Pomóż mi przetrwać! – przyrodnicza seria książek dla dzieci!

Tytuły: ,,Miron w pułapce”, ,,Reginka szuka domu”

Seria: Pomóż mi przetrwać!

Autorka: Ewa Nowak

Ilustracje:  Anna Łazowska

Wydawnictwo: Harper Kids 

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Seria książek ,,Pomóż mi przetrwać” to niezwykle wartościowy cykl dla dzieci, który uświadamia najmłodszych oraz dorosłych jak zachowywać się podczas spotkań z dzikimi zwierzętami.

 

W tym wpisie chciałabym opowiedzieć o dwóch ostatnich nowościach: ,,Miron w pułapce” oraz ,,Reginka szuka domu”. Autorką obu z nich jest Ewa Nowak, a ilustracje stworzyła chyba specjalistka od obrazków ze zwierzakami w Polsce – Anna Łazowska (przy okazji polecam także inne książki z szatą graficzną tej artystki: ,,Hela Foka. Historie na fali i ,,Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry”). 

 

Książki, które ukazały się w ramach serii ,,Pomóż mi przetrwać” są skierowane nawet już dla dzieci w wieku przedszkolnym. Charakteryzują się dużą ilością obrazków, narracją wpisującą się w styl Montessori friendly, ale także krótkimi opowiastkami, które skupiają uwagę najmłodszych i pozwalają im przeżyć swego rodzaju przygodę.

 

Na końcu każdej książki znajduje się także zbiór ciekawostek o danym bohaterze oraz pytania sprawdzają jak uważnie dziecko słuchało opowieści.

 

 

,,Miron w pułapce” jest historią o rodzinie fok, a precyzyjniej szarytek bałtyckich. Można w niej przeczytać nie tylko w jaki sposób tytułowy Miron urodził się na polskiej plaży, ale także jak wyglądał i jak zachowywał się podczas swoich pierwszych dni. 

 

Najbardziej wartościowy jest jednak opis spotkania foki i człowieka. Ludzie z książki nie zachowują się na początku odpowiedzialnie wobec spotkanych szarytek, za co otrzymują zasłużony mandat. Na szczęście w późniejszej części historii mają szansę się zreflektować.

Czytelnicy odwiedzą także z bohaterami bardzo ważne miejsce na mapie bałtyckich plaż, czyli Fokarium na Helu.

 

 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Miron-w-pulapce.-Akademia-madrego-dziecka.-Pomoz-mi-przetrwac,50824194,p.html

 

 

 

Dla odmiany w ,,Reginka szuka domu” poznajemy wyjątkowo mądrego chłopca Stasia, który doskonale wie jak obchodzić się z główną bohaterką w opałach. Regina jest trzmielem, a właściwie królową trzmieli. Budzi się po zimie i rozpoczyna poszukiwania miejsca, gdzie mogłaby założyć gniazdo.

 

To kolejna, barwna książka z tej serii, z której można dowiedzieć się dziesiątek ciekawostek tym razem o niezwykłych owadach! Przeczytamy, skąd trzmiele wiedzą, że któryś z kwiatków jest już pozbawiony nektaru, jaka panuje hierarchia w gnieździe oraz dlaczego robotnice w pewnym momencie przeganiają trutnie. 

 

 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Reginka-szuka-domu.-Akademia-madrego-dziecka.-Pomoz-mi-przetrwac,50824208,p.html

 

Myślę, że zarówno w przypadku pierwszej jak i drugiej pozycji, dużo skorzystają na lekturze nie tylko dzieci, ale i dorośli. Dodatkowym atutem jest wyjątkowo lekkie pióro autorki oraz twarda oprawa i ładne wydanie.

 

Polecam serię ,,Pomóż mi przetrwać” jako obowiązkową lekturę wszystkim czytelnikom i sama z ciekawością zajrzę do kolejnych tomów!

 

 

Poprzedni wpis
Plemiona. Próba bogów – recenzja patronatu
Następny wpis
Drogie ZOO – recenzja kultowej książki kartonowej
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2021, Anna Łazowska, empatia, Ewa Nowak, foka, fokarium, foki, Harper Kids, książka dla dzieci, książki dla dzieci, książki o zwierzętach, Miron w pułapce, Montessori, Montessori friendly, owady, polskie foki, Pomóż mi przetrwać!, recenzja, recenzje książek dla dzieci, Reginka szuka domu, świadomość, trzmiel, Wydawnictwo Harper Kids

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja