Z pamiętnika babci – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: Z pamiętnika babci
Autorka: Ellen DeLange
Ilustracje: Ilaria Zanellato
Tłumaczenie: Karolina Marcinkowska
Wydawnictwo: Kropka
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Zanim zaczęłam pisać recenzje, pisałam pamiętnik. Traktowałam moje zapiski jak kapsułę czasu, do której można w każdej chwili wsiąść i przenieść się w przeszłość. Pisanie pamiętników ma bowiem w sobie jakiś ponadczasowy urok, który nigdy nie wychodzi z mody. A już możliwość odczytania wspomnień dzieciom lub wnukom to prawdziwa magia łącząca pokolenia.

Przekonała się o tym pewna dziewczynka o imieniu Lissy, która została bohaterką książki ,,Z pamiętnika babci” autorek Ellen DeLange oraz Ilarii Zanellato. To pełna wzruszeń opowiastka mówiąca o tym, że każdy staruszek był kiedyś młody. Wystarczy jednak posłuchać historii, aby ponownie przywrócić człowiekowi chwile z lat jego dzieciństwa.

Prezent urodzinowy dla babci

Lissy jest tego dnia bardzo podekscytowana. Mama zabiera ją do babci. Zanim finalnie dotrą do celu, odwiedzają jeszcze kwieciarnię i sklep. Dzisiaj babcia ma urodziny, a dziewczynka chce jej zrobić piękną niespodziankę. Staruszka wita wnuczkę ciastem oraz herbatą. Zostają same i wreszcie mają okazuję porozmawiać.

Okazuje się, że Lissy podarowała babci na urodziny pamiętnik. Dziewczynka nie jest jednak pewna do czego służy, kobieta postanawia więc wytłumaczyć jej to na przykładzie.

Pamiętniki wspomnień

Babcia Lissy od wielu lat prowadzi pamiętniki. Ma całą półkę zeszytów, które opisują ważne dla niej chwile. Wybiera z nich jeden, w którym miała niemal tyle lat, ile teraz ma jej wnuczka. Pokazuje dziewczynce, że pamiętnik może skrywać różne opowieści. Odczytuje kilka z nich sprawiając, że Lissy zupełnie zapomina, że nie słucha historii o jakieś fantastycznej, wymyślonej bohaterce, ale że są to wspomnienia jej własnej babci.

Łatwo się domyślić kontynuacji tej historii. Bo czy może być inaczej niż, że Lissy także zapragnie zapisywać swoje ważne chwile na kartkach pamiętnika?

Książka ilustrowana dla dzieci

,,Z pamiętnika babci” to pięknie ilustrowana książka, której strony wypełniają bogate w detale obrazy. Ciepłe kolory przeplatają się z przygaszoną paletą rozkładówek, na których możemy oglądać wspomnienia głównej postaci. 

Dom babci to z kolei przytulne miejsce, jakiego nie chce się opuszczać, a same bohaterki charakteryzują się intensywnymi, czerwonymi rumieńcami na policzkach. Do uchwycenia jest ich podobieństwo. Szczególnie oczy wydają się być oczami czasami staruszki i dziewczynki, innym razem – dwóch małych dziewczynek.

Polecam ,,Z pamiętnika babci” jako wyjątkową książkę na Dzień Babci, ale także jako lekturę do czytania o każdej porze roku. To wspaniała okazja do wspólnych rozumów o przeszłości, snucia wspomnień i po prostu miłego spędzania czasu razem.

Będzie odpowiednia dla dzieci już powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwokropka.com.pl/ksiazki/62-z-pamietnika-babci


Poprzedni wpis
Donżon: Wydanie zbiorcze 4 – recenzja komiksu
Następny wpis
Nowy komiksy o Myszce Miki – recenzja
Tags: +5, +6, +7, +8, +9, 2023, babcia, blog książkowy, Dzień Babci, Ellen DeLange, Ilaria Zanellato, ilustrowane książki, Karolina Marcinkowska, Kropka, książki dla dzieci, młodość, pamiętnik, recenzent książek, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, urodziny, urodziny babci, wspomnienia, Wydawnictwo Kropka, Z pamiętnika babci

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja