Tututu doświadcza (nie)znanego – recenzja

Tytuł: ,,Tututu doświadcza (nie)znanego”

Seria: Tututu

Autor: Anna Świątek

Ilustracje: Anna Świątek

Wydawnictwo: Pactwa

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Poszukujecie wytrwale książki idealnej na zbliżające się jesienne popołudnia? Mam coś wyjątkowego na tę porę roku (ale nie tylko!). Ostatnio ukazała się kolejna część uroczej serii dla dzieci Tututu. W zeszłym roku (2020) dzieliłam się swoimi wrażeniami o ,,Tututu odkrywa (nie)zwyczajność – książce, która była literackim debiutem Anny Świątek i zarazem samego Wydawnictwa Pactwa. W tym wpisie przyglądam się ,,Tututu doświadcza (nie)znanego”, która zapewnia jeszcze więcej filozoficzno-refleksyjnych opowiastek, w prostolinijny sposób opisujących świat.

 

Druga część, podobnie jak jej poprzedniczka, jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą historii. Książka zawiera siedem bogato ilustrowanych rozdziałów, w których ręcznie przygotowane obrazki także są dziełem autorki. 

 

 

 

Przygodę z Tututu rozpoczynamy wraz z końcem lata. Bohaterowie, czyli dziewczynka, jej dziadek, przyjaciel i zarazem rówieśnik Bato, a także postacie poboczne – babcia oraz tato, korzystają z ostatnich promieni słońca. Nie da się ukryć, że najsilniejszą więź Tututu ma ze swoim dziadkiem, którego ujmuje sposób myślenia dziecka, a także który potrafi odpowiadać na jej trudne i nietuzinkowe pytania. To właśnie taka bohaterka, która jest rezolutną dziewczynką zachwyconą światem, ciekawą tego, co ją otacza, mądrą i empatyczną, jest fantastycznym materiałem na książkową przyjaciółkę.

 

Bliscy Tututu jak i ona sama są postaciami niezwykle kreatywnymi. Mali czytelnicy mogą się nimi inspirować oraz dowiedzieć się w jak dobrze znanych nam rzeczach czy zjawiskach, można odkrywać zupełnie coś nowego (dlatego też uważam tytuł za świetnie pomyślany!). Fabuła stawia na bliskość z naturą, poczucie bezpieczeństwa oraz relacje. Odnosi się do uniwersalnych opowieści, które nie mają terminu ważności i w których mogą się zaczytywać całe pokolenia.

 

Sama książka jest przykładem mądrej lektury, której nie potrzeba pełnej napięcia akcji, żeby wciągnąć czytelników na dobre. Szczerze mówiąc cała seria kojarzy mi się z cyklem o żyrafie Bibi z Leśnego Zakątka. Żyrafa nawet pojawia się w drugiej części Tututu! Tuż obok, wydawać by się mogło, myśli przewodniej całego tomu, czyli latania. Główna bohaterka wraz z bliskimi często porusza tematy nieba, wiatru i wznoszenia się w chmury. Doskonale podkreślają one charakter jesieni, sprawiając, że każdy oprócz obserwowania kołyszących się na wietrze złotych liściach, będzie także otulał się kocykiem i grzał stopy przy kominku lub kaloryferze. 

 

 

 

No dobrze, ale co finalnie dzieje się ze wspomnianą przeze mnie żyrafą? Czy jesień niebawem się kończy? Czym będą zajadać się bohaterowie na kolacji, na którą zmierzają w ostatnim rozdziale? Czuję, że ,,Tututu doświadcza (nie)znanego” kończy się zbyt szybko. Brak jej zamknięcia i choć kilku słów na do widzenia (bo mam głęboką nadzieję, że seria będzie niezmiennie kontynuowana). Może jednak moje wrażenia biorą się właśnie z faktu, że książka, którą czyta się tak dobrze, nigdy nie będzie dla czytelnika zbyt długa? 

 

Sięgnijcie po ,,Tututu doświadcza (nie)znanego”, żeby samodzielnie odpowiedzieć na tę wątpliwość.  Polecam tę lekturę wszystkim powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwopactwa.pl/sklep/

 

 

Poprzedni wpis
Światła Północy. Uczennica Wyroczni. Tom 2 – recenzja
Następny wpis
Najważniejsze książki dla dzieci o ekologii
Tags: +4, +5, +6, +7, 2021, Anna Świątek, blog książkowy, książki dla dzieci, książki dla dzieci które warto mieć, książki filozoficzne dla dzieci, książki na prezent dla dziecka, nowości książkowe, Pactwa, recenzent książek, recenzje książek, tutu, Tututu, Tututu doświadcza (nie)znanego, Wydawnictwo Pactwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja