Najwybitniejsi Naukowcy – nowa seria komiksowa dla dzieci

,,Darwin. Ewolucja teorii” jest pierwszą częścią nowej, doskonałej serii komiksowej o nazwie ,,Najwybitniejsi Naukowcy”. W jej ramach od 2009 roku we Francji ukazują się tomiki o wielkich ludziach z jeszcze większymi osiągnięciami! Teraz cykl ten przywędrował do Polski i razem z Wydawnictwem Egmont będzie ukazywał się w przyszłości!

 

Obecnie zostały wydane już dwie części – wspomniana wcześniej o Darwinie oraz ,,Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze”. Autorem scenariusza i rysunków jest Jordi Bayarri, a każdy tytuł był konsultowany merytorycznie z dr Tayrą Lanuzą. 

 

Przeznaczeniem tych komiksów jest edukowanie dzieci i zaznajamianie ich z ważnymi, historycznymi postaciami, ale za pomocą opowieści obrazkowych. Nie są one szczególnie nastawione na dynamiczną fabułę czy interakcje międzyludzkie. Ich zadaniem jest naświetlenie najważniejszych osiągnięć bohaterów, zarysowanie ich życia oraz pokazanie walki z dotychczas panującymi (nie do końca zgodnymi z prawdą) zasadami lub prawami. 

 

 

Tytuł: ,,Darwin. Ewolucja teorii”

Seria: Najwybitniejsi Naukowcy

Scenariusz oraz rysunki: Jordi Bayarri

Tłumaczenie: Agata Ostrowska

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

,,Darwin. Ewolucja teorii” to przewrotny tytuł komiksu o Charlesie Darwinie – autorze teorii ewolucji. Pokazane zostały tutaj perypetie małego chłopca, który pragnął obserwować przyrodę, jednak ambitny ojciec próbował zmusić go początkowo do studiowania medycyny, a następnie teologii. 

 

 

 

 

Darwin za sprawą podróżowaniu, ogólnej sympatii środowiska oraz przede wszystkim niezwykle silnemu nastawieniu na cel – osiągnął swoje zamierzenia. Dużym atutem tej serii jest jednak fakt, że nie pomija ona innych ważnych naukowców, o których bardzo często się zapomina. W tym komiksie wyraźnie widać, że Darwin nie osiągnąłby tak wiele, gdyby nie praca innych osób. 

 

To bardzo cenna lekcja dla wszystkich, którzy chcą robić to, co lubią, ale z jakichś powodów spotykają się z niezrozumieniem otoczenia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Najwybitniejsi-Naukowcy.-Darwin.-Ewolucja-teorii,49962000,p.html

 

 

Tytuł: ,,Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze”

Seria: Najwybitniejsi Naukowcy

Scenariusz oraz rysunki: Jordi Bayarri

Tłumaczenie: Agata Ostrowska

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Z kolei druga część serii, czyli ,,Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze” prawdopodobnie pod względem treściowym będzie znana większej grupie osób (oczywiście ze względu na lokalną popularność głównej bohaterki)… przynajmniej może się tak wydawać! W rzeczywistości jednak autor kolejny raz zawarł w fabule o tej niezwykłej naukowczyni wiele ciekawostek i detali, które (szczególnie w przypadku literatury dziecięcej) często są pomijane.

 

W tej części także pojawia się wiele naukowych terminów oraz nazwisk osób, które współtworzyły sukces państwa Curie. Trzeba przyznać, że cała seria podchodzi z odpowiednią powagą do młodszych czytelników, nie uproszczając faktów, ale przedstawiając je z należytą rzetelnością.

 

 

 

 

Warto wspomnieć, że każda część komiksu uzupełniona jest istotnym komentarzem, szkicami oraz podsumowaniem najważniejszych dat. Szczególnie istotne wydaje mi się to w przypadku samej Marii Skłodowskiej-Curie. Co prawda w treści komiksu pominięto fakt o tym jak bardzo niebezpieczne były materiały, z którymi pracowała naukowczymi, ale słusznie wspomniano o tym w komentarzu przez dr Tomasza Rożka.

 

,,Najwybitniejsi Naukowcy” to bardzo wartościowa seria o ważnych postaciach, przedstawiona w sumienny i ciekawy wizualnie sposób. Jestem pewna, że będzie świetnym uzupełnieniem rozmaitych lekcji. Polecam ją dzieciom powyżej 9 roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Najwybitniejsi-Naukowcy.-Maria-Sklodowska-Curie.-Pierwiastki-promieniotworcze,49961998,p.html

 

 

Poprzedni wpis
Zwierzęta. Pudełko pełne zabawy – recenzja
Następny wpis
Mieszkańcy prehistorycznego świata – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +9, 2021, Agata Ostrowska, album z komiksami, Darwin, Darwin. Ewolucja teorii, Egmont, Jordi Bayarri, komiks, komiksy, komiksy dla dzieci, książki dla dzieci, książki o samochodach dla dzieci, Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze, Najwybitniejsi Naukowcy, naukowcy, recenzje książek dla dzieci, Skłodowska-Curie, Wydawnictwo Egmont, zeszyty komiksowe

2 komentarze. Zostaw komentarz

  • Dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi na tę pozycję. Córka uwielbia komiksy i zaczyna czytać samodzielnie. Akurat Darwin i Skłodowska to tematy w kręgu jej zainteresowań. Strzał w dziesiątkę jak dla nas!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja