Współczesny bajarz polski – recenzja

Tytuł: Współczesny bajarz polski

Autorka: Zuzanna Orlińska

Ilustracje: Aleksandra Bujnowska, Katarzyna Kaczor, Katarzyna Bogdańska, Jagna Wróblewska

Wydawnictwo: Polarny Lis

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Klasyczne baśnie, co powtarzam dość często, nie są raczej lekturą dla najmłodszych. Już od zarania dziejów ich intencją było wzbudzanie strachu i nauka moralności u tych dorosłych, którzy sami nie potrafili czytać. 

 

Przez lata forma bajek jednak zmieniała się, łagodniała i wplatano w nie bardziej aktualne wątki. Stawały się one dostępne i wartościowe także dla dzieci – choć, mam wrażenie, wciąż brakowało jednej takiej książki, która byłaby porządnym zbiorem z najważniejszymi utworami, uwzględniającymi obecne realia. Aż do tego momentu!

 

Nakładem wydawnictwa Polarny Lis ukazała się ostatnio pozycja, która nie tylko zachwyca pod względem wizualnym, ale i odpowiada na potrzeby uczniów, rodziców i po prostu – czytelników poszukujących inspiracji w dawnych historiach.

 

,,Współczesny bajarz polski” to dzieło Zuzanny Orlińskiej. Nie znam właściwszej osoby, która mogłaby podjąć się takiego wyzwania. Praca autorki kojarzy mi się przede wszystkim z doskonałymi powieściami mocno osadzonymi w historii (np. seria ,,Uczeń sztukmistrza, ,,Miasto pamięci”), ale też dobrymi, nagradzanymi książkami młodzieżowymi (,,Wstydu za grosz!, ,,Pisklak).

 

 

 

W związku z tym, że baśnie są moją wyjątkową słabością, początkowo nieco zadrżałam na wiadomość, że ,,Współczesny bajarz polski” posiada w swoim zbiorze także historie ubogacone o elementy XXI wieku, takie jak fabryki, internet a nawet biznesmenów. Moje obawy okazały się jednak nieuzasadnione.

 

Pierwszy rozdział (z czterech ogólnych) składa się z kilku baśni związanych z powstaniem państwa polskiego. Historie te zachowane są w czasach, skąd pochodzą, ale wzmocniono w nich rolę kobiet. Czasami zmieniona została także narracja i główni bohaterowie, dzięki czemu całość jest bardziej przystępna.

 

Kolejne rozdziały dotyczą demonów, strzyg czy bazyliszka (tego ostatniego można nawet znaleźć w warszawskim metrze). Wyjątkowo zapadła mi w pamięć również uwspółcześniona baśń o kwiatu paproci oraz kiju…promocyjnym (wyewoluowanym z kija-samobija). Ostatnia część książki odnosi się do słynnych postaci jak Twardowski, na potrzeby historii awansowanym na doktora czy świętą Kingą, która w tej wersji jest postacią górnolotną i kreatywną.

 

 

 

,,Współczesny bajarz polski” ubogacają obrazy czterech artystek – Aleksandry Bujnowskiej, Katarzyny Kaczor, Katarzyny Bogdańskiej oraz Jagny Wróblewskiej. Każda z ilustratorek przedstawiła swoje interpretacje baśni w ramach jednego rozdziału.

 

Książka ta to pięknie wydane, najważniejsze baśnie, w które umiejętnie tchnięto współczesnego ducha. Powinny być obecne na półce w każdym domu, żeby – czy młody, czy starszy, mógł po nie sięgnąć w dogodnej dla siebie chwili.

 

Polecam ,,Współczesnego bajarza polski” czytelnikom powyżej 8 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://polarnylis.pl/ksiazka/50/Wsp%EF%BF%BD?czesny-bajarz-polski

 

 

 

Poprzedni wpis
Ostatnia owca – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Klasyczne bajki dźwiękowe – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2021, Aleksandra Bujnowska, baśnie, baśnie dla dzieci, baśnie i legendy do szkoły, blog książkowy, Jagna Wróblewska, Katarzyna Bogdańska, Katarzyna Kaczor, książki dla dzieci, książki dla dzieci na prezent, książki na prezent, kwiat paproci, Lech Czech i Rus, Piast, Polarny Lis, polskie baśnie, Popiel, recenzent książek, recenzje książek, Współczesny bajarz polski, Wydawnictwo Polarny Lis, Zuzanna Orlińska

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja