Tytuł: Brud. Cuchnąca historia higieny
Autorka: Monika Utnik-Strugała
Ilustracje: Piotr Socha
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2021
Objętość: prawie jak encyklopedia!
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: wybitna
Recenzja:
Higiena to temat niezwykłe delikatny – szczególnie, kiedy nie mówimy o własnej, ale o higienie innych. Kto choć raz jadąc w letnie popołudnie autobusem, nie miał ochoty zatkać sobie wszystkich dwóch dziurek nosa – niech pierwszy rzuci perełki do kąpieli! Współcześnie jednak nie mamy zbyt wielu powodów, żeby narzekać na nieprzyjemne zapachy. Ale czy to znaczy, że lepiej potrafimy walczyć z brudem?
,,Brud. Cuchnąca historia higieny” to zachwycająca, wielka formatem książka niezwykle utalentowanego duetu! Monika Utnik-Strugała napisała tekst (z pewnością znacie jej także m.in. ,,Idą Święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”), a Piotr Socha stworzył koncepcję oraz ilustracje (to nazwisko z kolei na pewno kojarzycie z bestsellerowych książek ,,Drzewa” oraz ,,Pszczoły”).
W tej nowości znajdziecie sporo humoru, dystansu, ale i masę ciekawostek, od których oczy robią się coraz większe i większe. Zanim jednak przybliżę w kilku słowach treść, chciałabym przytoczyć słowa dedykacji – są znaczące i wiele zdradzają o zawartości samej książki.
,,Książkę tę dedykuję projektantom i budowniczym sieci wodno-kanalizacyjnych, których praca czyni nasze życie przyjemniejszym, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Potrafię sobie wyobrazić świat bez sławnych dowódców, bez uzbrojonych po zęby armii. Znacznie trudniej jest mi go sobie wyobrazić bez sprawnie działającej toalety (…)”
Piotr Socha, Brud. Cuchnąca historia higieny, str. 5
Czy jest więc to swego rodzaju hołd dla tych, którzy przyczynili się do dostępnych nam wygód, ale i obecnej świadomości ludzi? Z całą pewnością! Obserwując jednak jak często zmienia się perspektywa społeczeństwa, nie do końca możemy czuć się pewni, co do naszej przyszłości!
Autorzy podzielili książkę na wiele rozmaitych rozdziałów. Rozpoczynając ją od znanych powiedzeń i związków frazeologicznych dotyczących higieny, płynnie (nomen omen) przeszli do stosunku do kąpieli starożytnych cywilizacji. Tutaj zapewne zdziwicie się jak podchodzili do kwestii szorowania, ale i stosowania kosmetyków dawni Egipcjanie, Rzymianie czy Grecy. Odwiedzicie kluczowe wówczas miejsca i zobaczycie wielkie wynalazki tamtych czasów (oczywiście związane z tematem książki). A to dopiero początek!
Nie sądzę, żeby pominięto choć jeden istotny wątek w kwestii higieny. W ,,Brudzie” znajdziecie nawet rozkładówki o finezyjnych fryzurach, kosmetykach, których używanie można było przypłacić życiem czy nawet fascynujący rozdział o tronach… no, ale wiecie jakich! Starszych i młodszych zainteresuje też z pewnością temat polskich kołtunów, które nawet dzisiaj sławne są na cały świat!
,,Brud. Cuchnąca historia higieny” to popularnonaukowa książka, która opierając się o humorystyczne ilustracje oraz inspirujące ciekawostki, uświadamia jak istotna jest rola mydła (bez względu na to, co mówią na temat kąpieli Ashton Kutcher i Mila Kunis!).
Jej piękne wydanie, pachnący papier oraz intensywne kolory – choć zupełnie nie wpisują się w tematykę samej książki, sprawią przyjemność każdemu czytelnikowi.
Polecam ją dzieciom powyżej 9 roku życia. Będzie także doskonałą propozycją na prezent.
Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/brud.html