii) z końcem tego wydania, gdzie przedstawione zostały dzieje miasteczka Vaucanson. To także moment, gdzie fabuła zawraca i ponownie mamy do czynienia z działalnością de la Kura.

,,Donżon: Wydanie zbiorcze 4” w ogólnym podsumowaniu to wciąż doskonały przykład absurdalnego poczucia humoru (tłumaczowi Wojciechowi Birek także należy się uznanie, m.in. za nazwanie miecza imieniem Mieczysandry), angażującej fabuły, przerysowanych bohaterów będących kalką postaci z rycerskich eposów czy przewrotnie mitologizowanych wątków. 

Czwarte wydanie poszerza czytelnikom znajomość tego fantastycznego uniwersum. Złożona narracja, mistrzowsko pomyślane intrygi oraz zazębiające się wydarzenia to prawdziwa gratka dla każdego fana komiksu.

Polecam tę pozycję każdemu powyżej 16 roku życia. Ze względu na swoje dopracowane i robiące wrażenie wydanie, świetnie sprawdzi się w roli prezentu.

Link do sklepu Wydawnictwa: https://sklep.timof.pl


Poprzedni wpis
Jeden dzień – przedpremierowa recenzja patronatu
Następny wpis
Z pamiętnika babci – recenzja książki dla dzieci
Tags: +100, +16, +17, +18, 2022, BEZIAN, blog książkowy, Donżon, Donżon: Wydanie zbiorcze 4, fantastyka, Jean-Christophe MENU, Joann Sfar, KERAMIDAS, KILLOFFER, klasyka komiksu, komiksy dla dorosłych, komiksy młodzieżowe, komiksy na prezent, Lewis TRONDHEIM, Mazan, przemoc, recenzje komiksów, seria komiksowa, STANISLAS, Timof, Timof comics, Wojciech Birek, Wydawnictwo Timof, Yoann

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja