Książki na Dzień Babci i Dziadka – zestawienie

Są takie święta, które powinno obchodzić się każdego dnia. Należy do nich oczywiście pamięć o ukochanych Babciach i Dziadkach, którzy wielokrotnie zastępują dzieciom rodziców, bezinteresowanie się nimi opiekują i potrafią być przy tym niezwykle kreatywni.
Z okazji ich zbliżającego się święta, czyli Dnia Babci i Dziadka, przygotowałam zestawienie książek, w których są oni głównymi bohaterami. Część pozycji można czytać wraz z nimi, niektóre poruszają trudne tematy pożegnania, a jeszcze inne ukazują piękno wielopokoleniowej relacji.
Książki ułożone są w kolejności alfabetycznej. 

 


1. Tytuł: Babcie od A do Z
Autorka: Raquel Díaz Reguera
Ilustracje: Raquel Díaz Reguera
Wydawnictwo: Debit
Rok wydania: 2018

Polecany wiek dzieci: 6+

Fantastyczna galeria rozmaitych babć, ich charakterów oraz pasji. Autorka uszeregowała różne typy dojrzałych kobiet według ich najbardziej charakterystycznego przymiotu. Opisuje zatem babcie, które oddają się zajęciu krawiectwa, babcie, które kochają pichcić, babcie, które cały wolny czas spędzają na pracach w ogrodzie i wiele, wiele innych.

→ RECENZJA BABCIE OD A DO Z 

2. Tytuł: Beskid bez kitu
Autorka: Maria Strzelecka
Ilustracje: Maria Strzelecka
Wydawnictwo: Libra
Rok wydania: 2020

Polecany wiek dzieci: 8+

Bohaterką jaką poznajemy w pierwszej kolejności jest mała dziewczynka – Terka. Teresa na co dzień chodzi do szkoły i trochę się tam nudzi. Kiedy zaczynają się wakacje i przeprowadza się do przyszywanej babci, która ma się nią zajmować, odkrywa starą cerkiew. Razem z babcią wystawia przedstawienie – nietypową interpretację Czerwonego Kapturka i buduje fort, który ma być tylko jej tajemnicą. 

→ RECENZJA BESKID BEZ KITU 

3. Tytuł: Chusta babci
Autorka: Åsa Lind
Ilustracje: Joanna Hellgren
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2013 (2018)

Polecany wiek dzieci: 4+

Dwojgiem najważniejszych bohaterów są kuzyn Biliam i jego kuzynka, która jednocześnie sprawuje funkcję narratora całej historii. Babcia dzieci właśnie wróciła ze szpitala i w związku z jej przyjazdem, pojawia się cała rodzina, żeby się z nią zobaczyć. Dzieci w końcu wpadają na pomysł, że z chusty zrobią sobie kryjówkę. Babcia pilnuje do niej wejścia i mają czas, żeby ze sobą porozmawiać. To właśnie ona wydaje się najbardziej rozumieć swoje wnuki. Jest wyrozumiała i sprawia wrażenie, że wie, o czym dokładnie myślą dzieci.

→ RECENZJA CHUSTA BABCI 

4. Tytuł: Cudowna wyspa dziadka
Autor: Benji Davies
Ilustracje: Benji Davies
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2018

Polecany wiek dzieci: 2+

To opowieść o pożegnaniu, ale nie związanym ze smutkiem i tęsknotą. To przyjemne pożegnanie, podczas którego ukochana osoba pozostaje w najpiękniejszym miejscu na świecie. Dziadek zostaje na wyspie, gdzie nie potrzebuje laski, jest zdrowy, może cały dzień odpoczywać i spędzać czas z przyjaciółmi.

→ RECENZJA CUDOWNA WYSPA DZIADKA 

5. Tytuł: Czy umiesz gwizdać, Joanno?
Autor: Ulf Stark
Ilustracje: Anna Höglund
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2016

Polecany wiek dzieci: 6+

Jest historią małego chłopca Bertila, który bardzo chciałby mieć dziadka. Jego kolega Ulf ciągle opowiada jak przyjemnie spędza czas ze swoim. Wspólnie postanawiają poszukać dziadka dla Bertila. Idą do domu starców i tam trafiają na Nilsa, który prawdopodobnie cierpi na chorobę Alzheimera. Z radością przyjmuje wiadomość o posiadaniu wnuka.

→ RECENZJA CZY UMIESZ GWIZDAĆ, JOANNO? 

6. Tytuł: Czyja babcia?
Autorka: Stina Wirsen
Ilustracje: Stina Wirsen
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2022

Polecany wiek dzieci: 3+

Być może pamiętacie fabułę ,,Kto się złości?” – w tej książce Miśka nie chciała dzielić się klockami. W ,,Czyja babcia?” nie chce się dzielić… babcią. Bohaterka jest zazdrosna, kiedy jej ukochana osoba poświęca uwagę także kuzynce. Miśka nie lubi więc swojej kuzynki. Nazywa ją głupią oraz myśli, że lepiej by było, gdyby nie miała żadnej przyrodniej siostry.

→ RECENZJA CZYJA BABCIA 

7. Tytuł: Dziadkowie, piranie i inne historie
Autorka: Rocio Bonilla
Ilustracje: Rocio Bonilla
Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2021

Polecany wiek dzieci: 4+

W książce poznajemy przede wszystkim głównego bohatera Nikosia oraz jego dziadka Roderyka. Jest to książka, którą zupełnie inaczej odbierają dzieci, a inaczej dorośli. Świadomy czytelnik dostrzeże w tej pozycji wyborne poczucie humoru oraz wielokrotne mrugnięcia okiem autorki do odbiorców. Pokazuje ona jak wiele wspólnego mają ze sobą ludzie starsi i dzieci – zarówno ci jak i tamci nie przejmują się konwenansami, robią to, na co mają ochotę, są beztroscy oraz wpadają na mnóstwo kreatywnych pomysłów.

→ RECENZJA DZIADKOWIE, PIRANIE I INNE HISTORIE 

8. Tytuł: Hej, Przedziadku!
Autor: Paul McCartney
Ilustracje: Kathryn Durst
Wydawnictwo: Tekturka
Rok wydania: 2020

Polecany wiek dzieci: 4+

To obrazkowa opowiastka, której fabuła zbudowana jest na motywie podróży. Wnuczki Przedziadka – Lucy, Tom, Em oraz Bob spędzają weekend u dziadka i nudzą się ze względu na brzydką pogodę. Staruszek jednak ma pewne nietypowe umiejętności, które sprawiają, że nawet taki dzień może zamienić się w niezwykle emocjonującą przygodę!

→ RECENZJA HEJ, PRZEDZIADKU! 

9. Tytuł: Lato Stiny
Autorka: Lena Anderson
Ilustracje: Lena Anderson
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2016

Polecany wiek dzieci: 3+

Autorka posłużyła się postacią samotnego staruszka Bujdy, który tak się nazywa, ponieważ ciągle opowiada zmyślone historie. Stina jeszcze nie wie, że opowieści starszego mężczyzny nie są prawdą, ale lubi ich słuchać. Razem z dziadkiem odwiedzają go i za pomocą małych gestów poprawiają mu nastrój. Ich towarzystwo działa na niego kojąco, podobnie jak lektura tej książki działa na słuchaczy.

→ RECENZJA LATO STINY 

10. Tytuł: Lato u babci
Autor: Benji Davies
Ilustracje: Benji Davies
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2019

Polecany wiek dzieci: 3+

To historia o międzypokoleniowej przyjaźni, więzi pomiędzy wnukiem a jego babcią oraz wspaniałej zabawie, która łączy każdego, niezależnie od wieku. Książka jest, jak zawsze w przypadku tego autora, pięknie ilustrowana. Malarskie obrazki pozwalają przenieść się nam do świata nieposkromionej, ale i pięknej natury.

→ RECENZJA LATO U BABCI 

11. Tytuł: Linie na twarzy babuni
Autorka: Simona Ciraolo
Ilustracje: Simona Ciraolo
Wydawnictwo: Czytalisek
Rok wydania: 2023

Polecany wiek dzieci: 3+

Książka rozczula, poszerza horyzonty i ukazuje temat starości jako coś pełnego tajemnic oraz interesującego. Zmarszczki stają się tutaj powodem do dumy oraz miłości. Sugerują dzieciom, że ich posiadanie wiąże się z wieloma wydarzeniami w życiu i może być jednym z powodów do okazywania szacunku wobec starszych. 

→ RECENZJA LINIE NA TWARZY BABUNI 

12. Tytuł: Moja babcia, mój dziadek
Autorka: Małgorzata Swędrowska
Ilustracje: Joanna Bartosik
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2020

Polecany wiek dzieci: 3+

To katalog w którym odnajdziemy przynajmniej kilka znajomych nam cech kojarzących się z bliskimi. Być może będzie to ilustracja przedstawiająca dziadka grającego na komputerze w pasjansa czy babcię spędzającą czas w ogrodzie. Inne kadry pozwolą nam na chwilę refleksji. Zobaczymy dziadka, który tęsknie spogląda w zdjęcie babci czy dziadka podziwiającego uczącego się chodzić wnuka.

→ RECENZJA MOJA BABCIA, MÓJ DZIADEK 

13. Tytuł: Mój dziadek był drzewem czereśniowym
Autorka: Angela Nanetti
Ilustracje: Anastasia Stefurak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018

Polecany wiek dzieci: 9+

To bardzo ciepła historia, której głównym tematem nie tylko jest przemijanie, ale przede wszystkim rodzina i miłość. To, jacy jesteśmy, jest przeważnie wypadkową tego, kim byli ludzie, którymi się otaczaliśmy. Nawet, jeżeli będziemy zaprzeczać lub starać się nie zauważać podobieństw, finalnie i tak je w sobie odkryjemy.

→ RECENZJA MÓJ DZIADEK BYŁ DRZEWEM CZEREŚNIOWYM 

14. Tytuł: Nie bój się, dziadku!
Autor: Paweł Pawlak
Ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2020

Polecany wiek dzieci: 3+

Książka opowiada historię małej króliczki Stefci, która podróżuje na parę dni do swoich dziadków. Nie jest najszczęśliwsza z tego powodu – wie, że będzie tęsknić za mamą i trochę… boi się dziadka. To dość zamknięty w sobie dorosły, który trzyma dubeltówkę i chętnie dzieli się swoimi przestarzałymi poglądami. Stefcia jednak jest niezwykle rozsądna jak na swój wiek, dużo czyta i wie, że nawet takie duże króliki jak jej dziadek mogą mieć swoje chwile słabości (i nie zawsze mają rację). 

→ RECENZJA NIE BÓJ SIĘ, DZIADKU! 

15. Tytuł: Opowieści dziadka profesora
Autorzy: Telmo Pievani, Andrea Vico
Ilustracje: Nicolo Mignolini
Wydawnictwo: Levyz
Rok wydania: 2022

Polecany wiek dzieci: 8+

Giulia to ważna postać dla fabuły. Dziewczynka lubi spędzać czas u swoich dziadków – Bruna oraz Laury. Bardzo liczy na to, że razem odwiedzą supermarket i będzie mogła wybrać dla siebie różne słodkości. Niestety dziadek wpada na inny pomysł.

→ RECENZJA OPOWIEŚCI DZIADKA PROFESORA 

16. Tytuł: Pan Stanisław odlatuje
Autorka: Justyna Bednarek
Ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019

Polecany wiek dzieci: 4+

To opowieść o tytułowym staruszku, który pewnego dnia wysłuchuje w radiu bardzo ciekawej audycji. Dowiaduje się o pewnym mężczyźnie, który przeleciał nad Afryką na krześle ogrodowym. Stanisław chce powtórzyć ten wyczyn, ale postanawia użyć do swoich celów materaca w kwiatki. (…) Pan Stanisław decyduje się odejść, żeby móc ,,z góry” mieć oko na swojego wnuka. To właśnie jemu powierza swojego ukochanego psa. Wie, że z chłopcem będzie bezpieczny i szczęśliwy.

→ RECENZJA PAN STANISŁAW ODLATUJE 

17. Tytuł: Piąta babcia Dominika
Autorka: Katarzyna Ryrych
Ilustracje: Anna Wielbut
Wydawnictwo: Kapitan Nauka
Rok wydania: 2019

Polecany wiek dzieci: 8+

Dominik właśnie przyjechał do dziadka na wakacje. Musi stanąć przed wieloma wyzwaniami, którymi są np. poznanie nowej babci oraz próba akceptacji bardzo irytujących kuzynek. Książka jest nowoczesna, zabawna i mądra. Uzupełniona o ilustracje Anny Wielbut będzie trafioną propozycją na czytelnicze wieczory!

→ RECENZJA PIĄTA BABCIA DOMINIKA 

18. Tytuł: Szkoła życia
Autor: Nicolas Vanier
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2019

Polecany wiek dzieci: 14+

Umiejscowiona w zamierzchłych czasach opowieść o relacji chłopca i staruszka, którzy oboje czują się nieco zagubieni. Przede wszystkim jest to książka, w której autor stara się pokazać równowagę pomiędzy człowiekiem, a naturą. Oswajanie przyrody, ale i ludzi, którzy z pozoru zamknięci w sobie i nieprzyjemni, w rzeczywistości okazują się wspaniałymi kompanami.

→ RECENZJA SZKOŁA ŻYCIA 

19. Tytuł: Tututu odkrywa (nie)zwyczajność
Autorka: Anna Świątek
Ilustracje: Anna Świątek
Wydawnictwo: Pactwa
Rok wydania: 2020

Polecany wiek dzieci: 4+

Tututu razem ze swoim dziadkiem oraz kolegą Bato potrafią dostrzec prawdziwe piękno w żuczku gnojarzu, kwitnących rododendronach oraz mieniającej się w słońcu poszewce (to taki miły prezent dla czytelników od wydawnictwa na zakończenie lektury). 

→ RECENZJA TUTUTU ODKRYWA (NIE)ZWYCZAJNOŚĆ 

20. Tytuł: Tututu doświadcza (nie)znanego
Autorka: Anna Świątek
Ilustracje: Anna Świątek
Wydawnictwo: Pactwa
Rok wydania: 2020

Polecany wiek dzieci: 4+

Druga część, podobnie jak jej poprzedniczka, jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą historii. Książka zawiera siedem bogato ilustrowanych rozdziałów, w których ręcznie przygotowane obrazki także są dziełem autorki. Nie da się ukryć, że najsilniejszą więź Tututu ma ze swoim dziadkiem, którego ujmuje sposób myślenia dziecka, a także który potrafi odpowiadać na jej trudne i nietuzinkowe pytania.

→ RECENZJA TUTUTU DOŚWIADCZA (NIE)ZNANEGO 

21. Tytuł: Wdzięczny kwiat
Autorzy: Sarolta Szulyovszky, Luca Morandini
Ilustracje: Sarolta Szulyovszky
Wydawnictwo: Namas
Rok wydania: 2011

Polecany wiek dzieci: 6+

Głównymi bohaterami jest babcia, dziadek oraz ich wnuczka. Mężczyzna prowadzi ogród, w którym kwitną najpiękniejsze kwiaty. Babcię zachwyca szczególnie jeden, który wydaje się z nich najbardziej trwały. Mimo mijających pór roku, on ani nie więdnie i nie marznie. Pewnego dnia jednak znika, podobnie jak babcia, i razem odchodzą do nieba.

→ RECENZJA WDZIĘCZNY KWIAT 

22. Tytuł: Wielka podróż dziadka Eustachego
Autorzy: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2021

Polecany wiek dzieci: 3+

To przede wszystkim historia o poświęceniu i bezgranicznej miłości. O tym, jak dziadek jest w stanie wiele zrobić dla kogoś naprawdę wyjątkowego. Przy okazji książka pozwala najmłodszym czytelnikom, którzy nie potrafią jeszcze czytać – samodzielnie poznawać tę opowiastkę.

→ RECENZJA WIELKA PODRÓŻ DZIADKA EUSTACHEGO 

23. Tytuł: Wojna z dziadkiem
Autor: Robert Kimmel Smith
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2018

Polecany wiek dzieci: 8+

Mieszkanie z dziadkami to zawsze wyjątkowa sprawa. Wielopokoleniowa rodzina w jednym miejscu to mnóstwo zalet, ale także kilka minusów. Przekonał się o tym 10-letni bohater książki ,,Wojna z dziadkiem”, Peter. Na samą myśl, że dziadek zamieszka z nim, bardzo się ucieszył. Kiedy jednak dowiedział się, że będzie musiał oddać swój pokój, a samemu zamieszkać na strychu w zaniedbanym pokoju gościnnym, poczuł się bardzo niesprawiedliwie potraktowany.

→ RECENZJA WOJNA Z DZIADKIEM 

24. Tytuł: Wyjątkowa książka
Autorzy: Wy!
Ilustracje: Milena Machocka
Wydawnictwo: Jupi Jo!/Jedność
Rok wydania: 2022/2023

Polecany wiek dzieci: 3+

Obie książki są do siebie bardzo podobne i tworzą uroczą serię, która doskonale wygląda na regale w duecie (także ze względu na ładnie wykończone grzbiety). Pozycja przeznaczona dla babci ma czerwoną okładkę, a ta dla dziadka jest zielona. W środku jednak są takie same, czyli… zupełnie puste!

→ RECENZJA WYJĄTKOWA KSIĄŻKA 

25. Tytuł: Z pamiętnika babci
Autorka: Ellen DeLange
Ilustracje: Ilaria Zanellato
Wydawnictwo: Kropka
Rok wydania: 2023

Polecany wiek dzieci: 5+

Babcia Lissy od wielu lat prowadzi pamiętniki. Ma całą półkę zeszytów, które opisują ważne dla niej chwile. Wybiera z nich jeden, w którym miała niemal tyle lat, ile teraz ma jej wnuczka. Pokazuje dziewczynce, że pamiętnik może skrywać różne opowieści.

→ RECENZJA Z PAMIĘTNIKA BABCI 

26. Tytuł: Zielona łódź podwodna Przedziadka
Autor: Paul McCartney
Ilustracje: Kathryn Durst
Wydawnictwo: Tekturka
Rok wydania: 2021

Polecany wiek dzieci: 4+

Tęskniliście, ancymony? Bajecznie kolorowe książki w dużym formacie zapraszają do przygód, które nie mają żadnych ograniczeń. W kolejnej książce o kreatywnym Przedziadku i jego gromadce wnucząt, nie tylko zwiedzamy kolejne, inspirujące miejsca, ale dodatkowo… podążamy tropem Przebabci!

→ RECENZJA ZIELONA ŁÓDŹ PODWODNA PRZEDZIADKA 

Poprzedni wpis
Linie na twarzy babuni – recenzja patronatu
Następny wpis
W Dębowym Lesie – recenzja nowej serii
Tags: 21 styczeń, 22 styczeń, babcia, blog książkowy, dziadek, Dzień Babci i Dziadka, książki dla dzieci o dziadkach, książki do czytania z dziadkami, książki na Dzień Babci i Dziadka, książki o dziadkach, najciekawsze książki dla dzieci o babci i dziadku, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek dla dzieci, Święto Dzień Babci i Dziadka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja