Mieszkańcy prehistorycznego świata – recenzja

Tytuł: Mieszkańcy prehistorycznego świata

Autorzy: Helene Rajcak, Damien Laverdunt

Tłumaczenie: Monika Motkowicz

Wydawnictwo: Polarny Lis

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Podobno najczęściej dinozaurami interesują się… przedszkolaki oraz uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej! Ja już dawno, co prawda, ten etap mam za sobą, a mimo to – niemal każda książka z tymi niezwykłymi zwierzętami przyprawia mnie o dreszcze!

Kiedy zobaczyłam ostatnią nowość Wydawnictwa Polarny Lis, od razu poczułam, że będzie to coś wyjątkowego.

 

,,Mieszkańcy prehistorycznego świata” to niezwykle piękna książka obrazkowa Helene Rajcak oraz Damiena Laverdunta. Aktualizuje wiedzę na temat dinozaurów, ale znacznie wykracza poza tę jedną tematykę. 

Pozycja ogólnie jest swego rodzaju opowieścią o historii paleontologii. Pokazuje jak różne odkrycia były interpretowane przez ówczesnych naukowców czy po prostu miłośników-poszukiwaczy i uświadamia jak po nitce do kłębka można dojść do niesamowitych wniosków. 

 

 

 

Jej podział także jest nietypowy. Książkę podzielono nie tylko według okresów, w których żyły określone gatunki, ale także ze względu na same (mniej lub bardziej świadome) wykopaliska. Przykładowo, jednym z pierwszych rozdziałów jest ten poświęcony Dickinsoni, czyli prawdopodobnie najstarszemu, odkrytemu zwierzęciu w historii. Przypomina płaskiego naleśnika, ale według ostatnich badań, istota ta mogła poruszać się po dnie morza. 

 

Najtrafniejszym jednak przykładem obrazującym opracowanie tej książki, będzie ammonoidea, czyli rodzaj amonitu, który znany był już w starożytności. Z każdym kolejnym odkryciem, a przede wszystkim – z rozwojem nauki, można było dowiedzieć się więcej np. na temat wielobarwnej ,,natury” tej skamieniałości. 

 

,,Mieszkańcy prehistorycznego świata” zachwycają nie tylko treścią. Wizualnie pozycja także została dopracowana do ostatniej kreski! Ilustracje przypominają XIX-wieczne ryciny z notatników dawnych przyrodników, a sam skład książki pozwala chłonąć wiedzę, bez poczucia przytłoczenia czy nadmiaru informacji. 

Dodatkowo na końcu książki znajduje się krótkie, bardzo pomocne podsumowanie, którego można także użyć do uporządkowania wiedzy po lekturze. 

 

 

 

Polecam ,,Mieszkańców prehistorycznego świata” nie tylko fanom dinozaurów, choć na ich temat też można odnaleźć tutaj masę ciekawostek. To książka, która oferuje coś więcej – uwzględnia te gatunki, które też są niezwykle ciekawe, ale ze względu być może na mniejsze rozmiary czy mniejszą o nich ilość materiałów, często są pomijane. 

 

Polecam tę pozycję dzieciom od 8 roku życia, bez górnej granicy wieku. Będzie pięknym pomysłem na prezent. 

Link do strony Wydawnictwa: https://polarnylis.pl/ksiazka/49/Mieszka?cy-prehistorycznego-?wiata-ZAPOWIED?

 

 

Poprzedni wpis
Najwybitniejsi Naukowcy – nowa seria komiksowa dla dzieci
Następny wpis
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2021, blog książkowy, Damien Laverdunt, dinozaury, Helene Rajcak, książka na prezent dla dziecka, książki dla dzieci, książki na prezent, książki o dinozaurach, książki popularnonaukowe dla dzieci, Mieszkańcy prehistorycznego świata, Monika Motkowicz, paleontologia, Polarny Lis, recenzje książek, skamieniałości, Wydawnictwo Polarny Lis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja