Ciekawostki
0

Najważniejsze książki dla dzieci o ekologii

We wrześniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (16 wrzesień), Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (od 16 do 22 września), Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk (19 września), Europejski Dzień bez Samochodu (22 września), Dzień Morza (28 września) i w końcu Sprzątanie Świata (od 21 do 23 września). To dość dużo powodów, żeby powiedzieć sobie o tym czym jest ekologia, co my możemy zrobić, żeby poprawić nasze otoczenie oraz jak kształtować świadomość najmłodszych, żeby w przyszłości było tylko lepiej.

 

Z tej okazji przygotowałam listę kilku moich ulubionych książek na ten temat. W tym wpisie opowiem skrótowo o każdej z nich, podam przykłady ich wykorzystania, a także wspomnę o sugerowanym przedziale wiekowym. To co, jesteście gotowi na solidną dawkę ekologicznej wiedzy?

 

Książki o śmieciach 

 

 

Gdybym od dobrych kilku lat nie śledziła uważnie rynku książki dla dzieci, pewnie nie uwierzyłabym, że powstało tyle świetnych pozycji o śmieciach. Wybrałam trzy najciekawsze z nich, które uświadamiają jak istotne jest rozsądniejsze podejście do kwestii zużywania surowców, przetwarzania ich czy segregacji.

 

 

Tytuł: Śmieciogród

Autor: Ola Woldańska-Płocińska

Ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska

Wydawnictwo: Papilon

Rok wydania: 2019

 

To książka, która jest częścią większego cyklu uświadamiającej literatury dla najmłodszych. Pierwsza z serii, czyli ,,Zwierzokracja zupełnie mnie zauroczyła – do tego stopnia, że byłam niemal przekonana, że każda kolejna propozycja autorki Oli Woldańskiej-Płocińskiej będzie niezwykle wartościowym doświadczeniem.

 

,,Śmieciogród” przemawia do czytelników za sprawą dużych, graficznych ilustracji. Ta lektura nie patyczkuje się z odbiorcą – mówi wprost o problemach, tłumaczy czym jest zero waste, ale także uzbraja w narzędzia, którymi można zmieniać przyzwyczajenia swoje i swoich bliskich. 

 

 

Tytuł: Śmieci – Jak uniknąć śmieciowej katastrofy? Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci

Autor: Gerda Raidt

Ilustracje: Gerda Raidt

Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2019

 

Ta książka podchodzi do tematu bardziej holistycznie. Poruszane w niej kwestie chemiczne czy biologiczne pozwalają lepiej zrozumieć jak powstają przedmioty, ale także – co się z nimi dzieje po tym, kiedy je wyrzucimy.  Autorka podąża tropem różnych śmieci, pozostawiając czytelnikom możliwość wyboru – tego, co zrobimy z czymś, co jest nam już niepotrzebne. 

To swego rodzaju mini-podręcznik, który powinno praktykować się w szkołach od najmłodszych lat.

 

 

Tytuł: Co zrobić z tą górą śmieci?

Autorzy: Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś

Ilustracje: Maciek Blaźniak

Wydawnictwo: Adamada

Rok wydania: 2020

 

Jeżeli potrzebujecie jeszcze silniejszej motywacji, żeby zająć się kwestią śmieci w bliskim otoczeniu – sięgnijcie po tę książkę. Wszystkie informacje są w niej jasno podzielone według zagadnień. Co więcej, oferuje ona rozmaite wyzwania, a także w jasny i bardzo konkretny sposób podpowiada, co zrobić w danej sytuacji.

Wiem także, że świetnie sprawdza się na zajęciach w szkole lub przedszkolu, a dzieci uwielbiają jej proste, ale i graficzne ilustracje.

 

BONUS – gra planszowa

 

 

Tytuł: Akcja segregacja. Pogromcy śmieci

Wydawnictwo: Jawa

Czas gry: ok. 30 minut

Ilość graczy: 1-5

 

Bonusowo podrzucam przypominajkę o planszówce, która pomaga w lepszym rozumieniu segregacji śmieci. Za sprawą dołączonych do niej pojemników oraz karteczek z rozmaitymi przedmiotami z różnych kategorii, dziecko szybko nauczy się jaki śmieć powinien trafiać do jakiego kubła.

 

Książki o wodzie

 

 

Wybrałam dwie książki o wodzie, które są bardzo ściśle ukierunkowane w tym temacie. Wielu osobom może się wydawać, że Ziemia posiada nieograniczone zasoby wody, o które nie musimy się martwić. Postępujące zmiany klimatyczne wpływają także na jakość wody oraz jej dostępność (lub brak). Te dwie powyższe lektury nie tylko tłumaczą czym jest źródło życia, ale również jak zachowuje się ono w przyrodzie i czy my ludzie, mamy na nie jakikolwiek wpływ.

 

 

Bajki ekologiczne

 

 

Nie do wszystkich dzieci trafiają popularnonaukowe książki. Jedne, a i często po prostu te najmłodsze najchętniej uczą się, wsłuchując w angażującą fabularną opowiastkę. Powstało wiele książek, których wątek opiera się na ratowaniu przyrody czy świadomym dbaniu o środowisko. Wybrałam po raz kolejny kilka pozycji (dla maluchów w różnym wieku), które przybliżą im ten temat. Najciekawsze bajki dla dzieci to takie, w których prawda miesza się z fikcją!

 

 

Tytuł: W Robaczkowie

Autor: Katarzyna Biegańska

Ilustracje: Monika Suska

Wydawnictwo: Dwukropek

Rok wydania: 2018

 

Tę książką kocha każdy kilkulatek. Bajkowy świat do którego zaglądamy przez źdźbła trawy to spełnione marzenie dzieci. W Robaczkowie czas mija beztrosko małym bohaterom, do momentu aż… owady nie trafią na pozostawione przez ludzi śmieci. Okazują się one poważnym zagrożeniem, a jedynym rozwiązaniem problemu wydaje się być szybkie sprzątanie.

 

 

Tytuł: Babcocha

Autor: Justyna Bednarek

Ilustracje: Daniel de Latour

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2018

 

Czy istnieją baśnie dla dzieci, w których uczy się zasad ekologii? Moim zdaniem baśnie i legendy to jedne z najbardziej ekologicznych bajek dla najmłodszych! Pełno w nich wiedźm latających na ekologicznych miotłach, znachorek troskliwie wytwarzających lekarstwa i kosmetyki wyłącznie z tego, co znajdą w pobliżu swoich chat czy smoków, recyklingujących żelazne zbroje łącznie z ich właścicielami.  

,,Babcocha” jest lekturą, za którą przemawia poczucie humoru, wartościowy tekst i subtelne wątki ekologiczne.

 

 

Tytuł: Orka w wannie

Autor: Hania Buch

Ilustracje: Hania Buch

Wydawnictwo: Martel

Rok wydania: 2019

 

Była już bajka współczesna, współczesna baśń, czas na… współczesną poezję! Wiersze dla dzieci robią dużą furorę, ponieważ łatwo wpadają w ucho, a ich rytm uspokaja najmłodszych i pozwala im się skupić. Autorka ,,Orki w wannie” postanowiła opowiedzieć abstrakcyjną historię za pomocą wierszowanego tekstu, który kryje w sobie ważne przesłanie. 

Orka w wannie jest czymś podobnym do słonia w pokoju – wszyscy wiedzą, że tam jest, ale niewiele osób chce o nim mówić. Na szczęście tutaj wkraczają najmłodsi, którzy na szczęście zawsze poruszają niewygodne dla dorosłych tematy.

 

Książki o zmianach klimatycznych

 

 

Wiele mówi się o drastycznych zmianach klimatu. Dorośli na własnej skórze przekonują się jak różni się pogoda współczesna, od tej z lat dzieciństwa. Zimy są łagodniejsze, silniej dokuczają upały, poziom wód niebezpiecznie się podnosi. W jaki sposób opowiedzieć dzieciom o zmianach klimatycznych tak, żeby ich nie przestraszyć, a jedynie wytłumaczyć dane zjawisko i uświadomić jak ważne są te zmiany? Odpowiedzią na to długie i wielokrotnie złożone pytanie są poniższe książki.

 

 

Tytuł: Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie klimatu

Autor: Marc ter Horst

Ilustracje: Wendy Panders

Tłumaczenie: Alicja Oczko

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

 

Bardzo treściwa i sumiennie przygotowana pozycja, która odpowiada na niemal wszystkie zagadnienia związane ze zmieniającym się otoczeniem. Wiele z jej rozdziałów skupia się przede wszystkim na zagadnieniach chemicznych i ściśle przyrodniczych. Za pomocą wyjaśnienia ich procesów, czytelnik zdaje sobie sprawę jak dane elementy wpływają na całokształt funkcjonowania świata.

 

 

Tytuł: Ocieplenie klimatu

Autor: Kristina Scharmacher-Schreibei

Ilustracje: Stephanie Marian

Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2020

 

Ta książka jest czymś w rodzaju manifestu. Daje dzieciom i młodzieży narzędzia, które zmieniają sposób myślenia dorosłych, ale także utrwalają dobre nawyki. O ile poprzednia książka skupiała się na tekście, tutaj zdecydowanie bardziej postawiono na grafikę – to obrazki (wszak dzieci wychowują się obecnie w świecie memów) mają działać na ich wyobraźnię i wpływać na przyszłe wybory.

 

 

Tytuł: Klimat. To, o czym dorośli ci nie mówią

Seria: To, o czym dorośli ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski

Ilustracje: Max Skorwider

Wydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2020

 

Ta książka należy do jednej z moich ulubionych serii pozycji popularnonaukowych. Za pomocą dużych dawek poczucia humoru, w bardzo prostych słowach i za pomocą przejrzystego składu opowiada się dzieciom o tematach, których rzadko podejmują się nawet dorośli. W przypadku książki o klimacie podano wiele interesujących danych i ciekawostek, które pobudzają wyobraźnię i motywują do działania. Jest to jedna z tych pozycji, która zdecydowanie powinna zostać szkolną lekturą.

 

Pozostałe książki o wpływie człowieka na środowisko

 

 

Wpływ człowieka na otoczenie jest z każdym rokiem coraz większy. Nie chodzi jednak tylko o zaśmiecanie naszej przestrzeni czy zużywanie surowców. Często na naszych wyborach tracą także istoty najbardziej bezbronne, a czujące i również potrzebujące korzystać z dobrodziejstw natury, czyli zwierzęta. W tej kategorii umieściłam rozmaite książki, które uzupełniają, ale zdecydowanie nie zamykają tematu lektur ekologicznych. Co roku wydawanych jest kilka nowych, wartościowych pozycji, z którymi zdecydowanie warto się zaprzyjaźnić. To właśnie świeże spojrzenie na stare przyzwyczajenia pozwoli zmienić ten świat na lepsze.

 

 

Tytuł: Plastik fantastik?

Autor: Eun-Ju Kim

Ilustracje: Ji-Won Lee

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2019

 

Skąd wziął się plastik? Dlaczego początkowo genialny wynalazek okazał się jednym z najniebezpieczniejszych i negatywnie wpływających na środowisko koszmarem? Na graficznych kartach tej książki czytelnik odbywa długą i uświadamiającą podróż, która zostawi w nim mnóstwo ciekawostek o jednym z najpopularniejszych materiałów na świecie.

 

 

Tytuł: Ratujmy zwierzęta

Autor: Jess French

Ilustracje: James Gilleard

Tłumaczenie: Sylwia Chojnacka

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2019

 

Ta książka porusza i wprawia w smutek. Nie stawia jednak przysłowiowej kropki nad ,,i”. Pozostawia otwartą furtkę, apelując, że jeszcze wiele można zrobić, żeby zwierzęta, które są już na progu wyginięcia, z powrotem przywrócić na łono przyrody.

 

 

Tytuł: Klimatyczni

Autor: Olga Ślepowrońska

Ilustracje: Weronika Żurowska

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2020

 

I na koniec, coś pozytywnego. Książka o ludziach, którzy nie tylko COŚ robią, ale zmieniają sposób myślenia innych i sami aktywnie wpływają na środowisko. ,,Klimatyczni” są inicjatorami nowego myślenia. Dają motywację do działania oraz pozwalają wierzyć, że wszystko będzie dobrze. Niezwykle inspirującą książka, która także jest niezwykle potrzebna.

 

 

Wszystkie wspomniane w tym wpisie książki i jeszcze więcej, dostępne są na Allegro. Można tam znaleźć pozycje z kategorii literatury dziecięcej (i nie tylko) w najlepszych, konkurencyjnych cenach.

Poprzedni wpis
Tututu doświadcza (nie)znanego – recenzja
Następny wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ. 44
Tags: , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja