Tytuł: Współczesny bajarz polski
Autorka: Zuzanna Orlińska
Ilustracje: Aleksandra Bujnowska, Katarzyna Kaczor, Katarzyna Bogdańska, Jagna Wróblewska
Wydawnictwo: Polarny Lis
Rok wydania: 2021
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna
Recenzja:
Klasyczne baśnie, co powtarzam dość często, nie są raczej lekturą dla najmłodszych. Już od zarania dziejów ich intencją było wzbudzanie strachu i nauka moralności u tych dorosłych, którzy sami nie potrafili czytać.
Przez lata forma bajek jednak zmieniała się, łagodniała i wplatano w nie bardziej aktualne wątki. Stawały się one dostępne i wartościowe także dla dzieci – choć, mam wrażenie, wciąż brakowało jednej takiej książki, która byłaby porządnym zbiorem z najważniejszymi utworami, uwzględniającymi obecne realia. Aż do tego momentu!
Nakładem wydawnictwa Polarny Lis ukazała się ostatnio pozycja, która nie tylko zachwyca pod względem wizualnym, ale i odpowiada na potrzeby uczniów, rodziców i po prostu – czytelników poszukujących inspiracji w dawnych historiach.
,,Współczesny bajarz polski” to dzieło Zuzanny Orlińskiej. Nie znam właściwszej osoby, która mogłaby podjąć się takiego wyzwania. Praca autorki kojarzy mi się przede wszystkim z doskonałymi powieściami mocno osadzonymi w historii (np. seria ,,Uczeń sztukmistrza”, ,,Miasto pamięci”), ale też dobrymi, nagradzanymi książkami młodzieżowymi (,,Wstydu za grosz!”, ,,Pisklak”).
W związku z tym, że baśnie są moją wyjątkową słabością, początkowo nieco zadrżałam na wiadomość, że ,,Współczesny bajarz polski” posiada w swoim zbiorze także historie ubogacone o elementy XXI wieku, takie jak fabryki, internet a nawet biznesmenów. Moje obawy okazały się jednak nieuzasadnione.
Pierwszy rozdział (z czterech ogólnych) składa się z kilku baśni związanych z powstaniem państwa polskiego. Historie te zachowane są w czasach, skąd pochodzą, ale wzmocniono w nich rolę kobiet. Czasami zmieniona została także narracja i główni bohaterowie, dzięki czemu całość jest bardziej przystępna.
Kolejne rozdziały dotyczą demonów, strzyg czy bazyliszka (tego ostatniego można nawet znaleźć w warszawskim metrze). Wyjątkowo zapadła mi w pamięć również uwspółcześniona baśń o kwiatu paproci oraz kiju…promocyjnym (wyewoluowanym z kija-samobija). Ostatnia część książki odnosi się do słynnych postaci jak Twardowski, na potrzeby historii awansowanym na doktora czy świętą Kingą, która w tej wersji jest postacią górnolotną i kreatywną.
,,Współczesny bajarz polski” ubogacają obrazy czterech artystek – Aleksandry Bujnowskiej, Katarzyny Kaczor, Katarzyny Bogdańskiej oraz Jagny Wróblewskiej. Każda z ilustratorek przedstawiła swoje interpretacje baśni w ramach jednego rozdziału.
Książka ta to pięknie wydane, najważniejsze baśnie, w które umiejętnie tchnięto współczesnego ducha. Powinny być obecne na półce w każdym domu, żeby – czy młody, czy starszy, mógł po nie sięgnąć w dogodnej dla siebie chwili.
Polecam ,,Współczesnego bajarza polski” czytelnikom powyżej 8 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://polarnylis.pl/ksiazka/50/Wsp%EF%BF%BD?czesny-bajarz-polski
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] Bajkochłonka […]