Przygody Rysia i Krzysia – uświadamiająca seria dla dzieci

Tytuły: Przygody Rysia i Krzysia. Przyjaciel Pirat, Przygody Rysia i Krzysia. Zabawa na plaży

Seria: Przygody Rysia i Krzysia

Autor: Marta Ostrowska

Ilustracje: Szczepan Atroszko

Wydawca: Fundacja Podróże Bez Granic

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina  

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

Recenzja:

Temat niepełnosprawności nie jest najłatwiejszym, o jakim trzeba rozmawiać z dziećmi. Szczególnie, że w literaturze ciągle jest dość mało publikacji, które mogłyby to ułatwić. Na szczęście trafiłam ostatnio na dwie książeczki, które nie dość, że zostały świetnie napisane, to dodatkowo w jasny i ciekawy sposób opowiadają o niepełnosprawności.

,,Przygody Rysia i Krzysia” to krótka seria (choć w planach jest kontynuacja!), której głównymi bohaterami są bracia. Tytułowi Ryś i Krzyś niewiele się od siebie różnią – lubią podobne rzeczy i są w podobnym wieku. Wyróżnia ich tylko jedna rzecz – jeden z chłopców ma niesprawne nogi. Zupełnie nie przeszkadza im to jednak w korzystaniu z uroków życia i miłym spędzaniu czasu! 

Książki zostały napisane przez Martę Ostrowską i zilustrowane przez Szczepana Atroszko. Wydała je z kolei Fundacja Podróże Bez Granic, która ,,zajmuje się promocją oraz wdrażaniem niekonwencjonalnych form rehabilitacji oraz integracji społecznej osób z niepełnosprawnością (…)” – jak możemy przeczytać na ostatniej stronie pozycji.

,,Przygody Rysia i Krzysia. Przyjaciel Pirat” to pierwsza z serii opowiastka, w której poznajemy trzeciego, równie ważnego bohatera. Chłopcy są bardzo podekscytowani, bo rodzice obiecali im niespodziankę. Po emocjonującym poranku, w którym czytelnik może obserwować codzienność Rysia i Krzysia oraz ich rodziców, wszyscy wsiadają do samochodu i jadą w tajemnicze miejsce. 

Okazuje się, że tą niespodzianką był pies – wyjątkowy pies Pirat, który będzie teraz nie tylko najlepszym przyjacielem całej rodziny, ale także stanie się psem terapeutycznym, a wkrótce i asystującym dla niepełnosprawnego Rysia.

Muszę przyznać, że autorce udało się w tej krótkiej przygodzie przemycić bardzo dużo ciekawych i ważnych informacji na temat roli takich psów w życiu dzieci z niepełnosprawnościami, ale także wątków o odpowiedzialności jaką posiada każdy opiekun czworonoga. 

Podobnie wygląda kwestia z drugą książką – tutaj także znajdziemy mnóstwo przykładów na to, jak wygląda codzienność niepełnosprawnych. Choć ,,Przygody Rysia i Krzysia. Zabawa na plaży” to raczej lektura wakacyjna (letnie wylegiwanie się na plaży w Gdyni to coś, z czego zdecydowanie byłabym teraz zadowolona), to  pokazane tutaj relacje i zachowania są jednak uniwersalne i sprawdzą się o każdej porze roku.

W tej części chłopcy wraz z mamą i Piratem wybiorą się nad morze. Dzięki odpowiednim udogodnieniom będą mogli przejechać przez plażę, a Ryś za sprawą specjalnego pojazdu udostępnionego przez ratownika, będzie miał szansę popływać z rówieśnikami w wodzie. Bohaterów czeka także przejazd autobusem, a czytelnik nauczy się rozróżniać flagi powiewające na plaży i informujące o konkretnych warunkach pogodowych (i nie tylko).

Dodatkowo każda z książek zawiera proste i tematyczne zadania aktywizujące. 

Zarówno ,,Przyjaciel Pirat” jak i ,,Zabawa na plaży” to ciekawe, ale i ważne książki, które będą bardzo przydatne podczas rozmowy z dziećmi na temat niepełnosprawności. Uzmysłowią w jaki sposób nie należy zwracać się do osób poruszających się na wózku oraz jak swobodnie można spędzać z nimi czas! 

Polecam całą serię czytelnikom powyżej 4 roku życia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie poświęconej Rysiowi i Krzysiowi: https://www.rysikrzys.pl

Poprzedni wpis
Opowieści o psach i kotach – podwójna recenzja książek o milusińskich!
Następny wpis
Świat starożytny w 100 słowach – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2020, Fundacja Podróże Bez Granic, książki dla dzieci, książki dla dzieci o niepełnosprawnych, Marta Ostrowska, morze, niepełnosprawność, pies, pies przewodnik, plaża, Przygody Rysia i Krzysia, Przygody Rysia i Krzysia. Przyjaciel Pirat, Przygody Rysia i Krzysia. Zabawa na plaży, recenzje książek, recenzje książkowe, Szczepan Atroszko, wakacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja