Królikula – seria z dreszczykiem dla dzieci!

Horrory, tudzież powieści grozy dla dzieci to dział literatury, który wyjątkowo lubię! Towarzyszący im dreszczyk emocji oraz tajemniczy bohaterowie to coś, co cenią sobie nie tylko dorośli, ale w czym dziką radość odnajdują również najmłodsi. 

 

W tej recenzji chciałabym opowiedzieć o dwóch tomach pewnej serii. ,,Królikula” to książka, która została napisana w 1979 roku, czyli już ponad 40 lat temu! Trzeba jednak przyznać, że niemal wcale się nie zestarzała i dalej czyta się ją z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony! 

 

 

Do tej pory w polskim tłumaczeniu oraz sumptem Wydawnictwa Nowa Baśń ukazały się tomy: ,,Królikula. Kicająca groza” oraz ostatnia nowość – ,,Królikula. Zajazd pod psem”. Autorami tych powieści są Deborah oraz James Howe, a niezwykle klimatyczne ilustracje w stylu noir art doskonale uzupełniają treść. Po angielsku ,,Bunnicula” zyskała ogromną popularność. Łącznie ukazało się 7 książek wydawanych pomiędzy 1979, a 2006 rokiem. W międzyczasie był także emitowany serial powstały na kanwie powieści, który został wyprodukowany przez amerykańską wytwórnię Warner Bros. Animation. 

 

 

Tytuł: ,,Królikula. Kicająca groza”

Seria: Królikula

Autorzy: James Howe, Deborah Howe

Tłumaczenie: Marta Ziegler

Wydawnictwo: Nowa Baśń

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

,,Królikula. Kicająca groza” to historia w której poznajemy głównych bohaterów. Oprócz rodziny Monroe są nimi przede wszystkim zwierzęta. Pies Harold oraz kot Czesław to starzy, dobrzy przyjaciele oraz pupile dwójki rodzeństwa i ich rodziców. Kiedy w domu przypadkiem pojawia się nowy domownik – mały królik, początkowo nie wzbudza to niczyich obaw. Z czasem jednak, kiedy nocą zaczynają dziać się podejrzane rzeczy, kot Czesław zamierza interweniować i odkryć prawdziwą naturę… Królikuli! 

 

Okazuje się, że ta niewinna puchata kuleczka, która w ciągu dnia wyłącznie śpi, nocą nabiera niespotykanego apetytu. Zamiast jednak chrupać słodkie marchewki, ona woli wysysać z nich wszystkie soki! 

 

 

 

 

Kot jest w tej historii zdecydowaniem mózgiem operacji, to oczytany sierściuch, który zrobi wszystko, żeby ratować bezpieczeństwo rodziny. Harold jest towarzyskim psem, który nad wyraz ceni sobie dobre jedzenie (choć ktoś zdecydowanie powinien uświadomić jego oraz rodzinę Monroe, że czekoladowe babeczki dla psa mogą być śmiertelnie niebezpieczne!). Razem tworzą wyjątkowy duet, który narobi sporego zamieszania, próbując wyjaśnić sprawę z Królikulą. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://ksiegarnianowabasn.com/pl/p/Kicajaca-groza.-Krolikula-tom-1/64

 


 

 

 

Tytuł: ,,Królikula. Zajazd pod psem”

Seria: Królikula

Autorzy: James Howe, Deborah Howe

Tłumaczenie: Marta Ziegler

Wydawnictwo: Nowa Baśń

Rok wydania: 2020

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Drugi tom o ,,Królikuli” jest trochę tak jakby… pozbawiony Królikuli! Nie brakuje w nim jednak grozy, tajemniczych zniknięć, śledztwa oraz tajemnic. 

 

,,Królikula. Zajad pod psem” to kolejna część opowieści o nieco naiwnym, ale wyjątkowo dobrodusznym psie Haroldzie oraz jego najlepszym przyjacielu – kocie Czesławie. Rodzina Monroe wybiera się na wakacje, ale tym razem nie mogą zabrać zwierzaków ze sobą. Postanawiają na tydzień ulokować pupilów w Zamku Hau-hau, który obiecuje profesjonalną opiekę na wysokim poziomie.

 

Jak jest jednak naprawdę? Pewnym jest, że zwierzęta nie będą się nudzić podczas swojego pobytu w tym miejscu. Tajemnicze morderstwo, konflikty z innymi psami oraz kotami, a finalnie… nieoczekiwani nowi bohaterowie, to zapowiedź doskonałej historii, przy której można świetnie się bawić. 

 

 

 

 

Ta część także jest uzupełniona pełnymi nastroju tajemnicy szkicami, które zdecydowanie ułatwiają lekturę. Mimo, że część druga jest niemal dwukrotnie bardziej obszerna od pierwszej, dzięki wielu scenom dialogowym i szybko postępującej akcji, czyta się ją niezmiennie z dużym zaangażowaniem. 

 

,,Królikula. Zajazd pod psem” zaskoczy czytelników ilością intryg, ale także możliwością samodzielnego wskazania czarnego charakteru. W chwili, kiedy wszyscy wydają się być podejrzanymi, jednej tylko kot Czesław znajduje prawidłową odpowiedź… po czym sam znika. 

 

Polecam w równym stopniu obie części, jako obietnicę dobrej zabawy i ciekawie spędzonego czasu. Cała seria jest odpowiednia dla czytelników już od 7. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://ksiegarnianowabasn.com/pl/p/Zajazd-pod-psem.-Krolikula-tom-2/125

 

 

Poprzedni wpis
12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy – recenzja
Następny wpis
Tru. Love story – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja