12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy – recenzja

Tytuł: 12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy

Autorzy: Anna Czerwińska-Rydel, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Renata Piątkowska, Eliza Piotrowska, Anna Sójka, Maria Szarf

Ilustracje: Eluta Kidacka

Wydawnictwo: CED (Centrum Edukacji Dziecięcej)

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Będąc dziećmi uczymy się rozpoznawać emocje, rozumieć skąd się one biorą i jakie wnioski wyciągać z ich obecności. Jeżeli nie zrobimy tego podczas naszego dzieciństwa, w dorosłym życiu może być nam jeszcze trudniej zaakceptować chwile ze smutkiem, tęsknotą czy bezradnością.

W książce ,,12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy” znalazło się 12 krótkich opowiadań, ładnie zilustrowanych przez Elutę Kidacką. Każde stara się na przykładzie lepiej wyjaśnić czym jest duma, radość, wstyd, tęsknota, strach, złość, zazdrość, bezradność, smutek, zadowolenie, zaskoczenie i współczucie. Najważniejszym przesłaniem całej książki jest jednak wiadomość, że nie ma złych emocji – wszystkie są tak samo ważne.

Każda historia została napisana przez inną polską autorkę. Wszystkie są niezwykle wciągające, ciekawe i pouczające. Ich bohaterami są najczęściej kilkuletnie dzieci lub dorośli widziani z punktu widzenia małego człowieka, dlatego czytający rówieśnicy bardziej zaangażują się w zbiór zebranych tutaj fabuł.

Poznajemy na przykład opowieść o Franku, który nie dość, że dowiedział się czym jest strach, to zdołał przezwyciężyć swoją obawę przed wielkim sumem. Bardzo ważne jest także opowiadanie o bezradności – emocji, która towarzyszy Jagodzie. Dziewczynka musi wysłuchiwać kłótni rodziców i początkowo zupełnie nie potrafi sobie z tym poradzić. 

Jedne z bajek są prostsze w odbiorze, ale inne to typowe wyciskacze łez, które wzruszają szczęśliwymi zakończeniami lub smutnymi perypetiami bohaterów. 

Autorki pisząc o różnych emocjach, same zaserwowały czytelnikom istny uczuciowy rollercoaster. 

Świetna historia o wiecznie niezadowolonej Oli (Pannie Foch) powinna być lekturą obowiązkową, a z kolei opowieść o tym jak rozróżnić współczucie od litości to cenna lekcja, którą warto przeczytać z dziećmi, a później dodatkowo z nimi na ten temat porozmawiać. 

Książka ,,12 ważnych emocji” jest w zasadzie gotową ,,podkładką” i ważnym wsparciem w przeprowadzaniu dyskusji o całym wachlarzu różnych, ludzkich zachowań. To cenna skarbnica wiedzy, która sprawdzi się nie tylko ze względu na aspekt emocjonalny. 

Dowiemy się z niej także jak ważna jest znajomość numeru 112, jak wygląda czas spędzany w szpitalu czy dlaczego czasem potrzeby innych są ważniejsze od naszych aspiracji. 

Polecam tę książkę wszystkim dzieciom powyżej 5. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/ced/oferta/nauczanie-wczesnoszkolne-6-9-lat/12-waznych-emocji-polscy-autorzy-o-tym-co-czujemy

 


Poprzedni wpis
Wiedźmun. Słodki zapach potwora o zmierzchu – recenzja
Następny wpis
Królikula – seria z dreszczykiem dla dzieci!
Tags: +5, +6, +7, +8, +9, 12 ważnych emocji., 12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym co czujemy, 2020, Agnieszka Frączek, Anna Czerwińska - Rydel, Anna Onichimowska, Anna Sójka, Beata Ostrowicka, bezradność, CED, Centrum Edukacji Dziecięcej, duma, Eliza Piotrowska, Eluta Kidacka, emocje, Joanna Krzyżanek, książki dla dzieci, książki o emocjach dla dzieci, Liliana Fabisińska, Maria Ewa Letki, Maria Szarf, radość, recenzja książkowa, Renata Piątkowska, Roksana Jędrzejewska - Wróbel, smutek, strach, tęsknota, uczucia, współczucie, wstyd, zadowolenie, zaskoczenie, zazdrość, złość

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja